1 I 2 3 I i [If 3 Overblijfsel uit zeevarend verleden Eisberg Faber JustO White wine I i 6 Just UNIEK om huwelijkse voorwaarden te laten vastleggen in een notariële akte. En als je toch in algehele gemeenschap van goederen wilt trouwen, moet je daarvoor vanaf volgend jaar ook naar de notaris." Kosten: tussen de 6oo en ïooo euro (excl. btw). Ingrijpend De nieuwe wetgeving vraagt enige administratieve discipline van de aanstaande partners, zegt Van der Geld. „Het is verstandig voor het hu welijk goed vast te leggen welke be zittingen en schulden je allebei hebt. Dat hoeft niet per se bij een notaris, maar is wel aan te raden. Anders kun nen daar later bij een scheiding als nog problemen over ontstaan. Want hoe bewijs je zoveel jaar later wat ooit van jou was?" Toch verwacht Van der Geld niet dat veel aanstaande bruidsparen hun bezittingen en schulden voorafin kaart brengen. „Mijn collega's en ik communiceren er wel over, maar daarmee bereiken we alleen de men sen die toch al van plan waren op hu welijkse voorwaarden te trouwen. Onder al die andere paren lijkt de nieuwe wetgeving amper te leven. De meeste mensen beseffen niet hoe ingrijpend de veranderingen zijn." Gemeenten Maar wie gaat alle trouwlustige stel len op die nieuwe regels wijzen? De gemeente, zou je zeggen. Omdat aan staande echtparen daar hun voorge nomen huwelijk moeten aanmelden en dat huwelijk vervolgens wordt voltrokken door de gemeentelijke ambtenaar van de burgerlijke stand. Maar gek genoeg staan websites van gemeenten wel boordevol infor matie over trouwen, maar verwijzin gen naar de nieuwe huwelijkswetge ving ontbreken vooralsnog. „We vertellen wel dat de wet ver andert, maar voor inhoudelijke infor matie verwijzen we naar de notaris", zegt bijvoorbeeld Ruud Lutjenhuis van de gemeente Enschede. „In dit laatste kwartaal van 2017 geven we er gepaste aandacht aan", laat woord voerder René van den Nieuwenhof weten. „Het is niet de taak van de ge meente om inhoudelijk voorlichting te geven over de nieuwe huwelijks wetgeving", stelt Ronald Zijlstra, strategisch adviseur van de NVVB, de beroepsvereniging van ambtenaren van afdelingen Burgerzaken. Toch heeft de NWB in zijn ledenblad een artikel van Lucienne van der Geld ge publiceerd over de veranderingen die de nieuwe huwelijkswetgeving met zich meebrengt. „Zodat als er vragen komen, de balieambtenaar die wel juist kan beantwoorden." De beperkte gemeenschap van goederen biedt niet ieder aanstaand echtpaar soelaas. Zo trouwen Cintia de Groodt (36) en haar partner Ellen Verberkt (33) uit Purmerend op 18 augustus 2018 op uitgebreide huwe lijkse voorwaarden, die ze laten op maken bij de notaris. Daardoor blij ven hun bezittingen en schulden ge scheiden. „Dat doen we omdat Ellen een eigen zaak heeft", zegt Cintia. „Dan loop ik geen financieel risico mocht het fout gaan met haar be drijf. En als we ooit uit elkaar gaan, blijft Ellens zaak voor 100 procent van haar. Dat klinkt wellicht niet zo romantisch, maar geloof maar dat wij er met onze familie en vrienden een heel romantische dag van maken!" woensdag 4 oktober 2017 GO echter tussen de 0,02 en 0,05% alcohol. Het testen valt de vinologen niet mee. De nummer 1 - de Sauvignon Blanc van Eisberg - zou thuis een kans krijgen bij bijvoorbeeld een lichte, Thaise maaltijd of bij een vissoepje. Volgens Nicolaas Klei kun je beter naar de markt gaan, vers fruit kopen en daar een sapje van maken. —Bart Rost Vanaf €5,49 Te koop bij Gall Gall Geur is aangenaam, stuivend, appelig, af dronk dun maar oké. Lijkt in de verte op echte wijn, in extreme noodsituatie drink baar. EISBERG Vanaf €4,99 Te koop bij Gall Gall Heeft iets bloemig- appeligs in zich. Bleekgeel, beetje geur van natte dweil. Stroeve afdronk. Vanaf €2,69 Te koop bij Plus Zoetige (ietwat over rijpe) fruitsmaak. Bleekgeel, ruikt naar natte was, GFT-kliko, droge en lege af dronk. L. ^fl I CO CO z 0 cc CO Drie op de vier huwelij ken worden in Neder land gesloten in ge meenschap van goede ren, het andere kwart op huwelijkse voor waarden. Nederland is daarin vrij uniek. Zuid-Afrika en Suriname zijn de enige andere landen waar de gemeenschap van goe deren tot dusver stan daard is. Dit aspect van de huwe lijkswetgeving uit 1838 is een relict uit ons zee varend verleden, toen handelaren regelmatig vergingen met hun schepen. Hun financiers konden dan toch ver haal halen bij de we duwe. Over de nieuwe wetge ving is lang gesteggeld in de politiek. Uiteinde lijk werd het wetsvoor stel begin dit jaar in de Eerste Kamer met de kleinst mogelijke meer derheid - 38 tegen 37 stemmen - aangeno men. Tegenstanders vrezen vooral grote uitvoe ringsproblemen: gaan mensen hun bezittingen en schulden echt vooraf vastleggen en houden ze waardeverminderin gen bij van het persoon lijk vermogen tijdens het huwelijk? Bij een even tuele scheiding moet dit worden verrekend, wat alsnog tot grote onenig heid kan leiden. K Koen en Yamila trouwen volgend jaar in beperkte gemeenschap van goederen. FOTO JEAN-PIERRE JANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47