Digitaal geld zet stelsel op z'n kop Alcoholvrije wijn bij nood drinkbaar I w 2 ROLAND DUONG Huwelijk Trouwplannen? Wie na 2017 in het huwelijk treedt, doet dat niet meer in algehele gemeenschap van goederen, maar in een beperkte gemeenschap. Dat moetje maar net weten. Column Waar kan je heen als je nog een beetje ren dement wil maken? De inflatie is hoger dan de historisch lage spaarrente. Mis schien een gokje wagen in het casino van de cryp- tomunten? Bitcoin is verreweg de bekendste en succesvolste van deze 'cryptocoins'. De grote innovatie van cryptomunten zoals bitcoin is dat je elkaar over en weer coins kunt sturen zonder dat een bank eraan te pas komt. Het creëert een decentraal geldstelsel, zonder derde partij die er macht over heeft. Geen centrale overheid of bank die de koers kan bepalen of als tussenpersoon noodzakelijk is. Maar bitcoin is geen geld. Als gewoon geld wordt gecreëerd, staat daar iets tegenover. Als je bijvoorbeeld een hypotheek afsluit, vertegenwoor digt dat bedrag iets in de werkelijke wereld: een huis. Ook houden centrale banken een goudvoor raad aan die een deel van onze geldvoorraad dekt. Een bitcoin vertegenwoordigt alleen de waarde van de bitcoin. Het is too procent vertrouwen. Maar het vertegenwoordigt op dit moment een on gelooflijke waarde. Een bitcoin is meer dan 4200 euro waard op het moment van schrijven! Al kan de waarde tegen de tijd dat u dit leest ook weer hard achteruit zijn gekacheld. Sommige cynici, onder wie veel mensen uit de traditionele geldsector, zien het als een hype die binnenkort in elkaar zal storten. Bitcoin-evange- listen zweren daarente gen dat één bitcoin over enkele jaren 10.000 euro waard kan zijn. Ondertussen kun je in de winkel nog weinig met je bitcoin. Inter netshops accepteren de munt wel steeds meer. Maar de techniek achter de bitcoin maakt hem niet geschikt voor kleine betalingen. Ik zie bitcoin dan ook niet snel doorbreken naar het gewone be talingsverkeer. Maar digitaal, decentraal 'geld' be heer zonder tussenkomst van banken en overhe den biedt ongekende mogelijkheden. De bitcoin is nu 4200 euro waard, maar dat kan zo weer kelderen Ik noem een voorbeeld. Individuen kunnen op het internet hun spaargeld 'poolen' in een cryp- tomunt als bitcoin en een wereldwijde kredietver lening beginnen tegen scherp concurrerende ta rieven. Hoeft geen bank meer aan te pas te komen! Zover is het nog niet, maar de ontwikkelingen gaan razendsnel. Er zijn inmiddels al honderden andere cryptomunten met science-fiction namen als dash, iota en neo. Elke dag komen er nieuwe bij. Maar nu niet al je spaargeld in cryptomunten stoppen. De meeste nieuwe digitale muntjes zul len sneuvelen. De cryptomarkt vertoont glashel dere parallellen met de internetbubbel die in 2000 uiteenspatte. Miljoenen mensen die te laat in het dotcom-piramidespel waren gestapt verloren hun geld. Maar aan de andere kant: internet was wel degelijk revolutionair. Slimmeriken die hun geld hadden gezet op Apple, Amazon, E-bay en Google hebben uitstekend geboerd. De cryptomunten vormen het begin van een monetaire revolutie die ons geldstelsel gaat ver anderen. Bitcoin is in deze ontwikkeling de nieuwe gouden standaard. Of dat zo zal blijven is de grote vraag. PRIJSPEIL €6,70 TEST 1,2,3 Koen Merten (28) uit Amsterdam ontdekte min of meer bij toeval dat er nieuwe re gels gelden voor zijn huwelijk met Yamila Hoekstra (27), dat staat ge pland voor 31 augustus komend jaar. Zij trouwen dan in beperkte gemeen schap van goederen. „Ik las er online wat over. Ik heb me er nog niet verder in verdiept, maar het lijkt me een goed idee. Trouwen in algehele ge meenschap van goederen is natuur lijk een mooi romantisch ideaal en ik reken erop samen met Yamila oud te worden. Maar als het onverhoopt misloopt tussen ons, krijgen we ten minste geen ruzie over geld. Ik zie het vooral als bescherming tegen de heftige emoties van een scheiding. Soms doen mensen er dan alles aan om elkaar kapot te maken. Dat zal ons nu zeker niet gebeuren." Broodnodig Nu een op de twee a drie huwelijken in Nederland mislukt, is de nieuwe huwelijkswetgeving broodnodig, meent Lucienne van der Geld, direc teur van de landelijke organisatie Netwerk Notarissen en docent nota rieel recht aan de Radboud Universi teit in Nijmegen. „Niemand trouwt om te scheiden, maar feit is dat steeds meer huwelij ken stranden. En waar trouwen over romantiek gaat, gaat scheiden over geld. Een echtscheiding is al heftig genoeg; gedoe over geld zet de ver houdingen nog meer onder druk. Door de beperkte gemeenschap hoeft er minder gedeeld te worden bij echtscheiding." Hoe werkt dat? Als je 1 januari 2018 of later trouwt, komen je vermogen en andere bezittingen van voor het huwelijk niet meer in een gezamen lijke pot - de gemeenschap. Die blij- Als het misloopt, krijgen we tenminste geen ruzie over geld ven eigendom van jezelf. Dat geldt voor zaken als erfenissen en schen kingen, maar ook voor schulden. Nie mand hoeft daardoor bijvoorbeeld nog op te draaien voor de studie schuld van zijn ex. Bezittingen die een echtpaar tij dens zijn huwelijk verwerft, komen wel in de gemeenschappelijke pot en moeten na een scheiding eerlijk wor den verdeeld. Van der Geld: „Wil je dat niet, dan moet je naar een notaris woensdag 4 oktober 2017 GO Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Reageren? roland.duong@persgroep.nl Griezelen als motto van de Kinderboeken week: iehhh! Bloederig mes met haarband Kiabi.nl €4,95 Fun-en-feest.nl Partycity.nl €8,24 Nep bloedcap- sules (8 stuks) Carnaval.nl €4,95 Kinderversie- ring.nl €7,94 Blokker.nl €8,69 Spookkostuum Vegaoo.nl €16,98 Feestkleding365. nl €18,90 Fun-en-feest.nl €20,90 (prijzen inclusief bezorgkosten) "U O O Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van alcoholvrije wijn. Een alcoholvrij biertje bestellen in het café of restaurant is inmiddels al gemeengoed. Bij al coholvrije wijn is dat nog een ander verhaal. Toch zijn er inmiddels voldoende wijntjes zon der alcohol te krijgen. Vara's Kassa testte er negen. Er zijn verschil lende methoden om al coholvrije wijn te maken. Meestal wordt eerst normale wijn gemaakt. Daarna wordt middels 'reverse osmosis' óf een vacuümtechniek de al cohol uit de wijn ge haald. Reverse (omge keerde) osmosis is een zeeftechniek waarbij al cohol en water wordt gefilterd en vervolgens gescheiden. Bij de va cuümtechniek wordt de wijn gedistilleerd bij la gere temperatuur. De al cohol wordt hierbij in vier fasen verdampt. Een alcoholvrije wijn mag maximaal 0,5% be vatten. De meeste alco holvrije wijnen bevatten Nieuwe spelregels bij trouwen Johan Nebbeling 44 —Koen Merten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46