14 ZE HAVENGEBIED FIETSTOCHTA Het havengebied van Antwerpen is mooier dan je misschien zou vermoeden. Een fietstocht voert je langs industrie en natuur. YANG MING e Antwerpse haven lijkt steeds verder te reiken. Rijd over een ^Bwillekeurige polderweg in ^^^^^WOost-Zeeuws-Vlaanderen en je Iziet de havenkranen, de koelto rens van de kerncentrale van Doel of een containerschip over de Westerschelde varen. Van veraf lijkt het misschien een grauw ge bied waar beton en staal heersen, maar niets is minder waar. Dat blijkt wel als je op de tweewieler stapt en de polderroute van het toerismebureau van Oost-Vlaanderen fietst. Steven De Backer (geboren Waaslander, woonachtig in Gent) van Toerisme Oost- Vlaanderen gidst ons door zijn streek. Als ie mand wat over de fietsroutes kan vertellen, is hij het. Hij bedacht ze namelijk. We maken vandaag een tocht van zo'n 35 kilometer door de Wase polders en havengebied van Ant werpen. In zijn fietstas heeft Steven een kan koffie, kopjes en een pak Bastogne-koeken. „Zonder vertrek ik niet eens." De start is in Kieldrecht, het dorp dat lepel tje-lepeltje ligt met Nieuw Namen. Waar je op deze prachtige nazomerochtend eerst slingert langs lama's, koeien, konijnen en kermisattracties. Het is jaarmarkt op Kiel drecht en dat wordt nog altijd 'op zijn Bels' gevierd. Dus is er om negen uur 's ochtends al veel volk op de been. Hier en daar gaat de eerste pint open. Fietskaarten van het project Havenland zijn gratis aan te vragen via tov.be/havenland gen, schakelen we een paar tanden terug om de Scheldedijk op te fietsen. Dat valt niet mee op een twintig jaar oude, te kleine fiets, maar Boonen was ook geen klimmer. We zien een bankje en maken meteen van de mogelijkheid gebruik om dat pak Bastogne aan te vallen. Het uitzicht op de Scheldemo- len, de koeltorens en de dokken is machtig. Hier is het middelpunt van de Belgische elektriciteitsvoorziening en economie. Je hóórt het zelfs. Steven vertelt. „Deze route is onderdeel van het project Havenland." Een paar jaar geleden in het leven geroepen om te tonen dat de haven meer is dan al die contai ners. Het is ook een interessant en mooi ge bied. „Er zijn drie routes van in totaal 120 ki lometer. De Havenlandroute gaat langs Fort Liefkenshoek, de Kieldrechtsluis en door de polder naar Kallo. De Linieroute gaat langs de overblijfselen van de Staats-Spaanse linies." Als de koffie op is, fietsen we langs de kern centrale naar Ouden Doel. Door de onzekere toekomst zijn veel bewoners er weg, maar het gehucht heeft wel een Bed&Breakfast en een museum, het PolderMAS. In het lieflijke Prosperpolder passeren we de herenhoeve uit 2892, die, ondanks dat het verlaten is, macht en status uitstraalt. Langs een kapel zetten we koers naar de grens en worden we ingehaald door boeren die hun aardappelen geoogst hebben. We nemen plaats bij de laat ste stop, het terras van café Het Verdonken Land in Emmadorp. Steven bestelt een frisse geuze. Op de fiets terug naar Kieldrecht ne men we de pracht van de polders tot ons. Te gelijkertijd horen we, als we heel stil zijn, de economie op volle toeren draaien. Als we Kieldrecht verlaten hebben, zetten we koers naar Doel. Het dorp dat door de niet te stillen honger van de haven vrijwel verlaten is, maar in het weekend 'dienst doet' als openluchtmuseum. De bandjes worden ge test op de Vlaamse kasseistroken. De kwali teiten van een ware Flandrien hebben we niet, maar vooruit, we wanen ons even Tom Boonen in zijn beste dagen. We passeren dijken, fietsen door de pol ders en horen de vers gevallen bladeren rate len tussen de spaken. Een prachtig stuk na tuur, dat wreed contrasteert met het verge zicht. Door de laatste flarden ochtendmist doemen havenkranen op. Ook de kerncen trale zien, ruiken en horen we inmiddels. „Sommige mensen vinden dat lelijk, maar de kerncentrale hoort erbij. Dat contrast tussen natuur en industrie is juist prachtig", vertelt Steven. Havenland Na de rit door de Engelsesteenweg in Doel, langs murw geslagen en verzegelde wonin- woensdag 4 oktober 2017 ZV Hewdigepotder Kieldrecht Contrast tussen industrie en natuur is prachtig Emmadorp Nieuw-Namen Fietstocht havengebied Antwerpen Havengebied Bob Maes Kieldrecht ';v*rwt Na het betere klimwerk fietst Steven De Backer de dijk bij Doel op. Langs de kapel in Prosperpolder fiets je richting de Zeeuws-Vlaamse grens. De koeien in het Paardenschor zien van dichtbij het contrast tussen industrie en natuur, fotoscamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42