DZK vijfde na eerste competitieronde Philippine vindt in Mortier ervaren coach helse tocht weer traplopen Schletterer deelt zijn record 13 5#"-; DZK zwom vorig seizoen nog in de hoofdklasse, het hoogste com petitieniveau voor zwemclubs. De Vlissingers kwamen in de beslis singswedstrijd echter 14 seconden tekort om zich in die klasse te handhaven en degradeerden naar de A-klasse. In Roosendaal vond DZK ge duchte tegenstand van hoofdklas ser Hieronymus en A-klasser MNC Dordrecht. De Walcherse equipe behaalde een aantal ereplaatsen, maar boekte slechts op vier afstanden een overwin ning. Zo won Guido Brink de 200 me ter schoolslag in een tijd van 2.31,17. Rugslagspecialist Melle van Gemert tikte op de 100 meter als eerste aan en Yorick Visser pakte de winst op de 200 meter vrije slag. Het meisjesestafetteteam, be staande uit Mara Kraak, Fenna Klaassen, Anna Tiemersma en Bridget de Bat, zegevierde in een tijd van 4.29,10 op de 4x100 meter vrije slag (junioren 3). hersteld", zei hij na thuiskomst. „Je bent de dagen erna toch wel extra vermoeid, hebt minder energie. En bij bepaalde bewegingen merk ik ook aan mijn gewrichten dat ik iets gedaan heb. Maar traplopen en dat soort dingen gaat weer goed." Joziasse heeft zaterdag dan ook ruim 32 uur en vijf minuten achter elkaar hardgelopen. „Leuke hobby, hè?", vroeg hij zichzelf hardop la chend af. Daarmee was hij wel bijna twee uur sneller dan de eerste keer dat hij de Spartathlon uitliep, in 2014. „Onbedoeld, hoor. Bij zo'n wedstrijd stel je jezelf vooraf geen doelen. Het enige dat je wilt is bin nen de tijd (36 uur) finishen. Dat is al een uitdaging op zich." Daarbij is het mentale gedeelte erg belangrijk. „Het hangt er een beetje vanaf hoeveel inzinkingen je onderweg krijgt en vooral ook hoe je weer uit die inzinkingen komt", legde de atleet uit. En ook de erva ringen uit zijn drie vorige deelna mes waren mooi meegenomen. „Het parkoers is iedere keer het zelfde. Je weet dus ongeveer wat je op welk moment kunt verwachten en hoe je daar het beste kunt lo pen." Nooit hetzelfde Toch plaatste Joziasse bij de uit spraak nog een kanttekening. „Want hoewel je dezelfde weg loopt, is geen enkele editie dezelfde. De weersomstandigheden hebben een grote invloed. De ene keer is het bijvoorbeeld hartstikke warm, de andere keer regent het of is het mis tig. Wat dat betreft is de Spar tathlon wel te vergelijken met de Kustmarathon. Die is ook nooit precies hetzelfde." Tijdens de wedstrijd van zaterdag was er bijvoorbeeld aardig wat neerslag en mist. Dat kwam de Goesenaar goed uit. „Voor mij zijn dat betere omstandigheden dan wanneer het heel warm is." En zo trok hij de stand tussen hem en de Griekse wedstrijd dus weer gelijk. „Dat was wat ik wilde. Kijken of ik langszij kon komen, of dat de Spar tathlon mij zou verslaan. Of ik nog een poging ga doen om het gevecht te winnen? Zoals ik er nu in sta niet. Maar zeg nooit nooit." Mortier, afkomstig uit Eeklo, zit al veertig jaar in het trainersvak en is een echt voetbaldier. Hij maakte als voetballer deel uit van de eer ste selectie van de Belgische eer steklasser Sporting Lokeren, maar werd geplaagd door veel blessure leed. Hij besloot om die reden te stoppen met voetballen. De Belg werd op jonge leeftijd jeugdtrainer en hoofd opleidin gen bij Lokeren, waar hij ook Kenny Verhoene (ex-profvoetbal- ler en voormalig trainer van Hoek en Zaamslag) onder zijn hoede had. Ook Dave Gijsel, die in zijn gloriejaren voor Hoek uitkwam, heeft hij als trainer meegemaakt. Mortier trainde vanaf zijn 25ste jaar eerste ploegen, zoals FC Eeklo (tegenwoordig FC Meetjesland), Maldegem, Lovendegem, Een dracht Aalter en SK Deinze. Hij werd op 32-jarige leeftijd gekozen tot Oost-Vlaams Trainer van het Jaar. Tegen HVV'24 (2-1-zege) liet Mortier zich afgelopen weekend meteen gelden als coach met ge richte aanwijzingen aan de spe lers, maar de ervaren oefenmees- ter complimenteerde ook vrijwel altijd na een goede actie. Perspectief Hij vergiste zich soms in de voor namen maar dat viel hem gezien de korte tijd dat hij bij zijn nieuwe club werkt, niet kwalijk te nemen. „Ik ken ze nog niet allemaal bij voornaam, maar dat komt wel." Ik ken de spelers nog niet allemaal bij voornaam, maar dat komt nog wel Mortier ziet veel perspectief bij Philippine. „De kwaliteit kan nog omhoog. Daar gaan we aan wer ken. Het uiteindelijke doel is de tweede klasse. Het begin is er met zes punten uit twee wedstrijden. Dat moeten er zaterdag tegen Ter- neuzen negen worden." - V noemt 'een wat mindere herinne ring uit zijn carrière.' „Kort gezegd kwam het erop neer dat ik er te ge makkelijk over dacht. Na dertig ki lometer lag ik zo'n twee minuten voor, maar vlak voor Westkapelle ging het niet meer en moest ik gaan wandelen. Ik had niet ge dronken en niet gegeten onder weg. Ik was leeg. Het was verstan dig geweest om uit te stappen, maar ik heb hem wel uitgelopen. Of beter gezegd, uitgewandeld." In 2003 vertelde Reynierse: „Ik kreeg tintelingen in mijn handen en benen, daarna zag ik niet scherp meer. Ik kon alleen nog wat dribbelen. Op een gegeven mo ment moest ik bij de duinen een trapje af. Dat was levensgevaarlijk. Ik moest me heel goed vasthou den, anders was ik naar beneden gedonderd." Reynierse werd in een column omschreven als een 'dartele atleet van weleer die als een dronkaard door de duinen dwaalde.' Favorieten sneuvelen Volgens Koole is het kenmerkend voor de zwaarte van de Kustmara thon dat favorieten sneuvelen en dat er zich een verrassing in het wedstrijdverloop voordoet. Die twee zaken zijn vaak aan elkaar ge koppeld. Dramatiek en heroïek gaan arm in arm. „Het tweede jaar was het denk ik Wim Padmos die nog wel tweede werd, maar de overwinning aan Sébastièn Schletterer moest laten. Diezelfde Schletterer moest in 2013 opgeven, terwijl hij op koers lag voor zijn vierde titel. Michel Schrier over kwam het in die heel warme edi tie. En de Belgische ultraloper Marc Papanikitas die zou ook wel even gaan winnen. Niet dus. Keer op keer sneuvelen er favorieten in het zicht van de haven." Volgens Koole heeft dat ook te maken met het haantjesgedrag van de mannen, die direct vooraan willen lopen en daardoor vaak te snel van start gaan. „Bij de vrou wen zie je dat veel minder, daar door is de kans dat zij instorten veel kleiner." Zelf schrijft Koole zich nog altijd ieder jaar in voor de Kustmara thon. „Het blijft een prachtig eve nement. Het komt er alleen niet altijd van om hem ook daadwerke lijk te lopen. Je wordt ouder en krijgt andere prioriteiten. Dit jaar loop ik niet mee, maar volgend jaar ga ik me gewoon weer inschrij ven", belooft hij met een brede grijns. woensdag 4 oktober 2017 Yorick Visser won op de 200 meter vrije slag. foto erik walraven In de eerste wedstrijd van de nationale zwemcompetitie hebben de zwemmers van De Zeeuwse Kust (DZK) uit Vlis- singen goed gepresteerd. De Walcherse ploeg zwom naar een puntentotaal van 5383,16 en staat daarmee op de vijfde plaats in de A-klasse. Joram Lawalata Roosendaal Bij zondagderdeklasser Philip pine zat in de eerste thuiswed strijd tegen HVV'24 met Paul Mortier een nieuw gezicht op de bank. De Belg is in het bezit van alle Heizeldiploma's (Pro License) en mag zodoende op hoog niveau training geven. Dit seizoen is hij toegevoegd aan de technische staf van Philip pine. Samen met Frank van Damme traint en coacht hij de eerste selectie. Aector Doorns Philippine - Paul Mortier Sébastièn Schletterer (44) uit Middelburg is samen met Jan van der Marei nog altijd record houder qua aantal overwinning in de Kustmarathon. Tussen 2004 en 2009 waren beiden driemaal de sterkste. In de jaren daarna was Schletterer meer dere malen dichtbij een vierde titel. In 2010 en 2014 werd hij tweede. In 2013 staakte hij als leider na 27 kilometer gebles seerd de strijd. „Daar heb ik nog altijd nachtmerries van", zei hij onlangs. Door een hernia heeft Schletterer inmiddels zijn hardloopschoenen aan de wil gen gehangen. Kim Reynierse (uiterst links) in 2005 in een kopgroep met Floris Jan Koole (tweede van rechts). FOTO PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41