Spaanse koning haalt uit naar Catalaanse leiders ...tijdens de rijles! 3 Een wilde achter volging met een lesauto. Het lijkt een scène uit een film, maar het is toch echt een rijles. Ietwat uit de hand gelopen, dat wel. Rijschoolhouder: Ik zou hetzelfde hebben gedaan BARCELONA De Spaanse koning Felipe VI heeft gis teravond fel uitgehaald naar de politieke leiders van Catalonië. In een televisie toespraak verweet hij hen 'onverantwoordelijk gedrag' door tegen de wet in een re ferendum over afscheiding te houden. „Een totaal ge brek aan loyaliteit", noemde hij het. Tienduizenden Catalanen gingen gisteren de straat op uit protest tegen het ge welddadige politieoptreden tijdens het referendum over onafhankelijkheid, afgelo pen zondag. Vooral in Barcelona verza melden zich veel betogers. Ze kwamen onder meer sa men bij het kantoor van de partij van de Spaanse pre mier Rajoy en het bureau van de Spaanse nationale politie. De Catalaanse presi dent Puïgdemont heeft de demonstranten opgeroepen om geen geweld te gebrui ken De protesten vallen sa men met een algemene sta king in Catalonië, waartoe was opgeroepen door on dernemersorganisaties en vakbonden. Het openbaar vervoer in Barcelona ligt grotendeels stil. Sinds het eind van de middag reden gisteren slechts een kwart van de bussen en metrotrei- nen. Ook veel ambtenaren hebben hun werk neerge legd. Daardoor kwam het publieke leven vrijwel ge heel tot stilstand. Het is dinsdagmiddag als Natasja de long (t7) in Emmeloord vol goede moed achter het stuur van de les auto kruipt. Het is haar vijftiende les en het gaat goed. Maar rijdend door het centrum van Emmeloord trapt haar 2t-jarige instructrice Beau Linting ineens hard op de rem. „Er schoot een witte bestelbus de weg op met de achterdeuren nog open. De bijrijder sprong eruit om ze dicht te doen, waarna ze weg scheurden", beschrijft Natasja de situatie. Het blijken twee dieven die had den toegeslagen bij de plaatselijke Coop-supermarkt. Amper bekomen van de schrik, horen Natasja en Beau geklop op de achterdeur. Een medewerker van de supermarkt wil de auto in. „Toen ik de deur van het slot deed sprong hij naar binnen", vertelt Beau. Het blijkt Simeon Greidanus (35), de zoon van de supermarkt-eigenaar. „Hij riep: 'Volg dat busje! Snel!' Dus dat hebben we maar gedaan." Het is het begin van een bizarre rit. „We hebben de achtervolging ingezet en ondertussen belde Simeon de poli tie. Toen we op achterstand dreig den te raken, zijn we zelfs door rood gereden", weet Natasja lichtelijk schuldbewust. Ze moet het avontuur nog even laten bezinken. „Beau zei: 'Ga jij maar vol gas, ik schakel wel!' Ik wist niet wat me overkwam. Gelukkig sloeg de auto niet af." Ook bij Beau zelf slaat de adrena line toe. „Het was bizar. Gelukkig had Natasha al de nodige lessen ge had. En het mooie was: die gasten in dat busje hadden niets door. Wie verwacht nou dat je wordt achter volgd door een lesauto?" De achtervolging brengt het drie tal via de A6 in het dorpje Ens. De politie is dan al lang en breed op de hoogte en heeft het verdachte voer tuig in het vizier. Als de dieven stoppen, wordt de bestuurder di rect aangehouden. De bijrijder ont komt in eerste instantie, maar wordt later in een nabijgelegen bos gepakt. „Stonden we daar in Ens", lacht Beau. „We keken elkaar echt aan van: 'Is dit een filmscène? Waar zijn de camera's?"' Als de politie laat zien wat de buit is, zijn Beau en Natasja toch enigs zins teleurgesteld. „Lege kratjes- Hadden we daar zo hard voor gere den?" Natasha spreekt ondanks de enorme spanning achteraf van 'een leuke les'. „Volgende week mag ik weer. Dus de criminelen in de regio zijn gewaarschuwd." Koop nu je kaartje met kortingT^"*"' woensdag 4 oktober 2017 Plankgas achter dieven aan... Bas Tijhaar Emmeloord Alsof het een opname betreft van Flikken Emmeloord-. Beau Linting (I), Natasja de Jong (r) en Simeon Greidanus achtervolgen in een lesauto twee criminelen. FOTO FREDDY SCHINKEL EMMELOORD Oscar Linting, eigenaar van rij school OsCar en vader van instructrice Beau, noemt het optreden van het drietal 'heldhaf tig'. Maar was het ook verstandig? „Ik denk dat ik hetzelfde had ge daan. Bij een begin nende leerling kan je beter zelf achter het stuur gaan zitten, maar Natasja was al wat ver der gevorderd. En je hebt aan de rechter kant ook alle controle." Dat zijn dochter door rood is gereden, neemt hij haar ook niet kwalijk. „Als dat het ergste is... Volgens de wet mag je niet door rood rijden. Als instructeur ben je juridisch gezien de chauffeur en dus ver antwoordelijk. Als er een bekeuring komt, is die voor de rijschool." De politie kon gisteren nog niet zeggen wat ze van de actie vond. Brandweermannen sluiten zich in Barcelona aan bij het protest, foto reuters Kampeer Caravan Jaarbeurs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3