De Kring geeft kinderen woorden I Provincie blijft buiten conflict tussen Emergis en CZ Vaststelling verordening bestuurs commissie Inkoop Jeugdhulp Zeeland 5 SPECIAAL ONDERWIJS GOESE SCHOOL BESTAAT VEERTIG JAAR Auris De Kring in Goes is de enige Zeeuwse school voor kinderen met ernstige spraak- en taalproblemen. De school voor speciaal onderwijs bestaat veertig jaar. in* k Op de tafel in de klas staan vijf pot jes met gekleurde snoepjes: rood betekent boosheid, zwart staat voor angst en geel voor blijheid. Bij elke emotie leren de kleuters van De Kring een gebaar. Juf Katinka Scho tanus laat haar leerlingen één voor één een snoepje grabbelen, zonder te kijken. 'Wanneer ben je bang?', vraagt ze een leerling die een zwart snoepje pakt. „Als ik vleermuizen zie", antwoordt de jongen. „Als het donker is. Dat vind ik zo erg eng", vertelt een meisje, dat ook een zwart snoepje in haar mond stopt. En wanneer ben je kalm? „Als ik in mijn bed lig!" De oudere kinderen uit groep 7 aan de woordenschat. Dinsdag le ren ze wat de termen 'overeen komst' en 'verschil' betekenen. Leerkracht Caroline Vollenga deelt kaartjes met afbeeldingen uit. De kinderen moeten een klasgenootje zoeken met een kaartje dat bij die van hen past. „Zo oefenen ze met een met contact maken", legt Vol lenga uit. „We gaan ook wel eens naar de winkel om daarmee te oefe nen." Leren communiceren is één van de belangrijkste vaardigheden die aan bod komen in de lessen op De Kring. Contact maken, duidelijk spreken, gevoelens onder woorden brengen is voor de leerlingen niet vanzelfsprekend. Op de school zit ten kinderen van 4 tot 13 jaar met ernstige spraak- en taalproblemen, soms in combinatie met autisme of slechthorendheid. „Deze proble men worden veroorzaakt in de her senen. Het heeft dus niet te maken met hun opvoeding of omgeving", legt directrice Mattanja Hiensch Door de leerlingen zelfvertrouwen te geven, komen ze weer tot leren uit. De kinderen hebben moeite met het uitspreken van woorden, met het maken van zinnen en het be grijpen van taal. „We werken ook aan het zelfvertrouwen van de leer lingen", zegt Hiensch. „Ze voelen zich mislukt op de basisschool en hebben daardoor faalangst. Ze trek ken zich terug of maken op de ver keerde manier contact met ande ren. Door ze zelfvertrouwen te ge ven, komen ze weer tot leren." De Kring begon in 1977 met ze ven leerlingen; nu telt de school er 155. De kinderen komen uit de hele provincie, omdat geen enkele an dere basisschool dezelfde expertise heeft. Daarnaast bieden de begelei ders van Auris hulp aan driehon derd kinderen met spraak- en taal problemen die op gewone basis scholen zitten. De helft van de leer lingen van De Kring stroomt door naar een reguliere middelbare school. Hiensch: „Ook op De Kring krijgen leerlingen elk jaar de kans om terug te gaan naar het reguliere onderwijs." RAFAEL KATINKA vi YOB MIDDELBURG Het dagelijks pro vinciebestuur houdt zich afzijdig in het conflict tussen ziektekosten verzekeraar CZ en Emergis. De SP wilde weten ten koste van welke zorg Emergis geld moet bijpassen omdat CZ de zware specialistische zorg onvoldoende vergoedt. Die vraag kan alleen Emergis zelf be antwoorden, stellen Gedeputeerde Staten. Minister Edith Schippers werd vorige maand boos op Emergis om dat de zorginstelling in de media dreigde met een patiëntenstop. De SP wilde van het dagelijks provin ciebestuur weten of het ook vindt dat Emergis de problemen niet pu bliek had mogen maken. Ook daar laten GS zich niet echt een stand punt ontlokken: „Het is zaak dat zorgverzekeraars en aanbieders daar onderling uitkomen, zonder patiënten nodeloos bezorgd te ma ken." Volgens het provinciebestuur zijn er voldoende overlegstructu ren of mogelijkheden om klachten aanhangig te maken. Het bestuur van de gemeenschappelijke regeling GGD maakt bekend dat in de openbare vergadering van 10 oktober 2014 de Verordening bestuurscommissie Inkoop Jeugdhulp Zeeland is vastgesteld. Deze regeling is met terugwerkende kracht inwerking getreden. Op verzoek wordt een exemplaar verstrekt. De regeling is eveneens digitaal bekendgemaakt in de Staatscourant en is onder de lokale regelingen opgenomen in de landelijke databank. Deze is te raadplegen via www.overheid.nl woensdag 4 oktober 2017 PC Cornelleke Blok GOES -Mattanja Hiensch, directrice De Kring houdt vrijdag een reünie voor oud-leerlingen en oud-me dewerkers vanwege het veertigja rig jubileum. Komende dinsdag is er een feest met de leerlingen. „Ik praatte eerst heel moeilijk, omdat ik niet zoveel woorden kende. Daardoor durfde ik niet zoveel te zeggen. Maar nu praat ik heel veel, omdat op deze school alles goed uitge legd wordt." -Rafaël van de Sande (10) uit Terneuzen )I4mw „Ik durfde anderen niet aan te spreken, omdat ik niet wist wanneer ik moest praten. Op deze school ga ik samen met een groepje naar logopedie. Dan oefenen we." -Katinka Ste- ketee (9) uit 's-Heerenhoek LXli „Ik vind het leuk op deze school. Alle kinderen hebben ook een probleem, net als ik. Daardoor kun je elkaar begrij pen en vrienden worden." - Yob van Dongen (11) uit Dirksland A Juf Katinka Schotanus ondersteunt haar les met gebaren en mimiek, fotosmarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33