Reimerswaal pilot in onderzoek overstroming 4 Verdachte van mensenhandel blijft nog in voorarrest Noord-Beveland neemt besluit over Zeeuwse Lagune Een 2i-jarige Goesenaar blijft in voorlopige hechtenis. Zijn advo cate vroeg gisteren aan de recht bank het voorarrest op te heffen maar dat werd afgewezen omdat de man een gevaar vormt voor anderen. Deze J.K. wordt ver dacht van mensenhandel. Hij zou samen met een plaatsgenoot minimaal een minderjarig Mid delburgs meisje tot prostitutie hebben gedwongen. Mogelijk veel meer. Want tijdens de tus sentijdse zitting van de recht bank bleek dat hij in een Whats- appbericht meldde dat hij 'kan- kerveel hoertjes heeft waaron der drie uit Middelburg'. De man zit zes maanden in voorarrest en advocate Maartje van Megen zei in een uitvoerig pleidooi dat er weinig klopte van alle beschuldigingen van het Openbaar Ministerie (OM) te gen haar cliënt. Ze vreest ook dat het OM straks haar cliënt voor minimaal twee jaar in een in richting voor veelplegers wil la ten opsluiten. Ze vroeg aan de rechtbank om een tegenonder zoek waaruit zou blijken dat zo'n maatregel beslist niet nodig is voor de Goesenaar. Ook zei ze dat haar cliënt vastzat op mo menten dat hij, volgens de ver klaring van het slachtoffer, haar dwong om te werken als prosti- tué. „In werkelijkheid heeft hij haar maar een enkele keer ge zien." Officier van justitie Inge borg van Dorst verzette zich te gen het onderbreken van het voorarrest. Ze zei onder meer dat de verdachte het Middelburgse slachtoffer had mishandeld en daarna dwong om seks te heb ben met een man. Hij zou haar ook bedreigd hebben met een pistool. K. wordt op 8 februari daadwerkelijk berecht. Vanavond beslist de gemeenteraad van Noord-Beveland over de omstreden aanleg van de Zeeuwse Lagune, vier eilanden met bebouwing bij de Veerse Dam. Bij een 'nee' is het pleit vrijwel zeker beslecht, maar een 'ja' kan ook nog een 'nee' worden. Waarom zou de gemeente raad instemmen met de Zeeuwse Lagune? Een belangrijk argument is dat al vijf tien jaar wordt gesproken met de initiatiefnemer, Marco Doeleman. Hij dreigt met een flinke schade claim als zijn plan wordt getorpe deerd. Het ontwerp dat Doeleman en kele weken geleden indiende, vol doet aan het toetsingskader dat in 2014 al is vastgesteld. Op dit mo ment is de Veerse Dam nog steeds een zogeheten hotspot, een plek waar de provincie recreatieve ont wikkelingen toestaat. Bij zijn aan vraag heeft Doeleman een ruim telijke onderbouwing gevoegd van het bureau Rho Adviseurs voor Leefruimte. Volgens het col lege van burgemeester en wet houders zijn daarin 'voldoende aanknopingspunten te vinden om afwijking van het bestem mingsplan toe te staan'. Als de raad vanavond 'ja' zegt, betekent dit overigens nog niet dat de Zeeuwse Lagune daadwer kelijk wordt gebouwd. Provincie en Rijk gaan het gewijzigde be stemmingsplan dan toetsen aan hun regels. Voldoet het daar niet aan, dan kunnen zij het alsnog af schieten. Of ze moeten beslissen een ontheffing te verlenen, wat niet echt voor de hand ligt. Schadeclaim De raad kan ook speculeren op een 'nee' van de provincie, in de hoop dat een schadeclaim van Doeleman dan in Middelburg te rechtkomt en niet in Wissen- kerke. Fracties die eigenlijk 'nee' vinden, zouden om die reden vanavond 'ja' kunnen stemmen. Het blijft politiek. Er zijn behoorlijk wat argu menten om tegen de Zeeuwse Lagune te stem men. Vorig jaar is de Verordening Ruimte van de provincie aange scherpt. Op de beoogde locatie mogen geen ontwikkelingen plaatsvinden die mogelijk maken dat de landschappelijke en cul tuurhistorische waarden van de gronden significant worden aan getast. Het open landschap dient te worden beschermd. Volgens re cent onderzoek van bureau Plan Project wordt precies deze veror dening overtreden en heeft de aanleg van het recreatieproject ook een blijvend karakter. Het plan druist dus in tegen de regels van de provincie en de in schatting is dat Provinciale Staten geen uitzondering gaan maken. Niet alleen omdat daar geen groot openbaar belang mee is gediend, maar ook omdat er andere moge lijkheden zijn. Volgens Plan 8c Pro ject zijn er namelijk vijf alterna tieve locaties, waarvan sommige kansrijker dan de Zeeuwse Lagune. Het project strookt ook niet met de Zeeuwse Kustvisie, want die sluit bouw op de Veerse Dam uit. Uitgerekend vanavond gaat de raad de Zeeuwse Kustvisie goedkeuren. Weliswaar is die daarmee niet on middellijk van kracht, maar hoe lo gisch is dan een ja? En, misschien wel het belangrijkste, er is grote maatschappelijke weerstand tegen de Zeeuwse Lagune. Gisteren had den al meer dan 15.000 mensen - onder wie 1000 uit Noord-Beve land - een petitie tegen het plan ondertekend. In maart zijn de ge meenteraadsverkiezingen. Wie vanavond voor de Zeeuwse Lagune stemt, heeft de komende tijd veel kiezers wat uit te leggen. Een dijkdoorbraak in de gemeente Reimerswaal kan veel slachtoffers eisen en veel schade veroorzaken. In het kader van het Europese pro ject Frames laat de provincie onder zoeken hoe kwetsbaar het gebied precies is en welke oplossingen er mogelijk zijn. Reimerswaal is tot pilotgebied bestempeld. Studies wijzen uit dat de A58 en de spoorlijn ook onder water kunnen komen te staan. De gemeente is een knooppunt voor vitale infrastructuur, schrijft het dagelijks provinciebestuur in een nota over de deelname aan Frames. Een overstroming kan grote gevol gen hebben voor het hele gebied ten westen van het Schelde-Rijnka- naal. Reimerswaal is een knooppunt voor vitale infrastructuur. Een overstroming kan grote gevolgen hebben Ook wordt gekeken naar de ge volgen van een overstroming voor het Sloegebied. Dat ligt buitendijks vijf meter boven NAP. Mogelijke ef fecten zijn waarschijnlijk eenvou dig te beperken. Het gebied zou daarom als opvang- en evacuatielo catie kunnen dienen voor de Mid delburgse nieuwbouwwijk Mor- tiere. Die wordt aangeduid als een 'badkuip', die snel en diep zal over stromen. Onderdeel van Frames is ook een onderzoek naar de gevolgen van een overstroming voor het Zeeuwse elektriciteitsnetwerk. Dat wordt uitgevoerd door Tennet. Daarbij wordt ook gekeken naar de nieuwe 38okV-verbinding tussen Borssele en Woensdrecht, omdat die in laaggelegen gebied is ge pland. Het project Frames wordt getrok ken door Zuid-Holland en betaald met Europees geld. De kern van het waterveiligheidsbeleid in Neder land blijft het voorkomen van over stromingen, maar in het kader van Frames wordt ook onderzocht hoe gevolgen zo veel mogelijk kun nen worden beperkt. Binnendijken Dat is ook een aandachtspunt in het nieuwe omgevingsplan van de pro vincie. Daarin wordt vastgelegd dat ook de binnendijken op orde moe ten zijn en dat met name vitale ob jecten als energie- en drinkwater voorziening en kwetsbare objecten als verpleeg- en ziekenhuizen niet op laaggelegen plekken mogen worden gebouwd. Het Frames-project wordt begin 2020 afgerond. Vrachtwagen kantelt op N62 bij 's-Heerenhoek 'S-HEERENHOEK Een vrachtwa gen met suikerbieten is in de nacht van maandag op dinsdag op de Sloeweg (N62) bij 's-Heer enhoek gekanteld. De chauffeur, een 22-jarige man uit Middel burg, is met onbekend letsel af gevoerd naar het ziekenhuis. De suikerbieten kwamen gro tendeels in de middenberm te recht. Om die reden was de weg deels afgesloten richting de A58. Rond zes uur kon het verkeer via de op- en afrit passeren. Het ongeluk gebeurde om 3.50 uur op de rijbaan in de richting van Nieuwdorp naar de snelweg. Brandweerlieden bevrijdden de chauffeur. woensdag 4 oktober 2017 PC De rechtbank wijst een ver zoek tot schorsing af omdat een van mensenhandel ver dachte Goesenaar nog een gevaar voor anderen vormt. Emile Calon Middelburg ARTIST'S IMPRESSION WTS ARCHITECTEN Ernst Jan Rozendaal Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32