II 23 Het charmeoffensief van Dick Advocaat Stelt u zich eens voor dat Danny Blind nu nog gewoon de bonds coach was. En stel dat Oranje vo rige maand dan net zo kansloos had verloren van Frankrijk (4-0) en dat er net zo'n groot wonder nodig was als nu, zo kort voor de slotwedstrijden tegen Wit-Rus- land en Zweden. Hoe was de toon dan geweest rondom Oranje? Hoe snoeihard was Blind afgerekend op een afgang tegen Frankrijk, spelend met een zwaar onderbezet middenveld - 4 en ongelukkig wisselend boven dien, zoals Advocaat nu deed? Natuurlijk kreeg Advocaat ook stevige kritiek na het de bacle in Parijs. Ook over de selecties en keuzes van deze bondscoach worden hevige discussies gevoerd, in de kroeg, op Twitter, in de krant en in praatprogramma's. Ook Advocaat moest zich uitvoerig verdedigen over zijn wissels tegen Bulgarije - of juist het gebrek daaraan. Maar onmiskenbaar is de toon van de muziek anders dan voorheen. Waar Guus Hiddink hard werd afgerekend op zijn apathische manier van werken, en Blind tot een nationale kop van Jut werd verklaard, blijft Advocaat de Haagse knuffelsenior waar men een zwak voor heeft. „Als we het niet halen, dan heb ik gefaald", zegt hij zelf. „Ik ben hier ingestapt, omdat ik geloofde dat het kon. Lukt het niet, dan is er onderweg iets fout gegaan." Advocaat is slim en ervaren ge noeg om de opinie handig te be spelen. Door zelf alvast wat kri tiek op zijn schouders te nemen. Door tegelijk nog even de context van Oranje te benadrukken: de tijd dat het Nederlands elftal van haast iedere tegenstander won, Als we het WK niet halen is er onderweg iets fout gegaan en heb ik gefaald vaak met groot gemak, is al een tijdje voorbij. De staat van Oranje helpt hem een handje in dit ver haal. Drieënhalf jaar na het WK van 2014 is heel Nederland stilaan wel doordrongen van de natio nale voetbalcrisis. De verwach tingen rond Oranje zijn steeds minder. Wéér een bondscoach de schuld geven, zou een beetje pot sierlijk worden. Maar Advocaat weet ook ge woon slim zijn weg te vinden in het Umfeld van invloedrijke jour nalisten en media. De tijd van het EK 2004 in Portugal is wat dat be treft allang voorbij. Kritiek Destijds was Advocaat zelf nog aangeschoten wild. Hij kon opge fokt of uiterst emotioneel reage ren op kritiek. In plaats van slim wat bescherming te zoeken bij de pers, ging de Hagenaar steeds vol de confrontatie aan, met alle ge volgen van dien. Dat is nu anders. Wie Advocaat vrijdag in Zeist zag rondlopen, ontdekte al snel de contouren van een charmeoffen sief. Uitgebreid nam de bonds coach nog even de tijd voor een ontspannen nababbel met de pers, een amicale schouderklop, een ginnegapje. Je zou kunnen concJuderen dat Advocaat zich nu alvast indekt tegen de teleurstel ling. De kans dat Oranje het WK nog haalt, is klein, dat snapt de bondscoach zelf natuurlijk ook wel. Je kun de schade maar beter vast beperken, door de volgende afgang van Oranje niet te veel op jezelf af te laten stralen. Mogelijk kan Advocaat straks vrij acceptabele cijfers overleggen uit zes interlands, terwijl Oranje toch het WK mist. Gechargeerd gesteld: heeft het dan alleen aan de Hagenaar gelegen? Of zat het 'm misschien meer in de voorge schiedenis? GROEPA Programma zwoegend op buik- en rugspieroe- feningen. Een ander referentiekader. Een andere beleving soms. Het leidde na de vorige interland nog tot pu blieke discussie. Robben liep in zijn eentje een ererondje door de Arena na de zege op Bulgarije. Hij stelt zich daarmee buiten de groep, dat kan niet voor een aanvoerder, zei den sommigen. Hij gaf juist het voorbeeld dat iedereen bij Oranje zou moeten volgen, betoogde onder andere Jan Smit, de nieuwe voorzit ter van de rvc van de KNVB. Nog twee keer zal Robben zich op moeten laden in deze WK-kwa- lificatie. Natuurlijk blijft hij hopen op een wonder. Maar hij wil ook realistisch zijn. „Het wordt echt heel erg moeilijk om het nog te ha len." 'Klaar' Mocht er inderdaad een kruis gaan door de WK-ambities van Oranje, dan kan het ook voor Robben zo maar ineens 'klaar' zijn. Na 95 of 96 interlands, minder dan Van der Vaart (109), Kuyt (104), Van Persie (102) en Sneijder (132) er speelden. Wit-Rusland-uit zou in dat geval helemaal een symbolisch duel zijn. Ook in 2003 was dat land immers tegenstander van Oranje in een kwalificatiereeks. En toen zat Rob ben net in zijn eerste week als in ternational, na zijn entree op Ko ninginnedag tegen Portugal. De bondscoach onder wie het allemaal begon? Dick Advocaat. En het talent dat tegelijk met hem debuteerde? Juist ja, dat was Sneijder. woensdag 4 oktober 2017 GO bij Oranje Dick Advocaat tijdens de bekendmaking van de Oranjeselectie, fotoanp Hoe de bondscoach zich alvast slim onttrekt aan de hoon Het Nederlands elftal staat er hondsberoerd voor, maar bondscoach Dick Advocaat (70) blijft nog grotendeels bui ten schot, zeker in vergelijking met zijn voorganger Danny Blind. Hoe kan dat? Sjoerd Mossou Katwijk —Dick Advocaat (70) Zaterdag 18.00 uur Zweden - Luxemburg 20.45 uur Wit-Rusland - Nederland Bulgarije - Frankrijk Dinsdag 10 oktober 20.45 uur Luxemburg - Bulgarije Frankrijk - Wit-Rusland Nederland - Zweden gespeeld pt (v-t) 1 Frankrijk 8 17 (15-5) 2 Zweden 8 16 (18-7) 3 Nederland 8 13 (16-11) 4 Bulgarije 8 12 (13-17) 5 Luxemburg 8 5 (7-17) 6 Wit-Rusland 8 5 (4-16)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23