Renée van Wegberg redt Liesbeth M 20 M VINCENT LUISTERT RADIO Voor Yolanthe Sneijder-Cabau (32) is even een periode van rust aangebroken. De presentatrice richt zich op haar gezin: voetbalman Wesley Sneijder en zoontje Xess Xava. „Het was gewoon heel veel." Klasgenoten keert terug De radio die uitzendt op FM, zoals we die nu nog veel gebruiken, heeft zijn lang ste tijd gehad. FM ruist, stoort in de auto en de zenders die het radiosignaal uitzen den, kosten gigantisch veel energie. Daarom hoor je deze week overal: 'Let's get digital, digi tal', vrij naar 'Let'sget fysical'de oude hit van Olivia Newton John. Fedjawint acteerprijs en tuin. Na de luxe appartementen in Milaan en Istanboel hadden Wesley en Yolanthe bij de ver huizing naar de Cöte d'Azur hun zinnen gezet op een onderkomen met een tuin. „Xess wordt volgende maand twee en het enige wat hij wil is voet ballen. In huis wordt dat lastiger. Vandaar de tuin. Een klein gras veldje, twee doeltjes. Zelf doe ik ook mee. Dat niveau kan ik wel aan", zegt Yolanthe met een glimlach. Wes zei: als het programma erop zit, wil ik graag dat je er iets meer bent voor het gezin De presentatrice trok begin augustus in het spoor van haar voetbalman Wesley Sneijder naar Nice, waar ze met haar gezin in een iets rustig vaar water terechtkwam. „Nice is nice", lacht ze. „Ik had het slechter kunnen treffen. Heerlijk weer, lekker eten en een gemoedelijke sfeer." Die gemoedelijkheid kan ze goed gebruiken. Tamelijk hectisch waren de laatste twee jaar waarin zoontje Xess Xava werd geboren, zij drie pro gramma's presenteerde en afgelopen zomer Club XaXa opende, een trendy restaurant op Ibiza. Er kwam nog een verhuizing bij, van Istanboel naar Nice. „Het verschil met de vorige ke- MUSICAL ★★★i Liesbeth et producties over Annie M.G. Schmidt, Sammy Davis jr. en Liesbeth is de biografische musical dit sei zoen opvallend vertegenwoor digd. Ten opzichte van de andere producties is het bij laatstge noemde opmerkelijk dat de hoofdpersoon, zangeres Liesbeth List (75), nog leeft. Ze werd tij dens de première in Carré met een staande ovatie begroet. Liesbeth kent twee gezichten. Eerst is daar Renée van Wegberg die het hoofdpersonage waarlijk superbe vertolkt. Zij heeft zich het pathos van Liesbeth List, de rollende (Rrrramses...) r, haar onzekerheid en broosheid in drukwekkend eigengemaakt: geen eendimensionale imitatie, maar een knappe interpretatie, vocaal af. Maar Van Wegberg en de cast zijn opgezadeld met een script (Louis van Beek) dat rammelt en te veel wil vertellen. Het - overi gens beproefde concept - van een droom, waarin List haar overleden geliefden ontmoet (Ramses Shaffy, echtgenoot Ro bert Braaksma, haar ouders, cou- turier Frank Govers) die een danse macrabe opvoeren met haar nog levende ex Cees Nooteboom en dochter Elisah, wordt bijna encyclopedisch uit gewerkt. Er wordt gestrooid met feiten en feitjes (Liesbeth List: „Dat ik daarvoor een gouden plaat kreeg.." Frank Govers: „En een Edison"), alsof de scenarist bang was ook maar iets te missen uit haar rijke carrière. Die hang naar chronologie en drang naar compleetheid haalt alle vaart uit de voorstelling en, ernstiger, staat verdieping van het personage List in de weg. Nu wordt ze fragmentarisch door haar levensfasen gevoerd, waar bij zelden iets beklijfd. Bovendien: als je een welhaast perfecte List ten tonele voert, moet daar een gelijkwaardige Ramses Shaffy tegenover staan. Michael Konings is een geval van ernstige miscasting. In wei nig doet hij aan de flamboyante zanger denken, al poogt hij ge forceerd diens strapatsen te ko piëren. In vocaal opzicht bena dert hij zijn personage zelden. Het is Renée van Wegberg die uiteindelijk Liesbeth overeind weet te houden met haar glans rol. Een prestatie in een zo matig verhaal. Het is Week van de Digitale Radio! We moeten allemaal een nieuw toestel, een DAB+-radio. DAB staat voor Digital Audio Broadcasting. Men belooft glasheldere geluidskwaliteit. Die krijg je niet, DAB+ klinkt in de praktijk nauwe lijks anders dan FM. Dat heeft technische rede nen. Ik schreef al eens over de terreur van de au- dioprocessor, een apparaat dat het geluid dat wij thuis horen, platslaat. We hoeven dan nooit meer de radio harder of zachter te zetten. Een fluistertje klinkt net zo hard als een schreeuw, ook digitaal. Je krijgt een eenheidsworstsound die, als je hem maar lang genoeg hoort, tot een radio-burnout leidt. Het wordt echt hoog tijd dat technici die die dingen instellen luisteraars eens echt serieus gaan nemen, op straffe van een landelijke luisterstaking. Hoe het ook zij, ik zat gisteren wat te DAB+- zappen in de inmiddels uitgerolde digitale ether. Er is plaats voor meer stations dan op de oude FM. Ik trof bijvoorbeeld de kerstzender van Sky Radio. Die is alweer naar hartelust aan het din- gelangedingdangdongen, terwijl het nog 82 da gen duurt voordat het kerst is. Zouden er echt mensen zijn die nu al naar die zender luisteren? Ik kon het niet langer dan tien minuten aan, het is tenslotte vandaag pas Dierendag. Het is ook Stoptober, hoorde ik op DAB+. een deejay sprak erover met een BN'er, op Radio 10. Movember kende ik, je schaamhaar laten staan in november tegen prostaatkanker, maar van Stoptober had ik nog nooit gehoord. Wat zou het zijn, dacht ik, niet poepen tegen darmkan ker? Fout, stoppen met roken in oktober. 50.000 dappere mensen gaan dit jaar de uitdaging aan. Ik zapte verder. Minister Hennis moest zich verdedigen. Ze is van Defensie, je zou zeggen, geen probleem, maar ze dreigde te bezwijken onder het vuur. Hé, en wat hoorde ik daar? Efteling Kids Ra dio? Daarmee verjaagt de NS hangjongeren, las ik laatst. Misschien iets voor Defensie, je hebt geen wapens nodig, de vijand slaat gegaran deerd op de vlucht. Quote van de dag Als ik mijn werk in Amerika zou hebben gedaan, stond er nu een Porsche voor de deur. Dab+ TV Klasgenoten, de tv-hit uit de jaren 80, wordt nieuw leven in geblazen. In 2018 is het te woensdag 4 oktober 2017 GO zien bij SBS6. In het programma worden BN'ers herenigd met hun klas van de middelbare school. FILM Yolanthe: tijd voor mijn gezin Dennis Jansen 44 Gezien: Carré, 2-10 Renée van Wegberg vertolkt List perfect, fotoroybeusker Arno Gelder Fedja van Huêt is in de VS uit geroepen tot beste acteur. De Nederlander kreeg een Ma verick Movie Award voor zijn rol als neuroti sche schrijver in de speelfilm J. Kessels. De Amerikaanse filmorganisatie eert onafhanke lijke filmmakers. Reageren? vincent@persgroep.nl ImanuelleGriveszegtin VARA Gids eerlijk waarom ze droomt van een internationale doorbraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20