Vlees noch vis voor Vegetarische Slager Duitsers balen van de Grieken €114, E 17 Exclusieve Lezersreis Uitwaaien op Terschelling Kipstuckjes, Gerookte speckjes en Visvrije tonyn zijn, met spelfouten, toch misleidend voor de consument, zo schrijft de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) in een brief aan de vegafabrikant. De directeur van de Vegetarische Slager, Jaap Korteweg, is verbaasd over de brief, mede omdat de verpakkin gen van de vlees- en visvervangers op advies van etiketteringsdeskundigen zijn ontworpen. Op de verpakking staat steevast een groot logo van De Vegetarische Slager. Ook is de pro ductnaam in veel gevallen afwijkend gespeld; gehakt wordt 'gehackt', spek jes worden 'speckjes'. „Ik zie dus geen aanleiding om de namen te wijzigen", zegt Korteweg. De NVWA vindt een opzettelijke spelfout niet voldoende om verwarring en daarmee mislei ding van de consument tegen te gaan. „De warenwet is duidelijk op dit punt, en wij volgen de wet." Eén klacht De NVWA onderzocht de productna men naar aanleiding van één klacht. „Het werd al heel snel duidelijk dat er inderdaad sprake van misleiding is", aldus een woordvoerder. Consumen ten kunnen niet goed onderscheiden dat het om vegetarische producten Vegetarische KtpstucUies gaat. „Er staat immers toch echt tonijn of kip op de verpakkingen", zo legt een woordvoerder uit. De Consumentenbond, die regel matig onderzoek doet naar misleiding van de consument, reageert net als de producent verrast op de conclusie van de toezichthouder. „Het product is duidelijk vegetarisch. Het logo staat groot voor op de verpakkingen, net als de aanduiding 'vegetarisch' en ingre diënten zoals soja en eiwitten", re ageert woordvoerder Joyce Donat. „Uit ons onderzoek blijkt dat de consu menten vooral op de voorkant letten, dus is de kans op misleiding klein." De Vegetarische Slager verdenkt de vleeslobby van de klacht, maar de NVWA doet geen uitspraken over de achtergrond van de klager. Donat vindt het opvallend dat de toezicht houder op basis van één klacht een onderzoek instelde. „De NVWA heeft een beperkte capaciteit. Wij zien dat andere voorbeelden veel nijpender zijn. 90 procent van de mensen voelt zich vooral misleid door producten die doen alsof ze gezond zijn. Denk Er staat toch echt tonijn of kip op de verpakking. Dat is misleiding Het logo staat voorop de verpakking, net als de aanduiding vegetarisch aan een kruidenthee waar vooral sui ker in blijkt te zitten, of cranberrysap met meer appel- dan bessensap." De discussie over vegetarische pro ducten is niet nieuw. In 2012 liet CD A- Kamerlid Jaco Geurts zich al kritisch uit over de namen van vleesvervan gers. De discussie werd destijds ho nend 'schnitzelgate' gedoopt. VVD'ers Erik Ziengs en Helma Lod der stipten het punt begin dit jaar weer aan in de Kamer. Minister Edith Schippers gaf toen echter aan niets te zien in een verbod. Fraport, uitbater van de luchtha ven van Frankfurt heeft een ge peperde rekening van 70 miljoen euro aan de Griekse regering in Athene gestuurd vanwege gebre ken aan de Griekse luchthavens die het Duitse bedrijf overnam. De Duitsers kregen het beheer van de luchthavens, waaronder die van Thessaloniki, Santorini en Mykonos, in april voor ruim 1,2 miljard euro in handen. De eerste maanden hielden ze nauwkeurig de gebreken van de vliegvelden bij. De Griekse krant Kathimerini somt op dat de inspecteurs 1.200 doorgebrande gloeilampen aan troffen en dat 1.287 brandblussers en 81 airconditioners kapot wa ren of ontbraken. Op één vlieg veld bleek een bagagesysteem ka pot, waardoor koffers ongecon troleerd het vliegtuig in gingen. In totaal moest Fraport 7.765 re paraties uitvoeren. Fraport wil geen commentaar geven, maar volgens Kathimerini voelen de Duitsers zich geschoffeerd omdat de luchthavens in slechtere staat zijn dan was voorgesteld. Volgens het contract hebben ze het recht de rekening voor noodreparaties naar Athene door te schuiven. De onderminister van Economische Zaken heeft toegezegd die te zul len betalen als Fraport kan aanto nen dat de gebreken uit de 'Griekse tijd' stammen. Geen haar beter De Duitsers hebben zich ver plicht de komende jaren miljar den te investeren in verbetering van de sterk verouderde en te kleine luchthavens. Deze privati sering, opgelegd door de EU en het IMF, blijft in Griekenland ge voelig. De minister van Verkeer zei onlangs dat Fraport de lucht havens 'geen haar beter' beheert dan de staat voorheen deed. De toiletten zijn sinds de overname zelfs duidelijk smeriger, zei hij. Intussen is er ook gedoe over de voormalige luchthaven van Athene, die in 2001 dichtging. Drie jaar geleden werd de grond verkocht aan een internationaal consortium. Nu duiken er verha len op dat er archeologische schatten in de bodem zitten. 3 dagen vanaf Genieten op Terschelling WestCord Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl woensdag 4 oktober 2017 PC De Vegetarische Slager moet de namen van een groot aantal pro ducten binnen een half jaar aan passen. Ze zijn misleidend, meent de Nederlandse Voedsel- en Wa renautoriteit (NVWA). Onzin, zegt grondlegger Jaap Korteweg. Gea Bruinsma Den Haag .-Ci VI i*V> s\vt% Geen kipstukjes, maar kipstuckjes. FOTO VEGETARISCHE SLAGER —Woordvoerder NVWA —Joyce Donat, Consumentenbond Van gloeilampen tot bagage systeem: van alles is kapot op de veertien Griekse vliegvel den die het Duitse Fraport in april overnam. Een gepeperde rekening is onderweg. Thijs Kettenis Athene Verblijf is mogelijk tot 28 maart 2018 2 nachten inclusief ontbijt Welkomstdrankje Gebruik van sauna en zwembad - - Lekker uitwaaien en genieten van de rust en ruimte op het eiland Terschelling. Maak een prachtige fietstocht door de duinen en wandel over de uitgestrekte stranden. Na een actieve dag op het eiland is het heerlijk tot rust komen in de wellness. WestCord Hotel Schylge Uniek gelegen aan het UNESCO Werelderfgoed, de Waddenzee, ligt Hotel Schylge. Vanuit het hotel heeft u een prachtig uitzicht over de Waddenzee. De comfortabele kamers zijn van alle gemakken voorzien en hebben een eigen balkon of terras. Het hotel biedt twee restaurants waaronder a la carte restaurant Op West, wellness faciliteiten, beautysalon, binnenzwem bad en bowlingbanen. Vanaf het hotel beginnen diverse fiets- en wandelroutes die u over het hele eiland leiden. Inclusief •2xovernachting in een comfortabele hotelkamer 2 x uitgebreid ontbijtbuffet •Welkomstdrankje Gratis gebruik van sauna en zwembad •20% korting op een schoonheidsbehandeling Gebruik van badjas en badslippers Gratis busvervoer tussen haven en hotel bij aankomst en vertrek 3 dagen in Hotel Schylge Lezersprijs: vanaf €114,- p.p. Adviesprijs: vanaf €134,- p.p. Verblijf is mogelijk t/m 28 maart 2018, op basis van beschikbaarheid. Exclusief toeristenbelasting. Toeslagen in weekenden en schoolvakanties. HOTELS Meer informatie en boeken:Ga voor 'Uitwaaien op Terschelling' naar onze website reiskatern.nl/pzc/WEST1720 of bel met WestCord Hotel Schylge: 0562 - 44 2111 o.v.v. 'Persgroep - Uitwaaien op Terschelling!'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17