12 Doden door geweld Sint- Maarten ANWB: data klant openbaar 'Brexit zonder deal mogelijk' ONDERWIJSSTAKING TIPS VAN EXPERTS Basisschoolleraren strijden al jaren voor hetzelfde: betere arbeidsomstandigheden. Maar nooit slepen ze het optimale resultaat uit de onderhandelingen. Aan de vooravond van de landelijke staking daarom wat streng advies van een divers gezelschap dat wél weet hoe je in Den Haag iets voor elkaar krijgt. Zoek één sterke lobbyist „Eigenlijk is het wonderlijk, dat een beroepsgroep die voor ons al len zo belangrijk is, relatief zo wei nig voor elkaar krijgt. Ik heb er maar één verklaring voor: dat het blijkbaar niet lukt die macht in Den Haag te laten gelden. Ik zou dus tegen al die leraren willen zeggen: vorm voortaan één front, spreek met één mond, en zorg dat er één persoon is die de belangen aan het Binnenhof behartigt. Ie mand met gezag, autoriteit én - heel belangrijk - kennis van de Haagse mores. Misschien een oud minister of oud-politicus?" Doe iets creatiefs „Ik ben niet zo voor staken: dat leidt snel tot irritatie. Doe iets lu dieks. Net als het Metropole Or kest dat tijdens een bezuinigings ronde ooit de pers optrommelde voor een spontaan concert op het Centraal Station in Den Haag. Heel leuk, uit alle hoeken kwamen muzikanten aanlopen. En nuttig: de musici lieten zien waar ze in uitblinken. Kan het onderwijs niet ook zoiets doen? Dat zit vol crea tieve, enthousiaste, leuke mensen die écht het verschil voor kinderen maken. Een voorleesmarathon op het Binnenhof? Zoiets? Ik wil ze best steunen, als ze erom vragen." Niet te vaak staken „Ik vind het wél terecht dat ze sta ken. Er zijn van die momenten dat je moet zeggen: tot hier en niet verder. Maar, pas op, zo'n wapen als een staking moet je niet te vaak inzetten. Een wapen kan bot wor den: je kan de steun van het pu bliek verliezen." Spit alle oude rapporten door „Ik heb drie tips voor ze. Eén: de leraren moeten niet vertellen waar ze onder gebukt gaan; ze moeten het laten zién. Toon op tv hoeveel papierwerk één leraar per dag per klas moet bijhouden en hoe dat de werkdruk verhoogt en ten koste gaat van het onderwijs. Twee: de leraren moeten een band kweken met de Kamerleden van de vaste commissie voor Onderwijs: dat zijn de politici die het beleid bepa len. En drie: de leraren moeten alle overheidsrapporten doorspitten die de afgelopen jaren over het on derwijs verschenen zijn. Het zou me namelijk niet verbazen als alle problemen waar het onderwijs mee worstelt daarin allang be schreven zijn. Sla Den Haag ver volgens met diezelfde rapporten om de oren: 'Kijk, jullie hebben het zelf ook al gezegd!" Breng ouders in stelling „Zo'n staking heeft geen zin. Een paar duizend man met wat span doeken; het maakt geen énkele in druk op politici. Nee, leraren moe ten kinderen en ouders in stelling brengen. Die moeten op een vrije woensdagmiddag op één plek in elke provincie demonstreren. Dat zijn honderdduizenden mensen, dat wordt in Den Haag geregis treerd. Dan denken ze: hé, wacht even, dat zijn mijn kiezers." Gebruik geen vrouwelijk jargon Schuif leraren met charisma naar voren „Het basisonderwijs is bij uitstek een vrouwelijke sector, en de sec tor praat nogal eens in 'vrouwe lijke' termen. En dat werkt niet als je tot resultaat wil komen. Dan moet je net zo zakelijk leren pra ten als het bedrijfsleven. Dus zeg niet: 'we willen onze leerlingen zo goed mogelijk steunen' maar 'we focussen ons op het ontwikkelen van talent'. Dat klinkt steviger en doelgerichter. En: de leraren moe ten meer vanuit de belangen van hun onderhandelingspartner re deneren: wat heeft Nederland eraan als leraren meer verdienen? Dat - ik zeg maar - de kwaliteit van het onderwijs omhoog gaat, en dat de jeugd beter opgeleid de arbeidsmarkt op kan? Zo'n argu ment moeten ze gebruiken." „Ik zeg: nooit staken, want dat gaat ten koste van de kinderen. En dat kost je op den duur dus ook de steun van de ouders. Je moet dit professioneel aanpakken: sympa thieke leraren naar voren schui ven, mensen met charisma, met wie het publiek zich kan identifi ceren. En die leraren moeten veel optreden in de media. Dat is de plek waar je wél steun kan krijgen. Houd dan niet van die ellenlange verhalen, daar heeft het publiek het concentratievermogen niet meer voor. Korte punten en klaar!" Heb het niet zo vaak over jezelf „Het is de leraren best goed gelukt aandacht voor hun zaak te krijgen. Wat me wel opvalt: het gaat te vaak over hun eigen belangen. Zij willen minder werkdruk, zij meer willen verdienen. Zo'n redenering kan bij het grote publiek snel wat egoïstisch overkomen. Zeker nu Den Haag ze wat extra geld in het vooruitzicht heeft gesteld. Ik zou meer nadruk leggen op het alge mene belang. Minder werkdruk en meer waardering leiden tot beter onderwijs, en dat komt ten goede aan de kinderen. 'Het gaat om het onderwijs, mensen, niet om ons': dat moet de boodschap zijn." woensdag 4 oktober 2017 PC PHILIPSBURG Op Sint- Maarten zijn in de afgelo pen weken twee mensen door geweld om het leven gekomen. Justitie op het eiland heeft dat bekendge maakt. In een huis waar ook geplunderde spullen werden gevonden, werd ie mand doodgeschoten. Elders op Sint-Maarten eiste een steekpartij een leven. De vermoedelijke dader is 'geestelijk ver ward', aldus het Openbaar Ministerie (OM). Hij zit vast. De dader van de schietpar tij is nog voortvluchtig. Het is nog onbekend wie de slachtoffers zijn. UTRECHT De gegevens van 95.000 klanten van de ANWB-webshop zijn open baar geweest door een da- talek. De gegevens kunnen mogelijk gebruikt worden voor phishingmails. „Het gaat om telefoonnummers, e-mailadressen en betaal- voorkeuren", aldus ANWB- woordvoerder Ad Vonk. Getroffen klanten moeten letten op verdachte e-mails, die de consument naar een nagebootste website proberen te lok ken. Volgens de ANWB is er geen belangrijke infor matie toegankelijk geweest als bankgegevens, credit cardgegevens of inlogdata. Het lek ontstond door een fout van leveranciers. STRAATSBURG De Britten krijgen dit jaar waarschijn lijk geen gesprekken meer over hun toekomstige EU-partnerschap. Het veel te lage tempo in de brexit- onderhandelingen maakt dat onmogelijk, vinden de Europese Commissie en het Europese Parlement. Volgende week zijn er nog wel nieuwe gesprekken, maar niemand verwacht daar doorbraken. Londen, aldus de Britse toponder handelaar David Davis, be reidt zich inmiddels voor op een exit zonder een deal. Op een congres van zijn conservatieve partij waar schuwde hij dat onderhan- delingsfouten de Britten 'miljarden ponden' kunnen kosten. 'Leraren moeten werken, laat ouders demonstreren' Eefje Oomen Liesbeth Zegveld, mensenrechtenadvocaat die onmogelijke zaken voor elkaar krijgt, o.m. schadevergoeding voor nabestaanden van 'Srebrenica' Schrijver Jan Terlouw, D66- coryfee en sinds het 'touwtje uit de deur' nationaal geweten Remi Poppe, SP-icoon, ex-activist, ex-havenarbeider Carin Gaemers; zette met Hugo Borst de problemen in de verpleeghuiszorg op de kaart Ondernemer/presentator Harry Mens, schrijver van Als een Mens iets wil Coach Elisa de Groot, coach vrouwelijk talent, coauteur van o.a. Strategisch onderhandelen voor vrouwen Voetbalmakelaar Rob Jansen, belangenbehartiger van o.a. Dirk Kuijt en Edwin van der Sar Lars Duursma, oprichter van trainingsbureau Debatrix en de man die alles van overtuigingskracht weet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12