En de koning van Spanje? Hij zwijgt U 9 Publicist moet dwangsom betalen FELIPE VI Publicist Wim Dankbaar moet een half miljoen euro betalen aan de moeder van de ver moorde Marianne Vaatstra. Dat heeft de rechtbank in Haarlem besloten. Dankbaar werd begin augustus al veroordeeld tot hoge dwangsommen als hij be paalde uitlatingen over de vrouw niet zou rectificeren en van zijn website en Facebook zou halen. De rechter stelt nu vast dat Dankbaar zich niet vol ledig aan dit vonnis heeft ge houden. Volgens Maaike Terpstra maakt Dankbaar haar emotioneel ka pot door steeds contact te zoe ken en haar te betrekken in zijn onderzoek naar een veronder steld complot rond de moord op haar dochter. De advocaat van de moeder, Yehudi Mosz- kowicz, stapte in juli naar de rechter om hier een einde aan te maken. De rechter gaf haar toen gelijk en veroordeelde Dankbaar tot een contactver bod, rectificaties en verwijde ring van allerlei teksten. Hij zette op overtreding van dat vonnis dwangsommen van 20.000 euro per keer, met een maximum van 500.000 euro. 'Bedrijf onderschat risico aardwarmte' Het bedrijf dat namens de gemeente Groningen aard warmte wil winnen, onder schat het risico op bevingen. Warmtestad BV mag het pro ject niet doorzetten tot de ge varen in kaart zijn gebracht, vindt toezichthouder Staats toezicht op de Mijnen. Econo mische Zaken volgt het advies. Warmtestad wil van 3 kilome ter diepte heet grondwater op pompen. Dat kan dienen om huizen te verwarmen. Het bedrijf, waarin de ge meente en het waterleiding bedrijf samenwerken, wil vol gend jaar gaan boren. We hebben de ontvoerders verrast Treinen vallen stil door storing ring. U begrijpt het al, Zvonimir Boban, later ster geworden bij AC Milan, was de Piqué van nu. De ver gelijkingen zijn bijna eng: FC Barce- lona-voetballer Gerard Piqué stamt uit een dorp vol Catalaanse nationa listen, Boban uit een dorp vol Kroati sche nationalisten. Piqué overweegt nu te bedanken voor het nationale Spaanse elftal, Boban deed dat al gauw ook. Piqué geldt inmiddels als een Catalaanse volksheld, in Kroatië is tot de dag van Man voor huis neergeschoten De Kroaten stemden in een referendum massaal voor onafhankelijkheid vandaag bijna niemand zo geliefd als Boban. Later werd Boban het boeg beeld van de nieuwe Kroatische voet balploeg, wie weet wordt Piqué dat op een dag van het voetbalteam van een onafhankelijk Catalonië. Hoe het afliep? Kroaten stemden in een referen dum massaal voor onafhankelijkheid. De pesterijen over en weer werden steeds heftiger. Politici ruiden op, lokten uit en de media deden mee. Niemand dacht nog na en Europa hield zich stil, hoewel de centrale Joegoslavische regering allang voor de Serven had gekozen. Gauw volgde het echte geweld. Eerst vrij klein schalig, een moordpartij hier, een moordpartij daar. De ultieme ge weldsexplosie, de oorlog, was een kwestie van tijd. De lont moest al leen nog even het kruitvat in. Net als nu in Catalonië. Maar hopelijk zie ik spoken. Otto verdacht van liquidaties dinsdag 3 oktober 2017 GO MADRID Koning Felipe VI van Spanje beleeft de moeilijkste dagen van zijn regeerperiode. In paleis Zarzuela volgt hij met ingehouden adem de ontwikke lingen rond de wens tot af scheiding van Catalonië. Maar de koning is veroordeeld tot de rol van toeschouwer. Zijn agenda voor deze week is, heel opmerkelijk, leeg. Spaanse media noemden het de afgelopen dagen opvallend dat de koning, als symbool van de eenheid van Spanje, zijn mond hield over het referen dum dat de regionale regering van Catalonië had uitgeschre ven over onafhankelijkheid. Er werd gesproken over de moge lijkheid dat Felipe zich op 1 ok tober - de dag van de volks raadpleging - in een toespraak tot de bevolking zou wenden, maar het paleis ontkende dat. De koning kon ook moeilijk pra ten over een referendum, terwijl premier Rajoy steeds herhaalde dat er geen sprake was van een referendum, dat er geen refe rendum zou worden gehouden en uiteindelijk zondagavond nog eens verzekerde dat er geen referendum was geweest, ondanks dat de hele wereld had kunnen zien hoe miljoenen Catalanen hun stem hadden uitgebracht. Felipe werd bij zijn laatste be zoek aan Catalonië, om eer en solidariteit te betuigen aan de slachtoffers van de terroristi sche aanslagen in onder meer Barcelona, uitgefloten en uitge jouwd. De nationalistische be weging heeft niks op met de 'graaf van Barcelona', zoals een van de koninklijke titels luidt. HAARLEM GRONINGEN De Griekse politie heeft de steenrijke ondernemer Michalis Lembidakis na een half jaar kunnen bevrijden. Ontvoer ders hielden hem vast op zijn thuiseiland Kreta. De Britse premier Theresa May (links) ligt onder vuur. In Man chester, waar haar Conservatieve Partij een congres houdt, de monstreerden zondag duizenden mensen tegen de brexit. Om haar beleid uit te leggen, ging May gisteren op haar beurt op de thee bij de gewone Brit, zoals Rebecca Coulton. foto reuters Joegoslavië UTRECHT Het treinverkeer rond Utrecht is gis teren flink in de war geraakt door een stroomstoring als gevolg van een uit gevallen transforma tor. De treinen rond het spoorknooppunt van Nederland lagen aan het einde van de ochtend een uur stil. Onder andere de trein naar Amster dam reed niet. Na een uur kwam het treinverkeer met horten en stoten weer op gang. De roep om onafhankelijkheid in Catalonië klinkt luid. Net als in 1991 in Kroatië. Op de Balkan ontaardde het vrijheidsstreven in een burger oorlog. In Catalonië sloeg de Spaanse politie afgelopen week einde in op Catalanen. Is dit een voorbode van een Spaanse 'Bal kanoorlog'? FOTO'S REUTERS, HOLLANDSE HOOGTE DRONRIJP Een 45-jarige man is voor zijn huis in Dronrijp neerge schoten en zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. Hij werd op de oprit van zijn huis in de Friese plaats meer dere keren bescho ten, terwijl een vrouw en twee kin deren in het huis waren. De politie heeft aanwijzingen dat het schietinci dent drugsgerela- teerd is. Het zou om hennep gaan. BREDA Justitie onderzoekt de betrokkenheid van No Surrender- oprichter Klaas Otto bij diverse liquida ties. Dat zei zijn raadsman in de rechtbank in Breda. Hij citeerde uit een brief van de hoofd officier van justitie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9