Catalonië: traumatische breuk vermijden 1M 8 Spaanse agenten die Catalaanse burgers slaan. Wessel Penning moet bij dat beeld steeds weer denken aan het begin van de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië, waar hij al 30 jaar kind aan huis is. Over de angst voor een nieuwe, Europese burgeroorlog. CATALONIE ONAFHANKELIJKHEIDSDRANG Barcelona 2017 isschien zie ik spoken. Maar toen de Spaanse politie zondag in hakte op Catalanen, deed dat denken aan de dagen die voorafgingen aan de Joego slavische burgeroorlog. En toen ook nog de Catalaanse stervoetballers Pi qué en Xavi zich met de zaken gingen bemoeien, leek het allemaal precies zoals het destijds tussen Serven en Kroaten allemaal begon. Waar eindigt dit? „Overdrijf niet, man", zegt u nu. Oorlog in Spanje? Onmogelijk. Want in zo'n heerlijk land, waar u al zo vaak lekker op vakantie bent ge weest, dat land met die zalige zee, die mooie steden, de lekkere tapa's en Messi, daar komt natuurlijk nooit oorlog. Uitgesloten. Afghanistan of zo ]a, dat dachten ze in vakantieland Joegoslavië in 1991 ook. Ik was erbij, had er vele vrienden. Een voor een achtten ze - ondanks de ferme poli tieke strijd tussen, vooral Serven en Kroaten - een oorlog absoluut on denkbaar. Want oorlog was voor hen, net als voor u, de Spanjaarden en Catalanen van tegenwoordig, iets uit een geschiedenisboek of uit een ver, raar land, Afghanistan of zo. Maar op een dag, in 1991, was het toch opeens oorlog in Joegoslavië. Een echte oorlog. Slagvelden, doden, bombardementen, plunderingen, verkrachtingen en andere gruwelijk heden. Die oorlog kostte uiteindelijk 140.000 mensen het leven. Nog steeds vind je in het uiteengevallen land de erfenis. De verlaten, ver woeste dorpen, de vele wezen, de eindeloze rijen grafstenen van de oorlogsdoden, vaak jonge man nen, destijds nog in de bloei van hun leven. „Ja, ja", zegt u nu nog eens, „maar zo'n vaart zal het niet lopen in Catalonië." Maar dan nu even over hoe het toen daar ging, in va kantieland Joegoslavië. De Kroaten - een verge lijkbaar volk als de Catalanen van nu - voelden zich in die dagen miskend in de Joegoslavische federa tie, die bestond uit de deelrepublie ken Servië, Kroatië, Bosnië-Herzego- vina, Slovenië, Montenegro en Mace donië. Kroatië, met zijn lange, prach tige kust vol rijke toeristen, was de economische motor van het land, maar kreeg daar in de ogen van popu laire politici onvoldoende macht en i De Kroaten van toen zijn de Catalanen van nu. Zij voelden zich in die dagen miskend geld voor terug van de centrale over heid. Vooral ten opzichte van de Ser viërs voelden ze zich benadeeld. Die bekleedden immers de cruciale posi ties in leger, politie en regering, waardoor er onvoldoende oog was voor de belangen van de Kroaten. Er was tussen de volkeren - net als in het Spanje van nu - ook veel oud zeer. Kroaten en Serven hadden het in de geschiedenis veelvuldig met el kaar aan de stok gehad. Het laatste grote conflict stamde uit de Tweede Wereldoorlog, toen de Kroaten colla boreerden met de nazi's en als belo ning een onafhankelijke staat mochten oprichten. De Serviërs steunden juist het verzet, de partiza nen. Toen er na de Duitse nederlaag moest worden afgere kend en er één Joego slavië voor onder meer Serven en Kroaten werd opgericht, hadden de laat- S sten het gevoel dat ze in het verdomhoekje waren geplaatst. Hoe zeer de bevolking zich ook mengde in het Joegoslavië van na de Tweede Wereldoorlog - het barst er nu nog van de huwelijken en vriendschap pen tussen Kroaten en Serven - de onvrede bleef borrelen. Eind jaren 80 van de vorige eeuw stonden er aan beide kanten nationa listische politici op, die slim inspeel den op alle sentimenten. Kranten ko zen partij en het volk daarna ook. De politieke strijd kwam op straat te recht, letterlijk. In mei 1990 kwam het in het voetbalstadion van de Kro atische hoofdstad Zagreb tot een veldslag tussen politiemannen en Kroatische hooligans. Tot op het veld joegen de partijen elkaar op. Toen de Kroatische voetbalvedette Zvonimir Boban zag hoe politiemannen insloe gen op de fans, ging bij hem het licht uit. Met een karatetrap velde hij een politieman, voor hem immers een knecht van de Joegoslavische rege- Catalonië dringt aan op internatio nale bemiddeling in zijn conflict met de centrale regering in Madrid over onafhankelijkheid. Volgens president Carles Puigdemont kan de Europese Unie niet afzijdig blij ven na het gewelddadige optreden van de Spaanse politie tijdens het zondag gehouden referendum over onafhankelijkheid. „De Europese Commissie moet aandringen op bemiddeling. Zij kan niet langer de andere kant op kij ken", aldus de presi dent. De Euro pese Unie wil zich niet di- reet in het conflict mengen omdat het gaat om 'een in terne Spaanse aangele- gen- BrUSSel kan niet langer de andere kant op kijken heid'. Wel roept zij alle partijen op snel de dialoog te zoeken in plaats van de confrontatie. „Geweld mag nooit een politiek instrument zijn", aldus de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU. De boodschap lijkt vooral gericht aan premier Mariano Rajoy in Ma drid, die tot nu toe geen enkele ruimte laat voor een gesprek met het opstandige Catalonië. „We heb ben vertrouwen in het leiderschap van Rajoy om dit moeilijke proces af te handelen met volledig respect voor de Spaanse grondwet en de fundamentele rechten van de Spaanse burgers die daarin zijn vastgelegd", aldus de Europese Commissie, die geen enkel heil ziet in een EU-lidmaatschap van Cata lonië. „Het is tijd voor eenheid, niet voor verdeeldheid." Catalonië en de Verenigde Naties vragen met klem om een onafhankelijk onderzoek naar het geweld in Catalonië. Ten minste 844 burgers en 33 agenten raakten zondag gewond toen op roerpolitie de stembureaus be stormde. Burgers werden met grof geweld naar buiten gesleept en de politie vuurde rubberen kogels af. „Het ingrijpen van de politie moet altijd binnen de perken blijven", aldus Zeid Ra'ad al-Hussein, de VN-commissaris voor de mensen rechten. Hij vraagt de regering in Madrid VN-waarnemers toe te laten voor een onderzoek. Catalonië kwam gisteren rond het middaguur tien minuten tot stilstand, inclusief de metro, uit protest tegen het politieoptreden. Overal klonk opnieuw de kreet 'Onafhankelijkheid'. dinsdag 3 oktober 2017 GO Zo begon het ook in zonnig Wessel Penning Chef nieuwsdienst SPANJE Madrid Barcelona Catalonië stuurt aan op hervat ting van de gesprekken met de Spaanse regering om een 'trau matische breuk' te voorkomen. Premier Mariano Rajoy weigert een duimbreed toe te geven. Hans van Zon Rotterdam/Barcelona —Carles Puigdemont

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8