Onkruid vergaat niet, maar kost goudgeld 5- - w 7 LERARENSTAKING OPVANG Klassen blijven donderdag leeg. Ruim 1 miljoen kinderen zijn een dagje vrij als hun leraren staken. Hoe lossen de ouders dat op? Gelukkig is er nog altijd oma. De 9-jarige Sofïe uit Apeldoorn kan niet wachten tot het donderdag is. Ze mag met oma Tonnie mee naar het werk. Oma Tonnie is kapster in een verzorgingshuis. „Dan mag ik koffiezetten en krulspelden in zetten. Dat vind ik superleuk", vertelt ze. Voor de ouders van Sofie was het een flinke puzzel om hun drie kinderen onder te brengen. Sofie mag dus met oma Tonnie mee, zusje Milou (7) gaat met haar moe der mee naar het werk en broertje Ivan (4) gaat een dagje naar oma Everlien. De puzzel had een stuk eenvou diger kunnen zijn als vader Ben Buitenhuis thuis was gebleven. Hij is namelijk zélf leraar. „Maar ik wil graag naar Den Haag om te sta ken", zegt hij. Heerlijk Dus is dit gezin dolblij dat de oma's willen bijspringen. En de oma's, die vinden het ook heerlijk met dat jonge spul om zich heen. Oma Tonnie: „We kregen gewoon de vraag wie welk kind kan opvan gen. Ik zei: doe mij de oudste maar. Zij vindt het leuk om mee te gaan en de meeste ouderen vinden het leuk om kinderen over de vloer te hebben." Maar oma's kunnen niet altijd bijspringen. Uitgerekend nu zijn Het is voor ons even vervelend, maar leraren hebben het recht te staken de grootouders van Thom (5) en Renske (7) met vakantie. Dus gaan ze met mama Tessa Zwierlink mee naar de kaaswinkel in Eerbeek. „Het kon niet anders. Familieleden hebben hetzelfde probleem. Heel af en toe gaan ze al mee, maar dan is het meestal een uurtje en lopen ze in de weg. Maar goed, het zij zo", zegt moeder Tessa. Door de omstandigheden gaat de kaaswinkel een uurtje later open en twee uur eerder dicht. Van 10.00 uur tot 14.00 uur moe ten de kleintjes zich tussen de kaas zien te vermaken. „Ik kreeg toevallig wat dozen binnen, daar van kunnen ze een fort bouwen. En ik neem wel wat stiften mee en hun fietsen. Ze vermaken zich wel", hoopt deze ouder. Om 14.00 uur komt hun vader Thom en Renske ophalen. Die gaat dan na 16.00 uur weer verder met werken, als zijn vrouw de kaas winkel heeft gesloten. „Het is voor ons even vervelend, maar leraren hebben het recht te staken. Ach, ze zijn belangrijk voor onze kinde ren," vindt moeder Tessa. Handen vol Meike Bosch uit Breda weet nu al dat ze donderdag haar handen vol heeft. Niet twee, maar vier meiden moet ze dan in de gaten houden. Ze past op de twee dochters van haar vriendin (lanneke van 8 en Willemijn van 10), zodat die ge woon kan werken. „We helpen el kaar altijd een beetje. Gelukkig kunnen de kinderen lief met el kaar spelen", zegt ze. Zelf had deze moeder 5 oktober We kregen de vraag wie welk kind kan opvangen. Ik zei: doe mij de oudste maar in haar agenda geblokkeerd zodra ze van de staking hoorde. Ze werkt op contractbasis en kan daardoor schuiven met de uren. Dat kwam nu goed van pas. Meike wil er een leuke dag van maken voor haar dochters Hanna (11) en Elsa (8). Ze neemt alle meiden mee naar avon- turenpark Kids Wonderland. Meike: „Ze kunnen daar lekker spelen, dus dat is altijd goed. Ze vinden het nu leuk om vrij te zijn." Buitenschoolse opvang Niet alle kinderen zijn al definitief onder de pannen. Zoals Maurits (4), het zoontje van de Haagse Najla van Veen. Toen zij van de staking hoorde, klopte ze aan bij de buitenschoolse opvang. Don derdag was toch al de dag dat Mau rits na school naar de opvang ging, dus misschien kon hij wel de hele dag. Het antwoord: we moeten er nog over vergaderen. Pas vorige week kwam een reac tie. Maurits kon worden aange meld, maar de opvang gaat alleen open als er voldoende kinderen komen. „Nou, ik zal dus morgen horen of het doorgaat of niet", zegt Najla. Nee, niet bepaald handig. Want wat als er niet genoeg an dere kinderen zijn aangemeld? „Een geluk bij een ongeluk. We zitten middenin een verhuizing en zijn deze week aan het klussen. Dan moeten we maar een dagje minder klussen." Ze hoopt dat Maurits naar de op vang kan. Ook al kost dat haar ze ker 40 euro. „Leraren hebben het recht te staken, maar het is verve lend voor ouders. Zeker nu het tot het laatste moment onzeker is of ik opvang heb voor mijn zoon." Miljoenen euro's extra zijn de ge meenten kwijt. Maar de milieuvrien delijke alternatieven blijken tot over maat van ramp veel minder effectief. Dat blijkt uit een rondgang van deze krant langs gemeenten die tot twee jaar geleden nog glyfosaat gebruikten om het onkruid in de straten te be strijden. Dat middel, ook wel bekend onder de merknaam Roundup, is sinds vorig jaar jaar wettelijk verbo den, omdat het gif via het riool in het oppervlaktewater belandde. Gemeenten moeten nu borstelen, branden, stomen of heet water gebrui ken om het ongewenste groen te ver delgen. Maar deze milieuvriendelijke methodes werken niet zo goed als gif. De kosten rijzen de pan uit. Joke Boel, woordvoerder gemeente Goes: „Er is een behoorlijke kostenstijging. Met de chemische bestrijdingsmidde len bestreden we drie keer per jaar on kruid in de gemeente. Dat deden we twee keer met Roundup en een keer met het middel MCPA. Die middelen kon je niet preventief spuiten, er moest dus on kruid aan wezig zijn om te spuiten. Dat werd op vaste momenten in het jaar gedaan, onafhankelijk van de hoeveelheid onkruid. Dat kostte €98.230 per jaar. Sinds dat verbod ge bruiken wij de methodes borstelen en branden en dat doen we wekelijks de ge meente door. We zijn hier elke dag mee bezig. Nu kost het werk €183.000 per jaar (in 2016, dit jaar waarschijnlijk hetzelfde bedrag). De Vroeger gingen we drie keer per jaar alle straten langs, nu zijn we er elke dag mee bezig kosten zijn dus bijna verdubbeld." In Terneuzen loopt de rekening per jaar op tot ruim boven de vier ton. In Rot terdam is de rekening gegroeid van 1,3 miljoen euro naar 2,9 miljoen dit jaar. Jan Hekman, deskundige op het ge bied van niet-chemische onkruidbe- strijding, stelt dat sommige gemeen ten het deels aan zichzelf hebben te wijten, omdat ze pas op het allerlaatste moment op andere methodes zijn overgestapt. „En dat terwijl we er al ja renlang ervaring mee hebben." Jo Ottenheim van Nefyto, de brancheorganisatie van de agrochemi- sche industrie, die fel tegen het verbod op gif was. „Als je naar buiten kijkt, zie je het onkruid overal. En dit is maar het eerste jaar." dinsdag 3 oktober 2017 GO Waar laten we de kinderen? Ellen van Gaaien Rotterdam De 5-jarige Thom weet wat hem donderdag te wachten staat: enkele uren doorbrengen tussen de kazen. FOTO KOEN VERHEIJDEN —Tessa Zwierlink, moeder —Tonnie, oma van Sofie (9) Gemeenten zijn sinds het verbod op gif bij het bestrijden van onkruid twee tot vier keer meer kwijt aan de aanpak van het groen tussen de tegels. Het onkruid tiert sindsdien welig. Abdel llah Rubio Ton Voermans Hellevoetsluis/Goes —Joke Boel, gemeente Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7