7 Buurten Zijpe 'Wonen daar nog wel mensen?', is de eerste opmerking die ik krijg als ik vertel dat ik voor deze serie naar Zijpe ga in Bruinisse. Wat blijkt: er staan volgens inwoner Adrie de Ruiter nog welgeteld zestien huizen in het gehucht. A Wij zien altijd of de crisis weer afgelo pen is. Of dat er een economische crisis begint." Eva Kuit wijst op een groot binnen vaartschip gevuld met containers dat zojuist de bocht omvaart langs de strekdam van hun huis. Ze woont met haar partner Jan Greijn in het oude huis van de haven meester. Precies tussen de oude veerhaven en de vluchthaven in. Hun uitzicht is fenomenaal. Aan de overkant van het water, het Sommige mensen zeggen dat we hier aan het einde van de wereld wonen. 'Helemaal niet', zeg ik dan, 'dit is het begin' Zijpe, zien ze het gele gebouw van restaurant 't Veerhuis in Anna Ja- cobapolder. Tussen die plek en hier, voer tot eind jaren 8o een veerpont. Het was toen dé manier om Schouwen-Duiveland te verla ten naar Brabant of de rest van Ne derland. De Grevelingendam was er toen nog niet. „Sommige men sen zeggen dat we hier aan het einde van de wereld wonen. 'Hele maal niet', zeg ik dan, 'dit is het begin!'" Eva en Jan zijn nu bijna negen jaar geleden vanuit de Randstad in Zijpe neergestreken. Eva gaat nog dagelijks 'het ge heime trapje' in de glooiing van de strekdam af om te zwemmen in de Veerhaven. „Ik probeer het zolang mogelijk vol te houden, maar ik denk dat het in oktober een eind over is." Jan heeft last van reuma. „Ik heb beloofd dat ik mee ga zwemmen als het water plus der tig graden is." Dat Zijpe een gemoedelijk buurtje is, wordt duidelijk als buurman Adrie de Ruiter aankomt op zijn fiets. Hij neemt Ons Eiland mee. „Hij brengt altijd de krant of neemt groenten mee uit zijn volkstuin hier op het dorp. En ik repareer in ruil zijn laptop als het hem weer eens niet lukt om te printen", vertelt Jan. „En buur vrouw Jacqueline (die net als Adrie aan de Zuidweg woont - red.) brengt wel eens eitjes van haar kippen. Weet je wat het grap pige is? Jacqueline komt uit het zelfde dorpje als ik: Kessel in Lim burg. We zijn allebei heel Neder land doorgereisd om uiteindelijk hier in Zijpe te komen wonen." Adrie en zijn vrouw Marijke wo nen al 32 jaar aan de Zuidweg in Zijpe. „We zijn in november 1985 hier komen wonen", vertelt Ma rijke. Adrie is een echt Bruënaar. Ze hebben het pontje nog meege maakt en ook het fiets-voetveer van de familie Maas. „Toen de pont er nog was, kwamen er elk half uur auto's langs. En we hoef den niet op de klok te kijken, want als de pont arriveerde en tegen de dukdalf knalde, stonden de glaas jes te trillen in de kast", vertelt Marijke lachend terwijl ze haar rode kater Janus voor de laatste ochtend over zijn haren strijkt. Het 19-jarige dier krijgt 's middags een spuitje. „Het gaat echt niet Toen de pont er nog was, hoefden we niet op de klok te kijken. De glaasjes stonden te trillen in de kast als hij aanmeerde meer", zegt ze met spijt in haar stem. Marijke maakt graag met ie dereen een praatje en Adrie biedt graag een helpende hand. „Het mooie van Zijpe is: we lopen niet bij elkaar de deur plat, maar we helpen elkaar wel", typeert Adrie het gehucht. Eva en Jan kunnen zeggen dat ze in het huis van de oude haven meester wonen, maar dat kan Javqueline Gommans ook. Dat van haar stond er eerder. „Het is net na de oorlog gebouwd en toen stond de dijk er nog niet. Ze wijst naar de keuken. Daar was vroeger een kan toortje. De havenmeester keek vanuit het ene raam zo op de Veer haven en vanuit het andere naar de Vluchthaven." Na 1953 versperde een nieuw aangelegde dijk het uitzicht en zo verhuisde de havenmeester meer naar het water. Jacqueline kwam 21 jaar geleden naar Zijpe vanuit Rot terdam. ,,'s Zomers heb je de toe risten, of allerlei clubs van oude auto's en tractoren die hier voor bijkomen. Heel leuk, maar ik vind het ook niet erg als ze er 's winters niet meer zijn." Ze vindt het ook prachtig als ze buurman Adrie 's zomers met zijn handdoekje om zijn nek voorbij ziet komen om te gaan zwemmen in de Veerhaven. En zelf neemt ze ook af en toe een duik. Er loopt een trap naar boven, de dijk op, precies in de bocht van de Zuidweg. Dat uitzicht als je bo ven komt: „Dat is toch fantas tisch?" Jacqueline kijkt met een veelbe tekenende blik. Geen uitleg meer nodig. dinsdag 3 oktober 2017 SO Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: ZIJPE Puur genieten en zwemmen in Zij pe Valeska Nastaly - Eva Kuit - Marijke de Ruiter Jan Greijn en Eva Kuit kijken uit over zowel de Vluchthaven als de Veerhaven in Zijpe. fotosernestaverburg A Marijke en Adrie de Ruiter met hun kater Janus en hond Joris. A Jacqueline Gommans woont al 21 jaar in Zijpe en geniet zowel van de toeristen in de zomer als van de rust in de winter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69