II Rugbyers mopperen nooit (O 10 CM Zitten... OUDSTE CLUBS Dreischor staat er onbe vangen in; hij vertegen woordigt in de club het nieuwe elan. Golfen leerde hij jong. Heel jong. „Toen hij 1,5 jaar was stond hij met een plastic golfclub balletjes te slaan. Ik stond versteld van zijn swing", vertelt vader Patrick, ook al verslingerd aan golf. Op z'n 4de werd Timothy lid van Grevelingenhout. Het leukst vindt hij heel ver slaan, wel 50 tot 70 meter. „En het is leuk om met papa en mama en zijn zusje van 8 te spelen. Gol fen kan met het hele gezin. Afgelopen zomervakantie hebben we het elke dag gedaan." Rugbyers komen voor elkaar op, zegt Daan van Gorp, medeoprichter van Tovaal. „De kameraadschap is groot. Ik stond bijvoorbeeld altijd op de eerste rij bij een scrum en dan gaat het erom dat je de tegenstan der wegduwt. Dat moet je samen doen; dan ben je afhankelijk van elkaar." In 2018 bestaat Tovaal 40 jaar. „De huidige voorzitter, Hans Markusse, ken ik al meer dan veertig jaar. We moeten de eerste ruzie nog krijgen." Daan - hij woont in Wemeldinge - speelt niet meer. „Het kostte op 't laatst na een wedstrijd altijd een week voor alles weer op zijn plek zat. Dan nog een week of vijf hinken." Hij is actief als scheidsrechter en regelt de ontvangst van buiten landse spelers. Hij fluit ook voet balwedstrijden en ziet dan een cultuurverschil. „Bij de rugby mopperen ze nooit als ik fluit. Dan is het hup, verder." De ontvangst van buitenlan ders is een traditie in de rugby- sport. „We zijn dertig keer op trip geweest, naar Frankrijk, Italië en Griekenland en zelfs Zuid-Afrika. Je nodigt dan altijd de spelers van het gastland terug uit bij jou. Je houdt er prima contacten aan over." Iedereen kent elkaar op de club. Tian de Haan uit Goes wordt ge traind door zijn opa André de Haan, die ooit samen met Daan Tovaal oprichtte. Tians vader speelt ook rugby, maar die is niet zo goed, vindt hij. „Ik wil net zo goed worden als mijn opa" Rugby is een ruige sport, on dervindt Tian wekelijks. „De blauwe plekken vind ik niet zo leuk. Maar knielen en scoren is geweldig." De kameraadschap is groot; je bent afhankelijk van elkaar dinsdag 3 oktober 2017 GO Daan van Gorp (62) en Tian de Haan (5) Sport: rugby Club: Tovaal in Goes - Daan van Gorp 12% van de Nederlanders van 12 jaar en ouder was in 2014 maandelijks of vaker actief als vrijwilliger in de sport. Mannen zijn twee keer zo vaak actief als vrijwilliger in de sport als vrouwen. (volksgezondheidenzorg.info) doen we op een 7,1 uren. sportverenigin gen waren er eind 2016 in Nederland. Dat aantal is sinds 2008 gedaald met 9 procent, maar het totaal aantal lidmaat schappen blijft globaal gelijk. (bron NOC*NSF) Van de zes oudste sportverenigingen in Nederland zijn er vijf een schaakclub. Van deze zes is trouwens de alleralleroud- Studenten Gymnas tiek- en Scherm Vereeniging Olym- pia in Utrecht (1840)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62