D: Gek op sport in een rolstoel M 3x20 portret jong&oud 1op3 is lid Bijna ln 2014was31% Sporten e golf staat voor Jjan Moelikeruit Bruinisse op een lager pitje dan voorheen. Zijn vrouw is vorig jaar overleden. „Ik heb nergens meer zo'n zin in, maar mijn oude teamleden sle pen me mee. Een keer per maand spelen we samen, en als we eenmaal bezig zijn, doe ik dat graag. Ik heb 25 jaar competitie ge speeld. Ik was captain en organiseerde de reis als we ergens moesten spelen. Veel geregel. Op een gege ven moment heb ik wat geminderd." Ooit speelde hij met handicap 20,1, behoorlijk dus. „Daarna scheurde ik een pees in mijn linkerarm en dan gaan je conditie en techniek achteruit. Nu heb ik handicap 33. Golf is een van de moeilijkste sporten die er bestaan. Je moet het jong leren. En het kost je elke keer een dag; je kunt niet zomaar een potje golfen." Timothy Maartense uit Het leukst vindt hij ver slaan, wel 50 tot 70 meter Toen Fabian Joppe uit Scher- penisse 4 jaar was, werd bij hem een hersentumor geconstateerd. Hij kan, nu hij 5 is, een klein stukje lopen. Met een rollator. Dit weerhoudt hem er niet van te sporten. Toen hij vorig jaar op school meedeed aan een intro ductieles rolstoelhockey was hij verkocht. „Hij was er nogal be hendig mee", zegt moeder Saroya. Fabian wil er graag mee doorgaan, maar wacht nog op een echte hockeyrolstoel. Desondanks heeft hij al een keer of vijf een doelpunt gemaakt. Makkelijk is dat niet, want bij rolstoelhockey moet je de stick tussen je knieën houden. Fabians rolstoel is handgedreven. Om de bal te raken moet hij zijn stick razendsnel tevoorschijn ha len. Er zit weer een operatie aan te komen, waardoor hij even pauze moet nemen, maar Fabian is gek op sport. Dansen kan óók op de club. Ook al zit Nel Christiaansen in een rolstoel, ze rolstoeldanst je met een samba, een rumba of een Engelse wals zo van de vloer. Ze is Fantastisch dat deze club bestaat al 43 jaar lid van SGB en heeft alle sporten gedaan die er waren. „In het begin tafeltennis, heel kort zwemmen en toen ik nog kon lopen deed ik atletiek: discuswer pen, kogelstoten en speerwerpen. Ik heb er veel prijzen mee gewon nen. Toen ik nog kon staan, zat ik in klasse 8." Als 5-jarige kreeg ze polio en in 1994 brak ze haar heup. Sindsdien kan ze niet meer goed lopen. Ze rijdt in een scootmobiel, maar als ze gaat dansen, doet ze dat in een speciale dansrolstoel. „Die is licht van gewicht en daar draai je alle kanten mee op. Ik ben er ook in afgedanst. Met twee rolstoelen naast elkaar, maar ook met een staande partner. Fantastisch dat de club bestaat. En het is belang rijk dat je ook in contact komt met mensen van andere clubs." dinsdag 3 oktober 2017 GO Geen sportclub kan zonder vrijwilligers. Zij bezielen het verenigingsleven. En, van jong tot oud, óók elkaar. Vier dubbel portretten. GOLF ROLSTOELSPORT RUGBY Tekst Valeska Nastaly Foto's Johan van der Heijden -'O -vader Patrick Nel Christiaansen (83) en Fabian Joppe (9) Sport: rolstoeldansen en -hockey Club: Sportclub Gehandicapten Beveland in Goes -Nel Christaansen Jan Moeliker (86) enTimothy Maartense (5) Sport: golf Club: Grevelingenhout in Bruinisse m,nuten inten- *!eve Hchame- "Jke activiteit Per week is genoeg om een basale fitheid in stand te houden. van de Neder landse bevolking van 6 jaar en ouder lid van een sportvereniging. Mannen zijn iets vaker lid dan vrouwen. Het percentage jon geren (onder 20 jaar) dat lid is van een sportvereniging, is ruim twee keer zo groot als het per centage volwassenen (20 en ouder). Traint niet alleen je lichaam, maar ook je hersenen. Dat is aan getoond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61