Bijna dagelijks zijn er in Amerika 'mass shootings' 5 Trump noemt bloedbad een 'act of pure evil' ren. Onder meer Mike Cronk prijst de oorlogsveteranen in het pu bliek. Zij handelen direct. „Steekje vinger in het gat", krijgt vriend Rob toegeschreeuwd - het stopt het bloeden uit de kogelwond in zijn borst en redt zijn leven. Cronk en drie vrijwilligers sla gen erin hem over een hek te ma noeuvreren en onder het podium te leggen, tot ze hem en vier an dere gewonden in een pick-up- truck kunnen hijsen en naar een ambulance verderop rijden. Vriend Rob ligt in het ziekenhuis, maar was in staat zijn familie te vertellen dat het goed zal komen. Armen Met betraande ogen beschrijft Cronk hoe een van de andere ge wonden in de truck overlijdt ter wijl hij hem in de ambulance pro beert te tillen. De boomlange, be baarde leraar brengt slechts een kort 'ja' uit als een verslaggever ter plaatse hem vraagt of dat betekent dat de man in zijn armen overlijdt, op de avond dat hij met zijn beste maatje zijn 40ste verjaardag viert. „Er waren zoveel helden", brengt hij uit als hij met bebloede handen uitlegt wat hem is overkomen - de schone trui van een vreemde om zijn bovenlichaam, omdat zijn ei gen T-shirt onder de bloedvlekken zit. REACTIES In 2007 schiet de 23-jarige Seung- Hui Cho op de campus van de uni versiteit Virginia Tech in Blacks- burg 32 mensen neer. In 2012 schiet James Holmes, verkleed als The Jo ker, in Aurora tijdens de vertoning van de nieuwe Batman-film The Dark Knight Rises twaalf mensen dood. Shootings die wereldnieuws werden, maar schietpartijen met meerdere doden en gewonden zijn er dagelijks in Amerika. Na Las Vegas - dus ook eergiste ren, maar nog later op de avond - vallen in Lawrence (Kansas) drie doden en twee gewonden bij al weer de volgende mass shooting. „Het lijken steeds weer copycats, die om aandacht schreeuwen", zegt Amerikadeskundige Willem Post. „En hoe krijg je aandacht in een land met zó veel massale schietpar tijen: zorg dat je steeds weer méér slachtoffers maakt dan de vorige. In een land waar je zo makkelijk aan wapens komt, is dat niet te voorko men. Kijk nu in Las Vegas, een con cert, zó massaal bezocht, vlak bij zo'n enorm hotel, met zo veel in- en uitgangen, dat is niet te beveiligen." Oudste Stephen Paddock is 64 jaar en daar mee de oudste massaschutter in de Amerikaanse historie. Speciale ar restatieteams bestormen het enorme Mandalay Bay Hotel (3.300 kamers, een van de grootste in het waanzinnige Las Vegas), beroemd vanwege zijn zwemparadijs. Op de 32ste verdieping heeft Paddock een kamer. Het is niet moeilijk de moordenaar te lokaliseren. In zijn hotelkamer gaat het rookalarm af, als gevolg van de kruitdampen van het ene na het andere machinege weer dat hij afvuurt. Agenten blazen de deur naar zijn kamer op. Paddock heeft het al zien aankomen op een camera die hij zelfheeft geplaatst. Als het SWAT- team binnenstormt heeft Paddock al zelfmoord gepleegd. In zijn ka mer ligt een klein arsenaal aan wa pens. Zijn broer Eric zegt tegen een krant: „Hij heeft geen politieke voorkeur of religieuze voorkeur, voor zover we weten. Mijn broer was niet agressief. Er moet iets ge beurd zijn." Eén getuige meldt dat drie kwartier voor het begin van de schietpartij een vrouw door de me nigte liep en riep dat iedereen eraan zou gaan. Ze werd afgevoerd als verward. De echte vriendin van Paddock is Marilou Danley. Zij werd gezocht, maar is inmiddels geen verdachte meer. Tijdens de schietpartij was ze niet in de VS. dinsdag 3 oktober 2017 GO Route 91 Harvest Festival Het is de laatste dag van het driedaagse countryfestival als de schietpartij plaatsvindt. Mandalay Hotel The Strip, boulevard met veel casino's en hotels Wi McCarran vliegveld 031017/TU WASHINGTON President Donald Trump omschrijft het bloedbad als een 'act of pure evil', een daad van het ultieme kwaad. Hij bood nabestaan den van de slachtoffers zijn condoleances aan en zei voor hen te bidden. Hij gaf aan ook voor de gewonden te bidden. Trump zei dat de eenheid van het Amerikaanse volk niet ver broken kan worden door het kwaad, maar dat de gruwel daad hen juist samenbrengt. Ook andere regeringsleiders reageerden op het bloedbad, onder wie de Russische presi dent Poetin. „Deze misdaad, die tientallen vreedzame bur gers het leven heeft gekost, is weerzinwekkend door zijn on menselijkheid", zei hij. Premier Rutte sprak van verschrikke lijke berichten. „Mijn gedach ten gaan uit naar alle slachtof fers van deze afschuwelijke daad." Mandalay Bay Hotel, rond 8 uur gisterochtend (22:00 lokaal): Vanuit een kamer op de 32ste etage schiet een man met een machinegeweer op bezoekers van een countryfestival. Een man ontfermt zich over een getroffen vrouw op het festivalterrein. Overal liggen doden en gewonden. FOTO AFP Amerika heeft een lange historie van beruchte schietpartijen. De meest extreme halen het we reldnieuws. Maar in de VS is het bijna dagelijks raak. Victor Schildkamp Rotterdam Agenten in Las Vegas zoeken dekking, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5