f Zo werkt de verkiezing *2 '5" c 2 CLUBHELDEN 1 verkiezing held van je club de vrijwilliger van 2016 Geert-Jan van Dijken tö Als overall winnaar van 2016 nam Geert- Jan van Dijken (35) 10.000 euro mee naar zijn Utrechtse tennis vereniging Iduna. De voor een vrijwilliger nog jonge'verbinder' vertelt hoe zijn tomeloze clubheldenwerk past in zijn drukke leven. En waaraan is dat geld eigenlijk besteed? jVrijwIgerspficSi AMATEUR ^SPORT^ Tien mille voor je club Stemmen Landelijk winnaar I ien jaar lang, vanaf zijn 124ste, zat 'Geert' - alleen zijn moeder zegt Geert-Jan - in het bestuur van ULTC Iduna. Hij nam plaats in commissies, gaf conditie trainingen en organiseerde evenementen, toernooien en clinics. „Ik blijf altijd maar dingen doen en doen, dat is mijn aard. Verzinnen, opzetten, uitvoe ren." Ook in zijn eigen leven is het verzinnen, opzetten, uitvoeren: Van Dijken runt vier ondernemingen. Door heel Europa brengt hij snelheidsmeters aan de man, borden die automobilisten waarschuwen bij het binnenrijden van een bebouwde kom: 58, u rijdt te hard! Ook levert zijn bedrijf sco reborden met snelheidsmetingen aan sportbonden. Verder is hij manager van het tennistoernooi Melkhuisje Masters in Hil- OÖ versum, coördineert hij namens een groot kantoorpand verhuur aan kleine creatieve bedrijven en zet hij voor Jeugdzorg sport- trajecten op. „Best wel veel ja." Toen hij in 2026 stopte met bestuurs- werk, nomineerden anderen hem voor di verse prijzen, waaronder die van deze krant. „Zo blij waren ze kennelijk dat ik opstapte", zegt hij lachend. „Die nomina ties voelden wat ongemakkelijk. Als vrij willigers het nou ergens niet voor doen. Maar voor ik het wist was ik winnaar van de regio Utrecht. En toen ging ik ook voor die 10.000 euro." Upgrade Een haastige prater is hij, beetje zoals Paul de Leeuw. Struikelend over woorden, snel denkend. Een snelheidsmeter zou er dol van draaien. Inmiddels hij binnen de ten nisvereniging druk met een groot project, aangejaagd door de 10.000 euro die hij als Clubheid 2016 binnenhaalde. Het verenigingsleven binnen het tennis heeft het moeilijk: de laatste zes jaar zijn er tienduizenden leden afgevloeid. Als ver eniging wil je vooral jeugd aantrekken en dan is het van belang 'mee te gaan met de tijd'. Daarom zijn Van Dijken en de zijnen uit op de aanleg van een padelbaan. Kos ten: 45.000 euro. Padel is een nieuwe vorm van tennis, heel dynamisch: twee tegen twee in een glazen kooi van 20 bij 10 meter. „Zou een enorme upgrade zijn voor de club", zegt hij. „Met acht bevlogenen zet ten we activiteiten op om geld te genere ren. Die 10.000 was het startschot, we zit ten op 35." Hoe haal je die duizenden binnen? Bij voorbeeld met een clinic-dag voor de hele vereniging, een evenement waaraan spon sors, trainers en topspelers meewerken, compleet met eten en drinken en gezellig heid. Alle aanwezigen betalen een toe gangsprijs. „Je kon prijzen winnen, oefe ningen en spellen doen, spelen tegen top pers, er was een veiling. Van alles hadden we verzonnen. Jong, oud en van elk niveau liep door elkaar, baan af baan op, top was s-Graven het. Opbrengst: 6.000 euro. Zo'n padelbaan wordt dan iets van de hele vereniging. Het leeft, we zijn er bijna." Status en geld Zo stimuleren de vrijwilligers bij Iduna de sociale cohesie en tegelijk halen ze geld binnen voor broodnodige vernieuwingen. Opzetten, uitvoeren: vier ondernemingen, Iduna en ook nog vrijwilligerswerk buiten de club, een zaalvoetbalclubje, hoe houdt Geert van Dijken het vol, vraag je je af. „Als ondernemer ben ik heel flexibel in het in delen van tijd. Vergaderen is totaal anders dan tien jaar geleden; het gaat vaak via Whatsapp. Ik doe veel, dat is waar, maar het kan allemaal enorm snel. Vanaf elke plek. Alle activiteiten lopen door elkaar en ik vind ze allemaal even leuk. Mijn ge dachte is: niets doen voor status of geld, al- Anderen meekrijgen, zien dat mensen er blij van worden. Dat maakt mij gelukkig tijd alleen doen wat je leuk vindt." Opzetten, uitvoeren - het komt telkens terug in zijn woordenstroom. „Anderen meekrijgen, zien dat dingen tot stand ko men en zien dat mensen er blij van wor den. Dat maakt mij gelukkig. Een vereni ging dient toch om mensen bij elkaar te betrekken? Ze noemen mij een verbinder. Dat zal ik dan wel zijn." f CLUBHELDEN VAN DE I dinsdag 3 oktober 2017 GO Stiekem wisten we het al, met of zon der Europees onderzoek: negen op de tien sporters maakt vrienden op de sportclub. Niet alleen is sporten goed voor je gezondheid, het maakt je ook in sociaal opzicht een rijker mens. Het is reden dat deze krant zich inzet voor de amateursport, voor het eerst samen met Nederlandse Loterij. Dicht bij in de regio geeft de sportvereniging kans aan groot en klein talent. De inbreng van clubvrijwilligers is daarbij onmisbaar. Op alle sportverenigingen die ons land telt, kom je ze wel tegen: dat superlid zonder wie alles in het honderd zou lopen, de vrijwilliger die vaak onzicht baar zijn werk doet voor velen, of het nu gaat om de boekhouding of het wassen en strijken van shirts. Hen wil len we in het zonnetje zetten met de verkiezing Clubhelden van de amateur sport. Voor deze bijlage gingen we alvast op zoek naar wat voorbeeld helden. Ken jij zelf zo'n clubheid die enorm veel tijd in de club steekt? Meld haar of hem snel aan en wie weet wint jullie club de hoofdprijs van 10.000 euro. De stem bussen zijn vanaf nu geopend. Clubhelden worden online aangemeld. Om in aanmerking te komen voor een prijs, moet zo'n vrijwilliger minimaal vijf tig stemmen ontvangen. Per gemeente zal er een winnaar zijn op basis van meeste stemmen. Uit alle gemeente winnaars worden vijftien regiowinnaars gekozen. De regio's zijn de versprei dingsgebieden van vijftien Persgroep- titels: ED, Brabants Dagblad, BN DeStem, PZC, de Gelderlander, De Stentor, Tubantia en acht AD-titels. Stemmen kan tot en met 31 oktober. Op 6 november worden alle regiowin naars bekendgemaakt. Half november is de landelijke uitrei king, waarvoor alle vijftien regiowin naars zullen worden uitgenodigd. Een vakjury beoordeelt tijdens deze feest avond wie van hen de titel Clubheid van de amateursport 2017 mag dragen. De overall winnaar ontvangt de cheque van 10.000 euro, te besteden voor de club. Stemmen kan tot en met 31 oktober via pzc.nl/clubhelden. ledereen die een stem uitbrengt, maakt zelf ook kans op een prijs. Elke 1000ste stemmer wint een lotenpakket t.w.v. 50 euro. Om te kunnen stemmen moet je 18 jaar of ouder zijn. Altijd maar aen doen Tekst Egbert Jan Riethof miljoen Nederlanders heb ben afgelopen augustus vier of meer keer gesport. Dat is een stijging van 1 procent ten opzichte van augustus 2016 (bron: GfK). -Geert-Jan van Dijken, Clubheid van de amateursport 2016 Opzetten en uitvoeren: de geldprijs van Geert-Jan legt de basis onder een nieuwe padelbaan voor tennisvereniging Iduna. FOTO PIM RAS 1Steeds meer clubs hebben zo'n gebrek aan mankracht dat leden extra contributie betalen als ze geen vnJWI|,igerstak 'en doen. Bij FC's-Graven jnde betalen leden dTe e im 8raan omtrekken 50 0 per seizoen. De club noemt dat zelf 'afuZ willigersplicht'. P VnJ" Maak zelf kans op een lotenpakket t.w.v. €50,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59