7 schien is dat een verschil in mentali teit tussen stadsmensen en bewoners van het platteland? In Nederland wo nen de meeste mensen in steden." De meest dankbare ingrepen vindt ze oogoperaties. „Cavia's kunnen hun ogen diep beschadigen zodat het hoornvlies scheurt en het oog leeg loopt. Dan moet je snel dat hoorn vlies onder de microscoop hechten. Het vergt nogal wat techniek. De meeste dierenartsen zouden het ver wijderen. Mij lukt het meestal dat oogje te herstellen." Een leven redden vindt ze uiter aard nog leuker: „Ik moest ooit een ziek en drachtig caviazeugje begelei den bij de bevalling. Na het eerste jong stagneerden de weeën, maar met opwekkers volgden er nog drie, levenloos." Maar dan ken je Eva Stof fels nog niet: Door zachtjes en goed wrijven, zuurstof en doxapram toe te dienen hebben alle vier het overleefd en zijn ze volwassen geworden. Mooi om te zien hoe er adem in zo'n ogen schijnlijk dood beestje komt." De kennis op het gebied van knaagdieren en konijnen zou volgens de dierenarts in zowel België als Nederland beter kunnen. De dieren worden of niet grondig genoeg on derzocht, of ze krijgen schadelijke medicaties of een verdoving die ze niet altijd overleven. De cavia is een prooidier en laat daarom niet snel zien dat hij ziek is „Te vaak wordt penicilline toege diend, wat dodelijk is voor cavia's. Ook de populaire ontstekingsrem mer carprofen wordt routinematig gegeven. Deze ontstekingsremmer werkt enkel goed bij honden. Knaag dieren kunnen er ernstige maag darmklachten van krijgen. Je kunt de medicaties van de ene diersoort niet zomaar aan een andere geven." Pantser Het gebrek aan kennis ontstaat vol gens Stoffels niet door onwil. „Die renartsen zien weinig knaagdieren voorbijkomen. Cavia's kosten bijna niets en een bezoek aan de dierenkli niek vinden veel mensen het niet waard." Hierdoor missen dierenart sen de specifieke ervaring. „Een cavia is kwetsbaar. Het is een prooidier dat niet snel laat zien wanneer hij ziek of gewond is omdat een roofdier hem dan zo kan pakken. Als dierenarts moet je door dat pantser heen willen kijken, oprecht nieuwsgierig en on derzoekend zijn." Stoffels hanteert een holistische visie: niet het kwaaltje aanpakken, maar alle onderliggende problemen. „Cavia's en konijnen lijden vaak aan tandproblemen. Veel dierenartsen slijpen dan de tanden en kiezen, ter wijl dit louter de symptomen be strijdt. Ze zoeken meestal niet naar de onderliggende oorzaak, bijvoor beeld een kiesabces of een infectie. Vaak wordt het dan een lijdensweg voor het dier. Ik probeer altijd de oor zaak aan te pakken en dat lukt vaak." Is het onderhand geen tijd voor een tweede Eva Stoffels, maar dan in Ne derland? Stoffels' ogen lichten op. „Laat maar komen. Ik zal hem of haar zelf opleiden." dinsdag 3 oktober 2017 GO 'Cavia's zijn fantastische dieren' 44 —Eva Stoffels Eva Stoffels wil graag een 'tweede Eva Stoffels' opleiden. O'S SHODY CAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 52