Mijn kind heeft maar één vriend P 6 STEVEN PONT Dierenarts Ook voor cavia's is het morgen dierendag. In Retie, net over de grens in België, bevindt zich de praktijk van de caviadokter van de lage landen: Eva Stoffels (49). „Ik heb zelfs klanten uit Groningen." Vraag het de deskundige éüÉ&iiiaÉ Uw vraag komt voor uit angst en dat is prima, alleen is het goed te bekijken waar voor u precies bang bent. Bent u bang dat dit vriendje hem uiteindelijk zal verraden? Of dat uw zoon eenzaam zal worden als het vriendje ver huist? Dat hij wellicht te weinig invloeden van an dere kinderen meekrijgt? Met andere woorden: welk vermeend gevaar loopt uw zoon precies? De mens is ontegenzeggelijk een sociaal wezen. We bestaan dus in ons eentje, maar we leven pas werkelijk als we ons met iemand anders verbonden weten. Dat is ook de reden dat Robin son Crusoe, de hoofdpersoon uit de roman van Daniel Dafoe, er alles aan deed om van het eiland af te komen. Want Crusoe bestond al die jaren wel toen hij daar in zijn eentje bivakkeerde, maar de komst van zijn metgezel Vrijdag maakte pas weer een mens van hem. No man is an island. Uw zoon heeft zich aan een ander mens verbonden. En niet zomaar, maar aan iemand met wie hij een uitstekende relatie heeft. Een beste vriend dus. En als ik een kind iets in het leven gun, dan is het precies dat. Een werkelijke vriend is meer waard dan een groter aantal lossere contacten. U kunt het aan iedereen vragen die geen beste vriend heeft; ze zouden vijf van hun waterige vriendschappen zo opgeven voor wat uw zoon nu voor elkaar heeft. Een werkelijk diepe verbinding met een soortge noot, iemand die ook in moeilijke tijden bij je blijft en die door de deur naar binnenkomt op het mo ment dat anderen het raam bij je uitvluchten. Uw zoon heeft dus geen probleem en uw angst in ongegrond. Betekent dit dat hij niet eens verra den zal worden? Dat zijn vriend niet ooit verhuist? Dat hij merkt dat andere mensen hem iets nieuws kunnen brengen? Nee. Sterker nog, de kans dat er iets op deze gebieden gebeurt is niet ondenkbaar. Maar je kunt een kind niet tegen het leven in be scherming nemen, hij moet het leven. En als het zover is dan komt hij daar wel weer bovenop. We slaan het leven dood als we eerst het zwartst mo gelijk scenario in ons hoofd afspelen en daar dan ons leven op inrichten. We voeden dan de angst van wat er zou kunnen gebeuren, in plaats van dat u viert dat op dit moment uw kind een fantasti sche vriend gevonden heeft. Daar gaat het om: wat er nu is, de rest staat in de sterren. We leven pas echt als we ons verbonden voelen met de ander HET PANEL odra haar cavia's de stem van Eva Stoffels horen, tillen ze hun kopje op. „Dit is Prin ses", zegt Stoffels ter- I wijl ze een lilac-witte I langharige Alpaca uit een van de hokken tilt. „Ze is een verstoten baby uit een nest met wei nig overlevingskansen. Ik kon het niet over mijn hart verkrijgen haar te euthanaseren. Ik heb haar gevoed met pipetjes kunstmelk." Verspreid door het huis van Eva Stoffels in Retie leven 122 pluizige haarbolletjes in tientallen grote bak ken ofwel 'caviakamers' vol hooi. De meeste zijn ziek en komen van klan ten. De dierenarts bezit zelf verschil lende rassen; van naakte skinny's tot borstelcavia's en van US Teddy's met hun zachte kroesharen tot shelties met hun bob-kapsels. „Cavia's zijn fantastische dieren", zegt ze. „Ze zijn intelligent, sociaal, interactief, hechten aan mensen en zijn planteneters. Net als ik. Ik be grijp en ken zijn aard. Ik weet dat elke cavia een eigen karakter heeft. Ze laten zich niet gemakkelijk door gronden, daar moet je tijd en aan dacht insteken." Ik ken de aard van de cavia. Ze laten zich niet makkelijk doorgronden Stoffels studeert natuurkunde en doceert in 2994 aan de Technische Universiteit Eindhoven. Na vele bui tenlandse postdoctorale studies (on der meer in Japan, vandaar de Japanse naam van haar praktijk 'Marumoto'), keert ze terug als docent in biomedi sche wetenschappen. De van oorsprong Poolse met een Belgische nationaliteit krijgt haar eerste cavia, de zwarte Motta, pas als ze net 30 is. Motta leeft niet lang; een Eva Stoffels lokale dierenarts dient haar een on veilige verdoving toe en ze wordt niet meer wakker. Eva is dan nog een uni versitaire onderzoeker op de top van haar carrière, krijgt subsidie voor een groot onderzoek naar wondgenezing en neemt promovendi in dienst. Ze denkt dan nog niet aan een dierenartspraktijk. Maar de dood van Motta en later nog meerdere onge lukken waardoor haar andere cavia's de behandelingen niet overleven, motiveren haar om dierenarts te worden. „Ik ben thuis met een opvang be gonnen", zegt Stoffels. „Ik zag te veel dierenleed. Zieke cavia's uit de prak tijk van broodfokkers, kinderen die ermee hadden gesmeten. Gelukkig zijn steeds meer mensen zich ervan bewust dat je voor dieren respect mag hebben en dat een cavia beslist géén speelgoed voor kinderen is." Microchirurg Na een opleiding tot dierenarts richt ze in 2014 haar praktijk op. Haar echt genoot ondersteunt en assisteert haar in haar werk. „Dat moet. Ik leidt een eenmanspraktijk en kies bewust niet voor personeel, zodat mijn werk overzichtelijk blijft." Ze behandelt tientallen cavia's en konijnen per dag, zeker meer dan 1.000 per jaar. Ze is getraind in microchirurgie, opereren op de milli meter met micro-instrumentarium en microhechtmateriaal. „Ik kan huiddefecten herstellen. Ik hecht ge scheurde oortjes, doe ooglidcorrec ties en als ik bijvoorbeeld een melk- kliertumor weghaal, reconstrueer ik de tepel. Niet omdat het per se moet, maar omdat ik het met zo weinig ex tra moeite kan. Als je deze technie ken beheerst, zijn alle gewone ingre pen gesneden koek." Een 'makkie' zijn castraties, herstel van wonden, de verwijdering van blaasstenen, buik- en oogoperaties en amputaties. „Dat laatste doe ik trouwens liever niet." Cavialiefhebbers zijn bereid vele honderden kilometers te rijden voor een consult. „Ik heb zelfs meer Ne derlandse dan Belgische klanten. Sommigen komen uit Groningen hiernaartoe gereden. Nederlanders zijn in het algemeen bereid meer te doen voor een klein beestje. Mis- dinsdag 3 oktober 2017 GO Psycholoog Steven Pont beantwoordt lezersvragen. Moet ik mijn zoon (10) stimuleren meer vrien den te maken? Hij heeft één vriendje. Ze zijn allerbeste vrienden, maar is één vriendje niet wat weinig? Ook een vraag? hartenziel@persgroep.nl HUISARTS Rutger Verhoeff VOEDINGS DESKUNDIGE Klaske van Norren Jeanefte van Haasen 44 vn LIEFDES EXPERT Jan Drost —Eva Stoffels 1968: geboren in Warschau, Polen 1987-90: studie scheikunde en natuurkunde aan de Universiteit van Warschau 1991: ingenieurs diploma in natuur kunde aan de Tech nische Universiteit Eindhoven (TU/e) 1994:docent aan de TU/e 1995-97: postdoc aan Kyoto University, Japan 1997-2009: docent en projectleider in biomedische we tenschappen aan de TU/e 2009: opleiding dierenarts aan Universiteit Gent 2014: Opening van dierenartsen prakrijk Marumoto in Retie Eva Stoffels heeft honderd wetenschap pelijke publicaties op haar naam staan. Een patiënt in het röntgen- apparaat. maging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51