3 6 6 Éi Prijs H kwaliteit een uitklaptafel, bedoeld voor klein tjes tot 15 kilo. Ik leg Tobi daar nog op, maar eigenlijk is hij er te groot en zwaar voor." Een verkenningsrondje door de Bakkerswinkel - Tobi blijft zo goed en zo kwaad als het gaat op het bankje hangen - leert dat een luier verscho nen lastig zal worden: het daarvoor bedoelde kussen ligt op een tafel in de gang, in het zicht van iedereen. En enkele traptreden lager. „Nu lukt dat nog, maar binnen een paar jaar voelt Tobi zich er niet meer prettig bij. Sjouwen wordt ook zwaarder. Het is al belastend, maar voor mijn kind ga ik heel ver. Ik stop pas als ik doormid den breek." Hoe het moet als Tobi groter is? Kim denkt er liever niet te veel over na. „Dat zien we dan wel weer, ik zou het nu niet weten. Soms spreek ik ou ders in dezelfde situatie. Misschien hebben zij tegen die tijd tips." Aanrijding Op weg naar de Dam laveert Kim behendig tussen de mensen- en fiet- senmassa door. Als een meisje plotse ling stilstaat op de stoep, kan ze een Sjouwen wordt zwaarder. Het is al belastend maar voor mijn kind ga ik heel ver aanrijding ternauwernood voorko men, maar Tobi wijst op iets belang- rijkers: „Kijk, een Intertoys!" De meewarige blikken van som mige passanten vallen moeder en zoon nauwelijks op: „Met medelijden kan ik niet zoveel. Ik kijk liever naar wat Tobi wel kan. Hij is meer dan al leen een rolstoel." Die hobbelt en trilt intussen alle kanten op door de straatkeitjes. Tobi ondergaat het zonder morren. Ver rassend genoeg is het Nationaal Mo nument op de Dam wel goed toegan kelijk voor rolstoelgebruikers; via een speciale opgang komt Tobi tot dicht bij de imposante zuil ter herdenking van de Tweede Wereldoorlog. Niet iedereen verstaat hetzelfde onder 'rolstoelvriendelijk'. Een tochtje door de grachten mag na tuurlijk niet ontbreken tijdens een dagje uit in Amsterdam, en hoewel sommige rondvaartbedrijven op hun website melden dat alle boten 'toe gankelijk zijn voor mindervaliden' wordt eraan toegevoegd dat 'men wel zelfstandig de drie treden de boot in moeten kunnen lopen'. „Mensen snappen niet dat dit echt niet gaat. Steeds boos worden verleer je. Je wordt er geen leuker mens van. Ik heb er de energie niet voor om tel kens de strijd aan te gaan. Maar als dit in mijn omgeving gebeurt, zeg ik er wat van." Voor de vijfde of zesde keer vandaag tilt Kim Tobi uit zijn karre tje, dat op de kade moet achterblij ven. De drie treden zijn best steil. „Zelf kies ik liever wat anders om te doen, maar hij vindt het geweldig." Tobi, vol ongeduld: „Waar blijft de chauffeur van de boot?" Fata Morgana Vijf minuten later vaart Tobi voor het eerst in zijn leven door de Amster damse grachten. „Dit is zo nice\ Het lijkt net de Fata Morgana in de Efte- ling." Het plezier van Tobi weegt op tegen alle sjouw-, voorbereiding- en regelwerk dat zijn moeder al heeft verricht. „We zouden zoiets vaker moeten doen. Hij geniet." Na een uur is de boot terug bij het vertrekpunt, maar opnieuw blijkt 'rolstoelvriendelijk' een rekbaar be grip. De schipper meert verderop af Tobi's vervoermiddel staat bij de ver- treksteiger, zo'n 150 meter daarvan daan. Kim kijkt vertwijfeld rond. Wat nu? Niemand maakt aanstalten om haar een handje te helpen of de rolstoel naar de boot te brengen. Ze zal weer op haar armspieren moeten vertrouwen. Hoge hakken en strakke jurkjes heeft ze afgezworen: „Comfort gaat op zo'n dag boven uiterlijk." De laat ste attractie van vandaag: met de trein naar huis. Kim en Tobi dienen zich op de afgesproken tijd te melden op het station, waar een rolstoelbrug klaarstaat. Jammer genoeg hebben ze op de heenweg een dubbeldekker ge troffen, waardoor een zitplaats in een coupé er niet inzat. De trein heeft naar boven en naar beneden trappen. „Misschien kunnen we vragen of we op de terugweg niet naast die stin kende toiletten hoeven te zitten?", oppert Tobi. Het is een hele klus geweest, en toch kijkt Kim terug op een leuke dag. Al was het maar omdat Tobi zo straalde. Het venijn blijkt in de staart te zitten; bij terugkomst in Eindho ven prijkt er een boete van 370 euro op de auto; vergeten de invalidenpar- keerkaart op tijd te verlengen. dinsdag 3 oktober 2017 GC Motiverend Ontspannend slechter voordat je op knapt. Voor dat laatste heb ik geen geduld, dus kies ik de tabletten. Het resul taat is niet spectaculair, maar het is er. In de loop van de dag denk ik me niet meer zo opge jaagd te voelen. Ik laat me niet langer verlam men door een waslijst aan taken. Na twee weken weet ik zeker: dit middel helpt mij om het hoofd koel te houden. Margaretha Coornstra Helder en VV praktisch Bondige uitleg van de werking. Redelijk ge bruiksgemak: twee maal daags één tablet met water innemen. Het glazen potje is zwaarder en onhan diger dan een door- drukverpakking, maar wel milieuvriendelijker. Niet verslavend. De ovale tabletten zijn vrij groot en stroef in de mond; je slikt ze moeilijk weg. Een breukgleuf zou welkom zijn. Je mag ermee rijden, het maakt niet slape rig, maar wel minder prikkelbaar. Dat geeft rust en ruimte voor je to-dolijst. Het is een hulpmid del, geen gelukspil. Bij depressie of burn-out is dit onvoldoende. Voor circa 12 euro per dertig tabletten (ge noeg voor twee weken) maakt dit pro duct de realistische belofte op de verpak king waar. Geen minpunten. Eind oordeel Passiflora houdt je kalm in drukke tijden. Passiflora Rustgevend Helpt snel Stroeve tabletten, maar ze werken wel, FOTO A. VOGEL Tobi De Bakkerswinkel in de Warmoesstraat in en haalt dan zijn stoel SKfotojealAseb^ans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48