Kom van die sofa en ga wandelen 44 Passiflora houdt je kalm 2 RENÉ DIEKSTRA in Week van de toegankelijkheid Een op de vijf mensen met een handicap kan niet zelfstandig uitgaan. Tobi (7) en moeder Kim Dado (35) laten tijdens een dagje Amsterdam zien hoe lastig het manoeuvreren is in een rolstoel in de grote stad. Column Vrijwel elke avond, tegen de tijd dat het donker wordt, wandel ik een uur of langer door mijn stad Leiden. De route die ik neem is niet altijd dezelfde, maar op de avonden dat ik de Breestraat en het Rapenburg kies, gebeurt innerlijk altijd hetzelfde. Ik zie de twee mannen voor me die hier op 26 augustus 1910 hebben ge wandeld en wier gesprek tot op de dag van van daag psychologen en musicologen bezighoudt. Niet verwonderlijk voor wie weet dat de ene man Sigmund Freud was, de invloedrijkste psycholoog ooit, en de andere Gustav Mahler, misschien wel de grootste componist van de twintigste eeuw. Van wat tussen hen is besproken zijn slechts flarden bekend, maar die intrigeren blijkbaar zo dat al talloze malen is geprobeerd de ontbrekende delen in te vullen. Dat komt vooral door hoe ze af scheid van elkaar hebben genomen. Mahler was helemaal vanuit Wenen naar Leiden gekomen om Freud, die vakantie vierde in Noordwijk, te consul teren over zijn problemen. Bij het afscheid zei Freud tegen hem: 'Alles wat u me verteld hebt, moet in een analyse, een therapie, doorgewerkt worden.' Waarop Mahler antwoordde: 'Ik zal me niet laten behandelen, want ik wil mijn symfo nieën kunnen blijven schrijven.' voor wie persoonlijke ellende een bron van inspi ratie is. Met genezing zou mogelijk die bron opdro gen. Maar iedere keer als ik denk aan die ontmoe ting tussen beide genieën, verbaas ik me over de aandacht voor de inhoud van hun gesprek en het bijna negeren van de vorm: een psycholoog die met een patiënt wandelend op straat, en dus voor iedere voorbij ganger bijna hoorbaar, een consultgesprek voert. Dat is nu onge bruikelijk, laat staan een eeuw geleden. Behalve voor Freud, de wande laar. Hij wandelde vrij wel dagelijks een of meer uren. Daarmee het voorbeeld volgend van zijn idool, de grote filosoof Friedrich Nietzsche. Van Nietzsche is de uitspraak: 'alle werkelijk grote gedachten komen op bij het wandelen.' De meeste mensen associëren Freud nog altijd met de divan waarop de patiënt ligt. Maar hij zou minstens zozeer moeten worden herinnerd als de man die met zijn patiënt opliep. We weten uit tal van studies dat regelmatig een uur of meer ste vig wandelen gunstige lichamelijke en psychische effecten heeft. Onder andere stemming, besluit vorming, creativiteit en probleemoplossend ver mogen worden erdoor bevorderd. Die effecten blij ken groter bij alleen wandelen dan wandelen in gezelschap, tenzij dat zwijgend gebeurt. Het blijft me daarom intrigeren of tussen Freud en Mahler af en toe lange stiltes zijn gevallen. Dan nog dit. Met wandelen terwijl je tegen of via je mobiel kletst, schiet je qua problemen oplossen weinig op. Mahler was vanuit Wenen naar Leiden gekomen om Freud te zien LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS ILL igenlijk komt ze een paar handen tekort. Want de deur, die toch al niet zo gemak kelijk opengaat, moet I tegengehouden wor- I den. En er zijn ook twee handen nodig om de rolstoel met Tobi (7) over de stoeprand te trekken. Dan is er nog de decoratieve melkbus naast de smalle ingang die moet worden omzeild. Terwijl moeder Kim Dado (35) ver woede pogingen doet om De Bak kerswinkel in Amsterdam binnen te komen, kijkt Tobi zijn felblauwe ogen uit. Al die Amsterdammers, al die fietsers, al die drukte! Heel anders dan in het Brabantse dorp Gemert waar hij met zijn moeder woont. Tobi heeft nauwelijks in de gaten dat zij zich in het zweet werkt. De rolstoel weegt 24 kilo en Tobi ruim 20. Ik kan hem niet meer met rolstoel en al tillen VN-RECHT Samen aan tafel kunnen Gelaten wacht hij af, dat is hij ge wend. Binnen dreigt een teleurstel ling; alleen via een trap zijn zowel de zitplaatsen boven als beneden bereik baar. Geen lift, schudt de medewerk ster. „Kunnen we helpen tillen?" Vriendelijk bedoeld, maar Kim weet hoe zwaar dat is: „De elektrisch on dersteunde rolstoel weegt 24 kilo en Tobi ruim 20. Het lukt mij niet meer om hem met rolstoel en al op te til len." Uitklaptafel Gelukkig komt er een tafel op de begane grond vrij. Tobi wil op het bankje, dus trekt Kim hem zijn schoenen uit en hijst haar kereltje naast zich. Hij kan niet zitten, wel te gen haar aan leunen. „We doen dit te weinig", zegt ze enigszins schuldbe wust boven haar cappuccino. „Erg hè? Het is bijna niet te doen, zeker niet in mijn eentje." Haar zoon smult van zijn warme appeltaart. Hij heeft een bruine snor van de chocomel. Tobi heeft aan zijn vroeggeboorte cerebrale parese overgehouden; zijn hersenen sturen zijn spieren niet goed aan. Zelfstandig staan, zitten en lopen is niet mogelijk. Ook zelf naar de wc gaan lukt Tobi niet en dat maakt een bezoek aan elke stad extra spannend. „In Eindhoven weet ik dat De Bijenkorf een fijne verschonings ruimte heeft, dat stelt me altijd ge rust. Sommige zaken hebben alleen dinsdag 3 oktober 2017 Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Wie aan psycholoog Freud denkt, ziet een rood fluwelen sofa voor zich. Terwijl hij juist graag wandelde met patiënten. Dat zouden meer mensen moeten doen, vindt René Diekstra. Het is een bekende angst onder kunstenaars Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl GO VOORBIJ MARS& VENUS Voorbij Mars Venus - John Gray Handvast- ten van Ameri kaanse bestselle rauteur voor rela ties in moderne, complexe tijden (Spectrum, 19,99) Huid haar - Jannes van Ever- dingen en Kees- Peter de Roos Dermatologen over de laatste wetenschappe lijke inzichten (Lias, 22,95) HANS SCHNITZLER Kleine filosofie van de digitale onthouding - Hans Schnitzler Jongeren over wat er gebeurt als ze hun mobiel wegleggen (De Bezige Bij, 12,99) Tegenwoordig overheerst de Wet van Murphy. Alle problemen hopen zich op: een gesprongen waterleiding, kapotte cv- ketel, verstopte riolering. En dat naast je volle werkweek. Tijd voor een middeltje. Nu staat de passie bloem Passiflora incar- nata) bekend om haar heilzame werking bij stress. In torenhoge doses zou het effect lij ken op dat van canna bis, volgens Wikipedia. Merken als VSM en A. Vogel voeren passi- flora-producten in hun assortiment. A. Vogel biedt 'Passiflora Emoti onele Balans' in tablet- vorm aan, met ook ci troenmelisse, valeriaan, magnesium en zink. Sommige internetver- kopers noemen het een homeopathisch ge neesmiddel, maar dat is onzin. De tabletten van Vogel zijn 'fytotherapie' oftewel een kruiden middel. Anders ligt dat bij de druppels van VSM: de aanduidingen D1 of D3 wijzen op een homeo pathische verdunning. Dat betekent dat je re kening moet houden met een beginvererge- ring. Het wordt eerst 'Ik stop pas als ik doormidden breek' Dominique Prins In de Week van de Toe gankelijkheid, van 2 tot en met 7 oktober, is het motto 'aan tafel'. leder(in), het netwerk voor mensen met een beperking of chronische ziekte, het Revalidatie- fonds, stichting Hoormij en de Oogvereniging vragen aandacht voor de toegankelijkheid van horecagelegenheden. Eventuele belemmerin gen om er samen te kunnen eten zouden voorkomen en opgelost moeten worden. Dit sluit aan bij het VN- verdrag voor de rechten van mensen met een handicap. Bijna 20 pro cent van hen kan niet goed uitgaan, omdat horeca nog te veel drempels kent: je komt niet naar binnen, de me nukaart is onleesbaar, door de akoestiek ver sta je elkaar niet of je kunt niet naar het toilet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47