Commando's leggen uit waarom ze aangifte doen tegen Defensie 3 Nooit eerder deden militairen aangifte tegen hun werkgever. Maar na het fatale ongeluk met Sander Klap zijn de commando's zo boos dat ze geen keus hebben. „Als er niets verandert, is hij voor niets gestorven." Ongeschikt Anderhalf jaar lang hebben ze hun mond gehouden. Hoopten ze dat de legertop zelf de onderste steen boven zou willen halen over hoe het zo gru welijk mis kon gaan in het schiethuis in Ossendrecht. Hadden ze hoge ver wachtingen van het Openbaar Minis terie. Maar nu er al maanden geen be weging is in het onderzoek, vinden vijf militairen het tijd voor actie. Za terdag kondigden ze aan aangifte te doen tegen het ministerie van Defen sie wegens 'dood door schuld'. Een unieke stap. „Onze grootste frustratie is dat de mensen die hiervoor verant woordelijk zijn, de dans lijken te ont springen. Dat mag niet gebeuren", zegt een van de vijf aangevers namens hen allemaal. Dinsdag 22 maart 2016 is een zwarte dag in de historie van het Korps Com mando Troepen. De best getrainde eenheid van het Nederlandse leger verliest bijna nooit een collega. En al helemaal niet tijdens een oefening. Toch is dat precies wat er gebeurt in een oefencomplex in Ossendrecht. De commando's trainen er hoe ze een huis moeten zuiveren. Een van hen schiet op een foto van de denkbeeldige tegenstander. De kogel gaat dwars door de wand van vinyl, Sander Klap wordt dodelijk getroffen. Elitekorps Het ongeval hakt erin bij het elite korps. Militairen die bij de schietoefe ning aanwezig zijn, worden zelfs enige tijd aangemerkt als verdachte. Tot hun grote opluchting concludeert het OM dat hen geen blaam treft. Het is het schiethuis dat niet aan de eisen vol doet. Ook met de veiligheidsprocedu res blijkt van alles mis. De Onderzoeksraad voor Veiligheid schrijft een rapport over het dodelijke incident. De conclusies zijn vernieti gend voor Defensie, net zoals bij het rapport van vorige week over het mor tierongeluk in Mali. Over dat incident, waarbij twee militairen omkwamen, struikelt mogelijk vandaag minister Hennis. De vijf commando's hadden lang de hoop dat na harde oordeel van de On derzoeksraad over de dood van hun collega ook iets zou gebeuren. Dat De fensie actie zou ondernemen en ver beteringen zou doorvoeren. „Maar sindsdien is het stil", zegt een van de vijf commando's die de aangifte in gang hebben gezet. De trainingen in het schiethuis wer den opgeschort, maar over de zoek tocht naar wie hier in gebreke is geble ven, horen ze maar niets. „We hadden gehoopt dat het OM zou doorpakken. Maar ook die doen niets. Dat mogen we niet laten gebeuren. Als er niets verandert, is deze jongen voor niets gestorven." Het dodelijk ongeval is voor de com mando's de spreekwoordelijke drup pel in de slechte omstandigheden waaronder ze hun werk moeten doen. Een eigen schiethuis is al jaren de vu rige wens van het korps, maar ook na het ongeval heeft dit bij de legertop nog altijd niet de hoogste prioriteit. Wapens zijn oud en versleten. Er ontstaan scheuren in pistolen, shot guns splijten open, dempers geven storingen, wapens worden afgekeurd wegens een tekort aan reserveonder delen. Er is te weinig nachtzichtappa- ratuur en radio's zijn zo oud en sto- ringsgevoelig zijn dat ze de helft van de tijd uitvallen. „Met die spullen zitten onze col lega's nu dus in Irak de peshmerga te trainen", zegt de commando. Islami tische Staat was volgens hem op enig moment zelfs beter uitgerust dan de Nederlandse militairen. Zij hadden ontdekt hoe ze onder drones bommen konden hangen om daarmee een aan val uit te voeren. Iets dat bij de Franse commando's daadwerkelijk is ge beurd. Inmiddels hebben de Neder landse commando's ook drones. „Maar de eerste exemplaren hebben ze op Wie vecht tegen mis standen op de werkvloer weet dat zijn carrière over is. OEFENHUIS een markt in Erbil moeten kopen." De elitesoldaten proberen er in het missiegebied het beste van te maken. Maar de collega's op de kazerne in Roosendaal maken zich steeds meer zorgen over hun veiligheid ter plaatse. Zeker nu sinds kort het luchtruim bo ven Irak is gesloten en er een conflict situatie zou kunnen ontstaan tussen groeperingen die de macht willen grijpen in delen van het voormalige kalifaat. „Als ze nu in problemen ko men met hun onbetrouwbare radio's en slechte wapens, dan kunnen ze zichzelf niet eens verdedigen. Dan zijn ze afhankelijk van de Amerikanen om er weer veilig uit te komen." Dat is de reden waarom de com mando's overwegen naar de rechter te stappen om te eisen dat de missie in Irak wordt afgebroken. Want vertrou wen dat de politiek of de militaire top in actie komt, is ver te zoeken. Bij De fensie hangt volgens de militairen al jaren een cultuur van 'pappen en nat houden'. „Wie vecht tegen misstan den op de werkvloer weet dat zijn car rière over is. Die mensen worden op een zijspoor gezet. Commandanten kijken dus wel uit om al te kritisch te zijn. En zo denkt iedereen er over, hoog in de organisatie." De frustraties op de werkvloer zijn zo hoog opgelopen dat tal van collega's opstappen. Vorig jaar vertrokken er volgens hem 35 commando's. Dit jaar staat de teller op meer dan 30. Onder hen veel instructeurs en hoofdin structeurs. „Er zijn jongens die nu nog liever als supermarktmanager aan de slag gaan dan dat ze bij ons blijven werken. Zover zijn we al", zegt de commando. „Er moet nu echt iets ge beuren." dinsdag 3 oktober 2017 'Als er niets verandert, is Sander voor niets gestorven' Raymond Boere Rotterdam *-**r De peshmerga in Irak worden volgens de kritische commando's die nu aan de bel trekken, getraind met ondeugdelijke wapens, fotoanp - bezorgde commando Op dit beeld van de Onderzoeks raad voor Veiligheid is de situatie geschetst van het oefenschiethuis in Ossendrecht. De instructeur (in het blauw) stond achter een wandje met vinyl. Hij wordt dodelijk getroffen als een commando dwars door het wandje schiet. Uit onder zoek blijkt dat de ruimte ongeschikt en ongekeurd was. „Defensie is on professioneel met de veiligheid van het eigen personeel omgegaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3