Deens bedrijf Dong Energy heet straks 0rsted 9 12Delft op zijn kop a EB zocht worden. Even later kwam een agent naar buiten, met tussen gehandschoende duim en wijs vinger bungelend inderdaad een op een vuurwapen gelijkend voor werp. „Een klappertjespistool. Ge kocht in een pretpark in Duits land", verklaart Max bedremmeld. Inmiddels heeft hij zijn lesje wel geleerd. De politie neemt 112-mel- dingen altijd zéér serieus, zeker als iemand ook nog dreigt met een pi stool. Hij heeft nog iets geleerd: boef zijn is niet leuk. Boeven van gen is veel beter. „Ik word later po litieagent!" Op het bureau in Delft werden Max, zijn slagroomtaarten en excuses met open armen ont vangen. Operationeel comman dant Co Thelosen van bureau Delft leidde hem persoonlijk rond door het complex. Max mocht als nog de cel in, maar nu om die als vrije jongen te bekijken. Trots po seerde hij met politiepet op en op een echte politiemotor. Comman dant Thelosen moest Max bij her haling verzekeren dat de politie niet boos is op hem. Maar, volgde daar wel achteraan, 112 is alleen be doeld voor noodgevallen! Thelosen leidde de operatie van uit het hoofdkantoor. Ter plaatse waren daarnaast de officier van dienst, drie dubbelbemande poli tiewagens, twee motoragenten, twee rechercheurs en de onder handelaar. Hoeveel de hele opera tie gekost heeft, wilde Thelosen niet zeggen. „Dat is ook niet be langrijk. Het gaat om de veiligheid. Die staat voorop. Daarom hebben we alles volgens protocol afgehan deld, ook al hadden we al snel ont dekt dat op dat adres inderdaad een zestienjarige jongen met een verstandelijke beperking woonde. En het pistool is in beslag geno men. Normaal gesproken mag je die hebben, maar het leek net echt en het is gevonden in een bedrei gende situatie." Voor Max en zijn familie heeft het voorval verder geen gevolgen, zegt moeder Miriam. „Hij is wils onbekwaam. Max kan de gevolgen van zijn daden niet overzien. Op sommige punten is het een ge wone puber van zestien, maar wat dat betreft heeft hij het niveau van een veel jonger kind." Dong Energy, dat de windparken Borssele 1 en 2 bouwt, gaat vanaf 6 november verder onder de naam Orsted. Het Deense energiebedrijf zegt dat de huidige naam niet meer past bij de activiteiten en ambities van het bedrijf Dong stopt met de productie van olie en gas. Ook kolen zijn in de ban gedaan. Het Deense energiebedrijf wil zich volledig op duurzame ener gie richten. Volgens Dong Energy is dat behalve goed voor het klimaat ook financieel aantrekkelijk. Top man Henrik Poulsen van Dong Energy: „Windenergie op zee werd in 2017 goedkoper dan fossiele ener gie. Dat bleek bij recente aanbeste dingen voor windparken op zee in Duitsland en het Verenigd Konink rijk. Het is duidelijker dan ooit dat we een wereld kunnen creëren die volledig draait op groene energie. De tijd is nu gekomen om onze naam te veranderen en te laten zien dat we zo'n wereld willen creëren." De nieuwe naam verwijst naar de innovatieve Deense wetenschapper Hans Christian 0rsted (1777-1851). 0rsted stond aan de basis van ver schillende wetenschappelijke ont dekkingen, waaronder de ontdek king van elektromagnetisme in 1820. Daarmee werd de wetenschappe lijke basis gelegd voor de manier waarop we nu van elektriciteit wor den voorzien. Dong Energy is de grootste speler in de offshore wind energie. Het bedrijf is (mede-)eige- We kunnen een wereld creëren die volledig draait op groene energie naar van 22 windparken. Er zijn nog 5 offshore-windparken in aanbouw. Samen zijn ze goed voor 3,5 Giga- watt aan groene stroom. In 2020 is dat bijna verdubbeld tot 7,1 Giga- watt. Medio dat jaar leveren de windmolens van Borssele 1 en 2, goed voor 700 Megawatt, elektrici teit. Windpark Borssele ligt op 22 ki lometer uit de Walcherse kust. Het consortium van Shell, Van Oord, Eneco en Mitsubishi/DGE bouwt Borssele 3 en 4. De Buitenhaven in Vlissingen wordt de uitvalsbasis voor de bouw van Borssele 1 en 2. Dat levert Zeeland veel werk op. Tot 2020 zijn er 1000 mensen aan de slag voor de bouw van het windpark. De ko mende 25 jaar is er voor onderhoud werk voor 100 tot 200 mensen. Dat betreft directe en indirecte banen. Voor de Nederlandse kust verrijzen de komende jaren nog drie andere grote windparken. Met Borssele le veren ze 3500 Megawatt aan stroom. PZC ONLINE Fijn dat #luchtalarm, handig voor als #netwerken plat lig gen of voor mensen die moeilijk bereik baar zijn! Maar niet lang meer. heilig heid dinsdag 3 oktober 2017 een nachtje in de cel ...en mocht alsnog de cel in. Max met zijn ouders André en Miriam. De groene energiereus Dong Energy dat de windparken Bors- sele 1 en 2 bouwt, verandert zijn naam in Orsted. Frank Balkenende Vlissingen -Henrik Poulsen, topman UW REACTIE Een schietpartij bij een countryfestival voor het Mandalay Bay Hotel and Casino in Las Vegas heeft meer dan vijftig mensen het leven gekost. Ook zijn er meer dan 200 gewon den. Het is de dodelijkste schietpartij uit de Ameri kaanse geschiedenis. Diana Versteeg-Vink zegt op Facebook: „Zo erg wat mankeren die lui zijn ze nu allemaal ontspoort wat een tuig." Rob van den Heuvel merkt op: „Amerika, het land waar je bij het kopen van een nieuwe auto een automatisch wapen krijgt..." Anneke Cijvat vindt het verschrikkelijk nieuws: „Sterkte voor de familie." TWITTER Marije Mulder @Veldkers Marije Mulders heeft het luchtalarm maandag weer gehoord. Ze vindt het niet zo'n veilig idee dat het sire nesysteem in Nederland gaat verdwijnen. Vanaf 2020 zullen de luchtalar men niet meer bestaan in Nederland. Vanaf dan wordt er onder meer alarm geslagen met behulp van calamiteitenzenders, ge luidswagens, NL-Alert en sociale media. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl 1. Zo vonden twee broers het nest met Aziatische hoornaars: 'Onze drone werd onmiddellijk aange vallen' 2. Vlissingse cafébazin vrij gelaten na ongekend grote inval door politie 3. Zeeuw in Las Vegas: 'Er heerst hier volledige pa niek' 4. Politie zoekt met warm tecamera's naar Utrechtse Anne Faber (25) 5. Emoties bij hondenwan deling Hart voor kanker Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie j facebook.com/depzc @pzcredactie Max Terweijden kreeg een rondleiding door het politiebureau... foto's fredleeflang

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37