Contant geld ook weg uit buurtbus Drie auto's botsen op N62 Gewonde bij N62 afgevoerd 4 Nest vervoerd van Dreischor naar 's-Gravenpolder Dat is het dan: het nest van de Azi atische hoornaar van Dreischor. Twee weken geleden werd in Drei schor voor het eerst in Nederland deze exotische wesp ontdekt. De Aziatische hoornaar vormt een be dreiging voor bijenvolken en moet bestreden worden. We hebben een sterk insecticide in het nest gespoten Na twee weken zoeken werd za terdag het nest in Dreischor ont dekt, onder meer met behulp van een drone. De provincie riep de hulp van Traas Ongediertebestrij- ding uit 's-Gravenpolder in om de insecten onschadelijk te maken. „We hebben een sterk insecticide in het nest gespoten. Daarna hiel den we in de gaten of er geen hoor naars meer uit het nest ontsnapten. Gisteren bleek dat het nest door wind en regen beschadigd was en hebben we besloten het nest weg te halen", vertelt Hans Wonder gem. Ter plaatse verbranden was een optie, maar met het oog op moge lijk nader onderzoek door insec tendeskundigen werd het nest in een hermetisch afgesloten plexi glazen bak meegenomen naar 's- Gravenpolder. „Voorlopig blijft het nest hier. Het mag van de voedsel- en waren autoriteit niet vervoerd worden totdat honderd procent zeker is dat geen levende larven meer zijn." De omgeving van de boom waarin het nest zat is door Traas onderzocht en de aangetroffen hoornaars zijn opgeruimd. Binnen het algemeen bestuur van het wa terschap leven al lange tijd grote zor gen. De afgelopen ja ren is minder geïnvesteerd dan af gesproken. Die uitgaven zijn juist nodig om ervoor te zorgen dat dij ken, waterlopen en wegen op orde blijven. Ook de financiële prognoses blijken keer op keer niet te klop pen. „Zijn we nog wel 'in con trol'?", luidde dan ook de meest- gestelde vraag in het bestuur. Met andere woorden: heeft het water schap de zaken nog in de hand? Wies Vonck, vorig jaar oktober aangetreden als secretaris-direc teur, heeft de organisatie doorge licht. Zijn conclusie: het gaat ze ker niet slecht, maar er valt nog veel te winnen. „Je kunt ook beter worden zonder ziek te zijn", zei hij onlangs, bij de presentatie van de uitkomsten aan het algemeen bestuur. De afgelopen jaren hield het waterschap telkens miljoenen eu ro's over. Een belangrijke oorzaak is de vertraging bij investerings projecten, zoals de nieuwbouw van de rioolwaterzuivering bij Breskens. Daar heeft de aanbeste ding tot grote problemen geleid. Het waterschap is vaak wel erg optimistisch, aldus Vonck. Het houdt te weinig rekening met te genvallers. „Er ligt ook weinig of niets 'op de plank'. Daardoor kun je geen projecten omruilen als iets tegenzit." Ook de wijze waarop grote in vesteringen worden aangepakt, moet beter. „Het werk loopt over veel schijven, projecten zijn inge wikkeld georganiseerd en er wor den nauwelijks evaluaties uitge voerd." Vonck pleit ervoor verder voor uit te kijken en investeringen ge combineerd aan te pakken. Dus bijvoorbeeld geen losse bagger- projecten meer, maar diverse klussen onderbrengen in een meerjarig programma. Door strikt te plannen, goede afspraken met marktpartijen te maken en risico's voorafin te schatten, kan tijd en personele inzet worden bespaard. „De voorbereiding van com plexe projecten kan en moet be ter", aldus Vonck, die in zijn vo rige functie bij Rijkswaterstaat daar ervaring mee heeft opgedaan bij de bouw van sluizen. Hoewel de investeringen van 2015 en 2016 bij het waterschap duidelijk achterbleven, is dat vol gens hem nog geen reden tot grote zorg. De komende jaren is een inhaalslag te verwachten. De afspraak was dat in de hui dige bestuursperiode, die loopt tot voorjaar 2019, in totaal 108 miljoen euro zou worden geïn vesteerd. Dat streven lijkt, als het even meezit, toch te worden ge haald. De voorbereiding van complexe projecten kan en moet beter PC 'S-HEERENHOEK Bij een onge luk op de N62 bij 's-Heerenhoek is gisterochtend een persoon ge wond geraakt. Het slachtoffer is per ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis. HV Zeeland meldde om 7.10 uur dat drie auto's met elkaar in botsing kwa men. De brandweer werd inge schakeld omdat niet duidelijk was of er iemand bekneld zat, daar bleek geen sprake van. De gewonde ging met onbekend let sel naar het ziekenhuis. De oor zaak van het ongeluk is niet be kend. 'S-HEERENHOEK De Rotter damse traumahelikopter is gis terochtend ingezet voor een zwaargewonde bij een bedrijfs ongeval langs de Sloeweg (N62) bij 's-Heerenhoek. Rond 09.30 uur raakte er volgens de politie bij werkzaamheden iemand ge wond op het land langs de Sloe weg, zo meldde HV Zeeland. Naast een ambulance landde de traumahelikopter voor assisten tie. De gewonde is met spoed per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De Arbeidsinspectie doet onderzoek naar het bedrijfs ongeval. Wat er precies is ge beurd, werd gisteren nog niet be kendgemaakt. VLISSINGEN Niet alleen in de reguliere bussen, maar ook in de buurtbussen is betalen met con tant geld binnenkort verleden tijd. Nadat alle grote bussen zijn voorzien van het kassasysteem Ticketbox, wordt dat ook bij de buurtbussen ingebouwd. Vanaf 1 januari 2018 is het in alle bussen niet meer mogelijk contant te betalen. Dan kan men alleen reizen met OV-chipkaart, bankpas, creditcard of door te be talen met smartphone. De vele vrijwilligers van de buurtbussen krijgen de ko mende tijd instructies over het werken met de Ticketbox. „Voor ons is het een grote omschake ling", zegt Paula Taal van Buurt busvereniging Zuid-Beveland. „Maar uiteindelijk wordt het wel een stuk eenvoudiger." Grootste voordeel is dat chauf feurs geen doelwit meer kunnen zijn van overvallers. dinsdag 3 oktober 2017 Hoornaarnest blijft veilig in glazen kast Omdat het nest vervlochten was in de boomtakken, moest het in stukken uit de boom worden ge haald. FOTO TRAAS ONGEDIERTEBESTRIJDING. 's-Gravenpolder -Hans Wondergem Waterschap niet ziek, maar het moet wel beter worden Waterschap Scheldestromen moet verder vooruitkijken, slim mer werken en risico's beter in schatten. Volgens secretaris-di recteur Wies Vonck valt er nog veel te winnen. Rolf Bosboom Middelburg -Wies Vonck, secretaris directeur waterschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32