Catelijne leeft op in haar KoffieTruu <Êm Zeeuws Klimaatfonds raakt leeg Recordaantal initiatieven voor duurzame energie ondersteund WiesVonck Hoek/Lisse Zonder extra geld dreigen nieuwe projecten niet van de grond te komen. Het fonds wil daarom dat meer Zeeuwse gemeenten gaan bijdragen. dinsdag 3 oktober 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Er valt nog veel te winnen voor Waterschap Scheldestromen. Rechter doet uiterlijk maandag uitspraak over strafschoppenserie Haar baan in de jeugdhulpverlening kon ze niet meer bolwerken. Maar met hulp van het UWV schenkt Ca telijne Quaak nu andere 'troost', vanuit haar eigen KoffieTrüuk. Het is een van de successen die jhet UWV boekte door weer echt met werk zoekenden in gesprek te gaan. Rolf Bosboom Ovezande Het Zeeuws Klimaatfonds krijgt zo veel aanvragen binnen, dat het mo menteel meer geld uitgeeft dan binnenkrijgt. Dit jaar breekt het daarom de spaarpot open, maar dat kan maar eenmalig. Het fonds doet daarom een beroep op vooral de ge meenten om meer bij te dragen. Het Klimaatfonds ondersteunt lokale duurzame energieprojecten, zowel financieel als met adviezen. Zeeuwse bedrijven, overheden, maatschappelijke instellingen en organisatoren van evenementen kunnen meedoen door hun CO2- uitstoot geheel of gedeeltelijk te compenseren. Ze storten 25 euro per ton uitstoot in het fonds. In de eerste maanden van dit jaar werden al 23 projecten gehono reerd. Het gaat om investeringen van bij elkaar bijna een miljoen euro. Het fonds draagt daar 87.000 euro aan bij. In heel 2016 ging het nog om 50.000 euro, verdeeld over 17 aan vragen. De toename is vooral te danken aan de zogeheten postcode- roosprojecten, waarbij burgers in coöperatief verband investeren in een zonne-energieproject. Dat meer lokale initiatieven het fonds weten te vinden, is op zich positief. Keerzijde is dat het in rap tempo leeg raakt. Tegenover de 87.000 euro die dit jaar wordt uitge geven staat 65.000 euro aan inkom sten. De kans dat het fonds nee moet gaan verkopen, wordt daarmee steeds groter. En dat terwijl de bij drage vaak net het verschil kan ma ken tussen het wel of niet doorgaan van projecten, zegt Ad Phernam- bucq van AdFair, het uitvoerend bureau van het Klimaatfonds. Hij dringt er vooral bij de Zeeuwse gemeenten op aan dat ze vaker betalen. Tot nu toe compen seren slechts drie van de dertien ge meenten een deel van hun CO2- uitstoot via het fonds: Middelburg, Kapelle en Borsele. Noord-Beve land, Sluis en Goes zijn wel aange sloten, maar dragen niet bij. De overige gemeenten houden zich tot nu toe afzijdig. „Elke gemeente heeft een klimaatbeleid en initia- De ene gemeente draagt wel bij en de andere niet. Dat is wat scheef -Ad Phernambucq, Zeeuws Klimaatfonds tieven op het gebied van duurzame energie worden erg toegejuicht. Maar de ene gemeente draagt wel iets bij en de andere niet. Dat is wat scheef." Een deel van de gemeenten kiest voor goedkopere manieren om kli maatneutraal te worden, zoals de aankoop van C02-certificaten voor gas of certificaten van Noorse warmtekrachtcentrales. Dat is beduidend goedkoper dan bijdragen aan het Zeeuws Klimaat fonds: 2 tot 3 euro per ton tegenover 25 euro per ton. „Maar het heeft de facto geen enkel effect op de pro ductie van duurzame energie, ter wijl het fonds het geld investeert in projecten in de regio die anders niet haalbaar zijn", zegt Phernambucq. Hij probeert overheden op an dere gedachten te brengen, te be ginnen bij gemeenten die relatief veel profiteren van het fonds, maar tot nu toe weinig of niets bijdragen. Dat geldt met name voor Sluis en Schouwen-Duiveland. Sluis heeft inmiddels toegezegd zich aan te sluiten. Behalve op de gemeenten richt Phernambucq zich op waterschap Scheldestromen. „Het waterschap is wel lid, maar draagt nog niet bij." It ZEELAND 4 ZEELAND 12 ZEELAND 2 \\cA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29