De verwarrende eerste maanden van David Neres 24 Nadia Comaneci is als ambassadeur van de WK turnen terug op heilige grond Eerst mannen, dan vrouwen A V Hans van Zetten (68), het turngewe- ten van Nederland, gaat er goed voor zitten in zijn huiskamer in Ermelo. Op verzoek gaat hij 41 jaar terug in de tijd. In de olympische arena van Montreal staat Nadia Comaneci, een frêle Roemeense van veertien lentes, klaar voor wat een historische brug- oefening zal blijken. Van Zetten neemt een ademteug en start een stortvloed aan turnjargon bij het becommentariëren van de oude tv-opnamen. „Overspreiden, tot hang, dan de kip en de buikdraai voorwaarts. Zwaai tot lighang. Halve draai. Pakken naar de lage legger. Weer een zweefkip tot hang aan de hoge legger. Dan de kip naar de hoge legger. Heupdraai voorwaarts. Op- zwaaien, wegzetten en de hechtaf- sprong tot stand." Ontwikkeling Adempauze. En dan, met een kriti sche ondertoon: „Als je naar deze oe fening kijkt, zeg je: Het kan al geen 10 meer worden, want ze had een klein nahupje bij de landing. Maar ja, toen was de norm anders. Turnen is voort durend in ontwikkeling. We praten nu over iets wat 41 jaar geleden ge beurd is." Het werd dus wel een 10, de eerste ooit in het turnen. Comaneci zou er dat olympische toernooi nog zes per fecte optredens op laten volgen. Alle maal op brug en balk. Het elektroni sche scorebord in de hal was er niet op berekend, dus kwam er 1.0 te staan. De superlatieven waren niet van de lucht. Bij de vertraagde herhaling van deze verplichte oefening geniet Van Zetten nog na. „Hier zie je de buik- draai voorwaarts, het hoog op- zwaaien. Dit was al spectaculair, dat SWISS TIMING PROGRAMMA je opzwaaide naar handstand. Dat dat kón! Als ik als jurylid met de huidige standaard naar dezelfde oefening kijk, valt me op dat de armen niet recht zijn bij het opzwaaien naar handstand. Dat is minstens 0.3 punt aftrek per keer. Dat doet ze twee keer achter elkaar. Maar in die tijd telde de handstand nog helemaal niet als element, het was alleen een overgang naar een volgend element. Iedereen werd in die tijd al hyper van zo'n mooie hoge opzwaai. „Ze heeft ook een super beensprei- ding. Kijk, op het moment dat ze de lage legger pakt is haar lichaam nog mooi gestrekt, niet meteen gehoekt. Dat zijn de effecten die belangrijk wa ren in die tijd. De amplitude is opti maal, heet het dan. De perfecte tech niek met de meest optimale ampli tude levert virtuoos turnen op. De af sprong doet ze heel fraai, maar dit hupje, hè. Dat is niet perfect. Dat is het enige waarvan ik zeg: ze had geen tien kunnen krijgen. Voor de rest zie ik weinig imperfectie. Naar de standaard van toen was het subliem. Maar deze techniek is volledig gedateerd, omdat de leggers van de brug destijds veel dichter bij elkaar stonden." Vervolgens passeren de andere zes oefeningen waarmee Comaneci in 1976 grenzen verlegde. Sporadisch spot Van Zetten, destijds zelf club trainer bij landskampioen Pro Patria, toch een schoonheidsfoutje. Zoals in de toestelfmale op balk, nu het do mein van Sanne Wevers. „Hier camoufleert ze een kleine ba lansverstoring. In de steunfase staan de schouders niet dwars op de balk, maar een beetje scheef omdat ze de ene hand voor de andere zet. Tegen woordig zou dat aftrek geven. Het moet perfect zijn. En zag je die lan ding: de voeten stonden niet naast el kaar. En toch krijgt ze een 10. Ja, toen vonden ze dat perfect. Bij noviteiten weet de jury vaak nog niet wat een perfecte uitvoering is. Ze zien iets nieuws, dat maakt indruk. Het ziet er mooi uit. Zonder stopfouten. Als een hertje springt ze over de balk." Twee jaar na de Spelen van Mont real kwam Hans van Zetten Nadia Comaneci in levenden lijve tegen in China tijdens het zogeheten Vriend- schapstoernooi. Van Zetten was in tussen bondscoach van de Neder landse turnsters. „Dat frêle meisje van 1976 zag ik niet meer. De hormo nen waren flink aan het werk ge weest." In het district Perus, in het noorden van de Braziliaanse miljoenenstad Sao Paulo waar David Neres werd geboren, von den de Portugezen ooit goud. Ajax wist het afgelopen januari zeker: met Neres hebben we ook edelmetaal in handen. Directeur spelerszaken Mare Overmars trok de portemonnee en grapte bij de presentatie dat de pers op zoek moest naar een nieuwe bijnaam voor Over mars. Mare Netto was niet meer gepast. Neres en zijn transfersom. Die twee dingen zullen nooit los van elkaar ge zien worden. In de negen maanden dat de rechtsbuiten nu bij Ajax is, heeft hij nooit een paar goede wedstrijden achter elkaar gespeeld. Neres volgt het pad van zoveel Brazi lianen met een droom om te slagen in Europa. Voetbal is praktisch het enige dat hij doet. Met zijn vriendjes op de voetbalschool van Nacional de Pirituba. Vanaf zijn vijftiende slaapt en voetbalt hij dag in, dag uit op Cotia, het trai ningscentrum van Sao Paulo, de club die hem op zijn tiende scout. Hij speelt maar acht wedstrijden in het eerste elf tal als Ajax toehapt. Praten doet Neres niet veel. Vooral omdat hij naast zijn moedertaal slechts een paar Engelse zinnen spreekt. De les sen Engels bij Ajax, vier keer per week en ook op zijn vrije dag, moeten daar snel verandering in brengen. Want op deze manier is het wel heel lastig om Neres uit te leggen wat er precies van hem verwacht wordt als hij de bal niet heeft. Ajax liet oud-speler en Braziliaan Wamberto al eens opdraven om Neres te ondersteunen. In zijn eigen taal mak kelijk babbelen over voetbal en zijn op drachten binnen het veld. Moeder Ma ria, zijn broer en een familievriend zijn half augustus bij Neres voor onbepaalde tijd ingetrokken. Ook om hem comfor tabel te laten voelen. Binnen de selectie heeft hij vooral een klik met André Onana, zeker nu zijn an- dere maatje Davinson Sanchez is vertrokken naar Tottenham. Aanvoerder Joël Veltman zegt: „David heeft natuurlijk veel moeite gehad met de taal. Maar hij komt steeds meer los en maakt grappen. Hij is vaak vrolijk. Ik heb de indruk dat hij hier gelukkig v is." Een pure dribbelaar, altijd voetballend op zijn gevoel. „Die jongen kan heus wel voetballen," zegt Tscheu La Ling, voormalig rechtsbuiten van Ajax. „Maar laat hem nu eens gewoon op links spelen met zijn goede linkerbeen. Als linkspoot op rechts werkt alleen j als je zo extreem goed bent als Arjen v\ Robben. Dat niveau heeft Neres niet. Miljoenen geef je alleen uit voor ab solute, directe versterkingen. Dat is Neres niet." dinsdag 3 oktober 2017 PC Een 10 met een nahupje Het olympisch stadion van Mont real is vanaf vandaag het decor van de WK turnen. Met Nadia Co maneci als ambassadeur. De Roe meense schreef 41 jaar geleden geschiedenis met zeven tienen. Maar was het allemaal wel zo per fect wat ze op de Spelen van 1976 liet zien? Marcel Luyckx Ermelo/Montreal Nadia Coma neci in actie op de Olympische Spelen van 1976. Inzet: het score bord in de hal kon de 10 die zij haalde niet aan en dus stond er 1.00. Vandaag: kwalificatie mannen met Epke Zonderland (brug en rek), Bart Deurloo (rek, vloer en voltige), Casimir Schmidt (vloer en voltige), Frank Rijken (brug en rek), Bram Verhofstad (vloer) en Boudewijn de Vries (voltige). Morgen: kwalificatie vrouwen met Sanne Wevers (brug en balk), Eythora Thorsdottir (balk en vloer), Lieke Wevers (balk) en Tisha Volleman (sprong en vloer). Voor de eerste keer was miljoenen aankoop David Neres (20) afgelopen weekeinde écht belangrijk voor Ajax. Gaat hij zijn transfersom van twaalf miljoen euro ooit waarmaken? Daniël Dwarswaard Amsterdam David Neres. foto pro shots ük

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24