VVD-kneuzen keerden gewoon terug in 2012 12 Ybeltje Berckmoes beschrijft de VVD-fractie als stemvee. Onder Rutte III dreigen alle 76 Kamerleden van de coalitie zo te moeten opereren. leen de plannen op het terrein dat ze in portefeuille hebben. Het is een poging om nieuwe Ybeltjes te voorkomen. Want voor iemand die zes jaar nooit het woord nam (of mocht nemen), revancheerde het voor malige WD-Kamerlid Ybeltje Berckmoes zich vorige week ruimschoots. Met haar boek Voorlichting loopt met u mee tot het ravijn spuugde ze over haar schouder achterom naar de VVD-fractie waarvan ze het anoniemste lid was. Maar het toont ook hoe ze werd verne derd. En het is een les voor de drie nieuwe regeringspartijen: hoe ga je niet met je Kamerle den om. Het beeld is ontluisterend. Fractieleider Halbe Zijlstra die haar horkerig de maat neemt ('Hoe ben jij in godsnaam in de Tweede Kamer terechtgeko men?'). VVD-kopstukken die als een 'echt bazinnetje' (minis ter Hennis) of een 'blaffende ge neraal' (Klaas Dijkhoff) rondlo pen. Op het Binnenhof ligt men al dagen in een deuk. Politici kij ken besmuikt om zich heen als ze bij een van de boekhandels in het centrum van Den Haag vra gen naar het boek. Toch heeft Berckmoes ook een zenuw geraakt, als ze be schrijft hoe de partij zich alleen nog maar druk maakt om het behoud van macht. Berckmoes beschrijft de fractie als stemvee en daarin stond ze niet alleen. Een 'Klara 39' die achter Netflix zat te wachten tot er een stem- In het Tweede Kamerge bouw sist Barbara Visser ineens: „Journalist!". Ze waarschuwt haar nieuwe coalitievrienden Rob Jetten (D66) en Martijn van Helvert (CDA). Het is eind september, Visser disciplineert vast haar aanstaande collega's in de derde coalitie Rutte. Kop dicht! Dit is onder ons! Kijk uit, we moeten opletten hoe we in de publici teit komen. Visser zucht al zeven jaar on der de fractiediscipline van de regeringsmachinerie. Daarbij draait alles om beeldvorming. Ze weet niet eens beter. Omdat in 2012 het regeerak koord bij de twee regeringsfrac ties door de strot werd geduwd en niemand erbij werd betrok ken, duurt de formatie nu veel langer. Kamerleden van de nieuwe coalitie wanen zich be langrijk nu ze meelezen en kleine tekstwijzigingen mogen voorstellen. Ze missen het overzicht, zien al- ming was en dan deed 'wat ons werd ge-sms't'. Anderen zou den zelfs 'teut' zijn geweest. Waar het om draaide was machtswellust en beeldvor ming. De VVD lijkt daarmee in de regeerkramp te zijn geschoten die ook het CDA en de PvdA in zijn greep hield na een lange tijd van macht. Wim Kok, Jan-Peter Balkenende, Ruud Lubbers: van allen werd gezegd dat de partij op het laatst geen inhoudelijke ideeën meer had, maar vooral instrument was om aan de macht vast te houden. Het is een tragische film, waarvan het einde zich aankondigt met het toenemende volume van gezaag aan stoelpoten, een gevallen lei der en een ongelooflijk pak slaag van de kiezer. Hoe ben jij in godsnaam in de Tweede Kamer terechtgekomen? „Ik herken zo veel in de situa tie waarin de WD nu verkeert", zegt een CDA-politicus. De pas sage waarin Rutte per sms aan zijn Kamerleden laat weten dat hij nog een keer lijsttrekker wordt en dat hij daar al een in terview over heeft gegeven, vindt hij tekenend. „Dat je als partijleider niet de moeite neemt om je Kamerleden op een fatsoenlijke manier te infor meren. Zo ging het met Balke nende ook. Wij stonden hier als Kamerlid elke dag de klappen op te vangen voor zijn beleid, maar hij was vooral bezig met besturen en had nooit contact met ons. Dat leidde tot wrevel." Wat Berckmoes doormaakte, maakten vóór haar zo veel ande ren door. Deze kabinetsperiode gaven twee PvdA-Kamerleden er de brui aan omdat ze zich niet konden vinden in de fractiedis cipline van Diederik Samsom. Iets waar hij achteraf spijt van had. „Ik heb mijn fractie ver waarloosd", zou hij later zeggen. Het is iets waar Kamerleden van elke regeringspartij tegen aan lopen: de politiek leiders hebben zich in een kabinet ge conformeerd aan een compro mis. Dan kun je daar als Kamer lid van die partij niet ineens af stand van nemen. Eigen initiatieven Ook straks is dat zo. De beoogde coalitie voor Rutte III leunt op de krapst mogelijke meerder heid van 76 zetels in de Tweede Kamer. Dat vergt dus van Ka merleden dat zij altijd met de fractie meestemmen. En niet met 'gevaarlijke' eigen initiatie ven komen die een coalitiepart ner kunnen grieven. Interessant wordt het als het regeerakkoord een dezer dagen aan de fracties van WD, CDA, D66 en Christenunie wordt voorgelegd. Lang niet alle Ka merleden zijn bijgepraat over de details. Terwijl ze hun fiat moe ten geven over de plannen in de tientallen pagina's. Nu al zeggen twee van de formerende par tijen daar hooguit een paar uur voor uit te trekken. Bij WD en PvdA ging het vijfjaar geleden al even gehaast. En volgens Berckmoes stond Rutte 'geen enkele ruimte voor discussie toe'. Partijen proberen dat nu an ders te doen, zegt een betrok kene. „Meer dan toen mogen Kamerleden nu al meelezen met de stukken die tot het regeerak koord gaan leiden. We nemen hen mee in het proces." Maar dat kent een hoge prijs: „Want dan geldt ook wat op bruiloften geldt: maak je bezwaren nu ken baar, of zwijg voorgoed." Halbe Zijlstra vroeg zich niet voor niets af hoe Ybel tje Berckmoes in de Kamer terecht was gekomen. Kandidaat-Kamerleden werden niet eens ge screend in 2010. Vervol gens werd, door slecht personeelsmanagement van partijvoorzitter Benk Korthals én van politiek leider Mark Rutte, deze groep na bewezen on vermogen niet de wacht aangezegd in 2012. Korthals zette ze lafjes op een onver kiesbare plek, in plaats van te zeggen: jij hoort niet thuis op de lijst. Als Rutte dan in 2012 maar liefst 41 zetels haalt, keren de 'kneuzen' toch nog terug. Daartussen zit ten ook alle rampjes die de WD zouden treffen. Num mer 32, René Leegte, ver trok vanwege een niet ge melde nevenfunctie. Num mer 43, Johan Houwers, stond voor de rechter na geknoei met zijn hypo theek. Nummer 35, Mat- thijs Huizing, werd met drank op achter het stuur aangetroffen. Bart de Liefde kwam als nummer 36 met de schrik vrij door te gaan lobbyen voor Uber. Ingrid de Caluwé (41), Karin Straus (34), Joost Taverne (44) en - je zou haar bijna vergeten - Ybeltje Berck moes (39) waren veroor deeld tot onzichtbaarheid. dinsdag 3 oktober 2017 GO Den Haag Kamer telt straks 76 Ybeltjes Tobias den Hartog en Jan Hoedeman ,'J - Halbe Zijlstra tegen Ybeltje Berckmoes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12