rw k 10 BORSTKANKER TEPELTATOEAGE MARJA SNIJDER Uit vrees voor borstkanker liet Marja Snijder (51) haar borsten verwijderen. Nu ze alle ziekenhuisbezoeken achter de rug heeft, geeft ze zichzelf een tepeltatoeage cadeau. Dit is het laatste stapje. Hierna sluiten we een rotjaar af Het is lang geleden dat Marja Snijder in de spiegel keek en twee normale bor sten zag. Ze staart naar haar tepels. De roze inkt is nog nat. „Maar nu al het wow-effect", zegt ze meer tegen zichzelf, dan tegen haar omgeving. Haar man is achter haar komen staan. Via de spiegel lachen de twee naar elkaar. Dit gaan ze straks vieren in een restaurantje. Het begon met een alarmerend te lefoontje van haar broer, alweer an derhalfjaar geleden. In hun familie komt het BRCAi-gen voor, vertelt hij. 50 procent kans dat zij ook de pi neut is. Hij hoeft zijn zus niet uit te leggen wat dat betekent. Marja, verpleeg kundige van beroep, heeft in het zie kenhuis meer dan eens vrouwen ver zorgd die vanwege dit erfelijke gen hun borsten lieten amputeren. BRCAi is een dna-fout waarbij de dragers 60 tot 80 procent kans heb ben op borstkanker en ook nog eens 30 tot 60 procent kans op eierstok kanker. Na verwijdering van de bor sten en eierstokken is die kans ver kleind naar bijna nul. „Mijn zus en ik stonden gelijk bij de dokter op de stoep. We wilden niet leven met een tikkende tijdbom in ons", vertelt Marja, toen 49 jaar oud, moeder van twee kinderen en net in een nieuwe relatie beland. De dna-fout was ontdekt bij haar nichtje, dat borstkanker kreeg op 32- jarige leeftijd. Ook de zusjes Snijder blijken drager van het gen. Een halfjaar later wordt Marja in haar eigen ziekenhuis wakker met een na genoeg platte borst. Artsen hebben haar beide borsten, inclusief tepel, verwijderd. „Ik keek naar beneden en zag een lichte welving, maar het was nog niet eens een A-cup." De plastisch chirurg heeft onder haar huid een bal lonnetje geplaatst dat elke week wordt bijgevuld met een zoutoplossing. Wanneer de huid voldoende is opge rekt wordt het ballonnetje vervangen door siliconen. Littekens Die heeft ze nu. „Druppelvormige, niet van die porno-exemplaren", zegt ze lachend. In de tattoopraktijk van Sophie Timmer in Lelystad laat Marja de bandjes van haar zwarte hemd zakken. „Elke dag als ik voor de spie gel sta, denk ik: echt mooi is het niet. Tepels heb ik niet meer. Je ziet vooral littekens. Ik ben net een golfplaat je." Ze wijst naar de plooi boven haar lin kerborst. Met kleding aan valt dat amper op, vertelt ze, maar in de sauna vangt ze weieens een starende blik. „Het valt mijn man meer op dan mij. Ik probeer er niet op te letten. Een beetje zelfbescherming, denk ik." Tatoeëerder Sophie Timmer kijkt in elk geval nergens meer van op. In haar praktijk ontvangt ze bijna dage lijks vrouwen met een gehavende borst: „Geen tepels, een halve, of maar eentje. Het canvas is steeds ver schillend. Ik heb zelfs een keer een klant gehad bij wie de tepels groen waren uitgeslagen nadat ze geta toeëerd waren in een ziekenhuis." Met een markeerstift tekent ze te pels op Marja's borsten. Haar cursis ten leert ze altijd hoe zij de precieze locatie kunnen uitmeten met een li niaal, maar zelf doet ze het liever op gevoel. Sophie tekent rondjes van 4 centimeter doorsnede - 'een gemid delde tepel' - die iets naar buiten staan. Voor het meest natuurlijke ef fect komen de tepels niet exact in het midden, maar juist iets lager. „Niet té laag, want deze borsten gaan nooit hangen." Marja lacht. „Dat zei ik van de week nog, toen ik in bikini in het zwembad liep. Heerlijk, die silico nen." Om de juiste kleur van de tepel te bepalen, kijkt Sophie naar de lip pen van haar klant. Dit weefsel is hetzelfde. Roze cirkel In sommige ziekenhuizen worden tepels aangebracht met permanente make-up, maar het resultaat is vaak bedroevend slecht, vindt Sophie. „Het is niet meer dan een roze cirkel met een donkere stip erin." Deze ta toeëerder staat bekend om haar 3D- efifect. Ze schildert zelfs zulke realis tische tepels, dat Facebook laatst de foto's van een tepeltatoeage verwij derde. Als huidtherapeute heeft Sophie zich jaren geleden gespecialiseerd in medische tatoeages. Twee dagen in de maand werkt ze in het Alexander Monro Ziekenhuis in Bilthoven, de dinsdag 3 oktober 2017 GO zie nu al het WOW- effect Hanneke van Houwelingen Lelystad Marja bekijkt het re sultaat. „Het ziet er nu uit als een rode pad denstoel met witte stippen, maar over tien dagen heb je het mooiste effect", legt tatoeëerder Sophie uit. —Marja Snijder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10