SP wil missies stoppen 9 voor doorlichten krijgsmachtonderdelen na dodelijk incident op schietbaan Hennis belt nabestaanden gesneuvelden VEILIGHEID wijst erop dat commando's van wege het geheime karakter van hun missies geen spreekbuis hebben. „De aangifte staat symbool voor de onmacht waarmee zij dagelijks te maken hebben. Maar het zou diep en dieptreurig zijn als het ook tot een strafzaak tegen Defensie komt." Een rechtszaak lost volgens Knoops de grote problemen bij De fensie niet op. Daarvoor moet de politiek beslissingen nemen. Knoops, zelf reserveofficier bij het Korps Mariniers, stelt een commis sie van wijzen voor die per krijgs machtonderdeel gaat kijken wat er mis is en wat er moet gebeuren om dat op te lossen. Daarbij moeten de mannen en vrouwen in uniform ook zélf hun zegje kunnen doen. Het kostenplaatje dat daar uitkomt, moet door de politiek op tafel wor den gelegd. Knoops voorspelt dat de 1,5 mil jard euro die het beoogde kabinet- Rutte III extra zou willen uittrek ken voor Defensie, dan bij lange na niet genoeg zal zijn. „Maar daar moeten we niet moeilijk over doen. In de huidige wereld heb je een sterk leger nodig. We kunnen nu onze taak niet meer uitoefenen en goede mensen vertrekken. Dat mo gen we onze militairen niet aan doen." Blij DEN HAAG Minister Jeanine Hennis van Defensie heeft haar excuses aangeboden aan de nabestaanden van de twee militairen die door een mor tierongeluk in Mali zijn om gekomen. Hennis belde met Greet je Groenbroek, de moeder van de 29-jarige Henry Hoving, en met de vader van Kevin Roggeveld (24), bevestigt het ministerie. Groenbroek toonde zich vorige week te leurgesteld dat de legertop noch Hennis contact hadden gezocht met de nabestaan den. Volgens Greetje Groen broek heeft de minister 'haar menselijke kant laten zien, niet de politica'. Volgens haar zei Hennis 'dat het haar speet dat alles zo gelopen was'. maandag 2 oktober 2017 GO M Het silhouet van de fotograaf weer spiegeld in de pupil van Maxima. „Dat zie je in al mijn por tretten als ze ex treem close zijn ge maakt", verklaart Erwin Olaf. Hij poetst dat effect niet langer weg. „Dat vond ik niet kloppen." M Erwin Olaf bij het portret van koningin Maxima dat samen met vele andere ko ninklijke portretten is te bewonderen in het Museum Jan Cunen in Oss. FOTO MUSEUM JAN CUNEN Prinses Alexia. Prinses Amalia. commando's noodkreet' M „Je moet dit als een heel seri eus signaal zien", zegt Geert-Jan Knoops. FOTO DINGENAMOL De SP pleit voor een lange stop van Nederlandse mili taire operaties in missiegebieden. Hanneke Keultjes Den Haag Ook zet de partij vraagtekens bij de geplande verlenging van alle Nederlandse missies na het kriti sche rapport van de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV). „We moeten zeker weten dat alles veilig is", stelt Kamerlid Sadet Ka- rabulut. Vrijdag kondigde mi nister Jeanine Hen nis van Defensie al een operationele pauze van 'enkele dagen' aan om in alle buitenlandse missie gebieden te contro leren of materieel, munitie en medische zorg op orde zijn. Tot de check werd besloten nadat de OVV donderdag had geconcludeerd dat in Mali onveilige mu nitie werd gebruikt. Als gevolg daarvan kwamen vorig jaar twee Nederlandse militairen om het leven. Andere partijen in de Kamer zijn blij met die extra controle. Christenllnie-Ka- merlid Joël Voorde wind noemt het 'een adequate reactie'. „Daar is ook alle aanleiding voor", vindt VVD-Kamerlid Han ten Broeke. Maar pas als er meer ondeugdelijke munitie of ramme lende veiligheidspro cedures worden ge constateerd, wil hij denken aan het stopzetten van mis sies. „Wij gaan niet de politieke wense lijkheid van militaire missies verwarren met de absolute noodzaak van water dichte veiligheids procedures." Het ka binet besloot twee weken geleden de missies in Mali, Irak en Afghanistan te verlengen. Prinses Ariane.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9