NYNKE DE JONG Dna-injectie lijkt erg effectief middel tegen huidkanker VERTREK NOVEMBER - DECEMBER 6 r 5-daagse corendon nl/crazy Column De eerste, veelbelovende resulta ten komen uit een onderzoek van het Amsterdamse VU medisch centrum onder 52 huidkanker patiënten, die ruim tien jaar gele den met een verdachte moeder vlek naar de huisarts gingen. Bij allen werd een melanoom - agressieve huidkanker - in een vroeg stadium ontdekt. Dertig patiënten kregen de stof CpG-B ingespoten, die moest voorkomen dat de kanker zou terugkeren en uitzaaien. Twee van hen kregen jaren later alsnog uitzaaiingen en overleden aan de ziekte (7 procent). Bij de groep die geen spuit kreeg, zaaide de kanker in 40 pro cent van de gevallen uit. Zes men sen overleden; drie werden opnieuw geopereerd. „De verschillen zijn nogal over weldigend. Het lijkt erop dat een simpel spuitje veel ellende kan voorkomen, maar dat zullen we in een vervolgstudie met een groter aantal patiënten moeten aan tonen", zegt onderzoeker en medisch bioloog Tanja de Gruijl. Melanoom is de meest agres sieve en dodelijke vorm van huid kanker. Belangrijkste boosdoener is het onbeschermd bakken in de zon. Het aantal mensen dat een melanoom krijgt, stijgt al jaren. In 1990 werd bij 1.554 mensen deze kanker ontdekt; afgelopen jaar ging het om liefst 6.787 mensen. Na het verwijderen keert de kwaadaardige huidkanker bij 5 tot 40 procent terug. Jaarlijks overlijden ongeveer 800 mensen hieraan. De onderzoekers spoten de stof in op de plek waar de tumor had gezeten. De stof CpG-B lijkt op dna van bacteriën en wordt door ons immuunsysteem herkend als indringer, waartegen het moet optreden. In de eerste week leek het middel al zo effectief dat minder uitzaaiingen in de lymfeklieren werden aangetroffen. De Gruijl: „Het immuunsysteem krijgt zo'n boost dat het jaren later nog de uitgroei van nieuwe tumoren lijkt te kunnen voorkomen." Ik ben echt nog niet oud. Dat wil ik helemaal niet beweren. Ik ben 32, ik heb al mijn eigen tanden nog en als Onze-Lieve- Heer me een beetje matst, ben ik nog niet eens op de helft. Even af kloppen. Maar soms voel ik ook ik me heel oud. Bijvoor beeld toen ik hoorde dat Enzo Knol en zijn Dee uit elkaar zijn. En vooral toen ik hoorde over de ophef over de breuk. Voor hen die het niet we ten: Enzo Knol is youtu- ber en hij is heel populair. Er zijn meer dan ander half miljoen mensen ge abonneerd op zijn You- Tubekanaal. Vooral kin deren van een jaar of tien vinden hem fantastisch. Enzo had verkering met Dee. Maar dat is uit, en dat vertelden ze in een vlog. En dus waren er kinderen die moesten huilen omdat Dee moest huilen. Gans tiener- land in shock. Meewarig grinniken geeft vooral je eigen ouwelullerigheid aan Tijden, Slechte Tijden overleed. Dat waren Grote Momenten, waar ik misschien niet om heb gehuild, maar die wel diepe indruk maak ten. Als tiener zijn dit gewoon heel belangrijke dingen. Voor sommige mensen zou een break-up tussen Marco Borsato en zijn Leontien reden zijn om een potje te janken. Voor kinde ren is Enzo Knol een soort Marco Borsato. En dus huilen ze omdat ze hun held niet verdrietig willen zien. Ze willen dat hij gewoon vrolijke filmpjes maakt over het fabriceren van een grote waterbal lon of over het bakken van pan nenkoeken. Want dat is de Enzo die ze kennen. Verdriet zoals over Enzo en Dee heb je zelf waarschijnlijk ook weieens gevoeld. Alleen weet je dat gewoon niet meer. maar ik hield me in. Want hierbij meewarig grinniken geeft vooral je eigen ouwelullerigheid aan. Je kunt minachtend doen over kinderverdriet, niet willen snappen dat het liefdesleven van meneer Knol ze iets doet, maar dan ben je vergeten dat je zelf ooit jong was, en dat jij je toen ook druk maakte over dingen waar anderen om moesten grinniken. Gu°cimeta Lanzarote ÏÏ5«I Inclusief retourvlucht, transfer accommodatie Beperkt aantal stoelen beschikbaar, OP OP Slechts 5 dagen boekbaar Na 5 oktober gaat de prijs weer omhoog Green Field Dun as Maspalomas Suites All Inclusive Dunas Mirador All Inclusive Aguamarina Golf Hotel All Inclusive SBH Fuerteventura I aya AU Inclusive maandag 2 oktober 2017 @nynke ooowe Een simpele injectie met dna dat lijkt op dat van bacteriën, kan de overlevingskansen van een groep huidkankerpatiën ten aanzienlijk vergroten. Hanneke van Houwelingen Amsterdam Ik wilde meewarig grinniken omdat ik die tranen niet snap, In mijn geval: het moment dat Geri uit de Spice Girls stapte. Toen Sylvia uit Goede Tenerife Canarische Eilanden VAN €£43 VAN €443 Gran Canaria Logies Lanzarote Fuerteventura All Inclusive Gran Canaria Gran Canaria In hartje Plaga del Inglés >4 In zomer 2017 gerenoveerd! Op loopafstand van het strand en boulevard Gratis wifi Shuttleservice naar het strand Een Spa Center Ca. 150 meter van de zee Gratis shuttle naar Plaua de las Americas Oasis Dunas Logies Fuerteventura Fuerteventura Jandia Golf AU Inclusive Direct aan het strand Nabij het centrum van Costa Calma V Gelegen in Corralejo V Zwembad met glijbanen y°biJ het P^chtige Jandia strand S 2 grote zwembaden en kinderbad corendon Prijzen zijn p.p. en gebaseerd op een 2 pers. bezetting voor 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden. meter van het strand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6