Randweg ten oosten van Vogelwaarde komt langzaam dichterbij Wereldoorlogen nog zichtbaar in landschap rond Philippine l 18 ZEEUW! Drukte op Rapenburg bron van ergernis zv Het plan is nog niet in beton gestort, maar zowel de dorpsraad, bewoners als de gemeente Hulst zien de nood zaak. Uit een enquête onder inwo ners van Vogelwaarde blijkt dat 65 procent voorstander is. Niet zo vreemd, want op Rapenburg klin ken al sinds jaar en dag klachten over het aantal (vrachtauto's dat er dage lijks rijdt. Ook de snelheid waarmee dat gebeurt, zorgt voor ergernis. En die verkeersdrukte neemt alleen maar toe, geven tellingen van de provincie aan. Dagelijks rijden er 3.000 auto's over Rapenburg rich ting Hengstdijk en 3.700 richting Hulst. „700 daarvan blijven in het dorp", weet Erkel. De rest is passant. Een randweg is volgens de dorps raad een goede oplossing om het le ven op Rapenburg aangenamer te maken. Hulst is ook niet blind voor de problemen. Binnen een paar maanden moet de knoop doorge hakt worden. Het bestemmingsplan heeft, als alles doorgaat, een aanpas sing nodig en ook moet er geld wor den vrijgemaakt. Wegenwerken in Vogelwaarde staan namelijk niet in De randweg komt verder van de huizen te liggen het plan voor wegeninvesteringen in 2017-2020. Daarvoor heeft de ge meenteraad vorig jaar geld gereser veerd. De tekeningen liggen alvast klaar. De randweg moet aan de oostkant van Rapenburg komen, achter de woningen en het parkje achter hoef- ijzerfabriek Kerckhaert langs. „Eerst zou hij binnen de bebouwde kom komen. De weg ligt nu toch verder weg van de huizen, de dichtstbij zijnde woning ligt op ruim honderd meter. Daardoor is de weg wel duur der, want de grond daar is niet van de gemeente." Om te voorkomen dat de randweg net zo'n 'racebaan' wordt als Rapenburg, moeten auto mobilisten er voorrang geven aan verkeer van rechts. Overigens wordt ook in de Bossestraat en de School straat goed doorgereden. Daar wor den, ongeveer gelijk met de eventu ele aanleg van de randweg, verkeers- remmende maatregelen getroffen. In de polders rondom Philip pine is genoeg gebeurd tijdens de wereldoorlogen. Gids Den nis van der Zalm weet er ge noeg over te vertellen. Na een wandeling van enkele kilometers houdt hij halt op de Olmendijk. Het springt niet direct in het oog, maar daar liggen nog bunkers uit de Tweede Wereldoorlog. Van der Zalm heeft die in 2011 eigenhandig uitgegraven. „Ze waren allebei vol gestort met allerlei rotzooi. Dat hebben we eerst met de hand moeten uitgraven. Later konden we een kraan gebruiken." Hij heeft zich niet voor niets in het zweet gewerkt, want de bouw werken zijn nu toegankelijk. Via een trapje kun je de bunkers be treden. „Die zijn gebouwd omdat de Duitsers het een strategisch goede locatie vonden, op de grens van Nederland en België", vertelt Van der Zalm. De ene bunker is een observatiepost, de andere een zogenoemde tobroek. Een militair bouwsel dat is bedacht door de Ita lianen. In 1941 bouwden ze die in Libië. Een jaar later werden de to- broeken geadopteerd door de Duitsers. Van der Zalm: „Er zat ook een munitieopslag in." Een paar meter verderop ligt de voorlaatste haven van het Vlaamse Boekhoute. Op Nederlands grond gebied. „Daar zijn wel wat ruzies over geweest", weet Van der Zalm. Ook restanten van de Eerste Wereldoorlog zijn er nog. Aange komen in de Grote Isabellapolder zien we een deel van de Doden- draad. Die was bedoeld om smok kel over de grens en vluchtelingen tegen te houden. Liep je tegen de draad, kon je zomaar 2.000 volt door je lichaam krijgen. Ook een duiker herinnert aan die tijd. De Belgische verzetsstrijder Gabrielle Petit zou er regelmatig gebruik van hebben gemaakt om via Ne derland Engeland te bereiken. Van der Zalm wijst het gebied in. „Daar woonde de burgemeester van Philippine. Die heeft haar ge holpen en daar veel lof voor gekre gen." IN DE REGIO Elke Stap Telt van start Alzheimercafé in Terneuzen Griezelfeest in bieb MIJN DORP, MIJN STAD Maandag maandag 2 oktober 2017 Vogelwaarde kan hoop houden op de komst van een randweg om de zeer drukke straat Rapenburg heen. Enig geduld is wel nodig. Dorpsraadvoorzitter Edger Erkel verwacht de randweg op zijn vroegst in 2019. Bob Maes Vogelwaarde - Edger Erkel, voorzitter dorpsraad Twaalf dappere wandelaars trot seren zaterdagmiddag de regen. Ze lopen mee met de wandeling langs de sporen van de Eerste en Tweede Wereldoorlog, die wordt gehouden in het kader van de Zeeuwse Erfgoeddag. Bob Maes Philippine Dennis van de Zalm (met boek) geeft uitleg over de geschiedenis van Philippine fotocamileschelstraete VOGELWAARDE Wandelproject Elke Stap Telt van Hulst in Beweging gaat woensdag van start in Vogelwaarde en een dag later in Sint Jansteen. Elke deel nemer werkt op zijn of haar eigen niveau aan de conditie. Eerst wordt een wandeltest afgeno men. Aan de hand daarvan wordt het instapniveau be paald. De start is woensdag tussen 10.00 en 11.30 uur bij het Dorpscentrum. Donderdag wordt er op dezelfde tijd ge start bij Gemeen schapscentrum de Warande. De totale kosten bedragen 20 euro. Aanmelden kan via mdehaas@ hulstvoorelkaar.nl. TERNEUZEN Het Alzheimercafé Zeeuws-Vlaanderen strijkt vanavond neer in het Oostelijk Bolwerk in Terneu zen. Daarbij wordt stilgestaan bij alle facetten van demen tie. Bijvoorbeeld over persoonlijke re laties en praktische ondersteuning. Het programma start om 19.30 uur. Om 21.00 uur wordt de avond afgesloten en is er nog gelegenheid om na te praten. De avond vindt plaats bij Stichting Welzijn voor Ouderen Ter- neuzen, Oostelijk Bolwerk 22. TERNEUZEN De bibliotheken in Terneuzen, Hulst en Oostburg starten woensdag de Kin derboekenweek met een griezel- feest. De kinderen gaan onder meer speuren in boeken, dansen op griezel- muziek en de toe komst voorspellen. Alle deelnemers mogen verkleed komen. De activitei ten zijn bestemd voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Tussen 13.30 en 15.30 uur is ieder een welkom. ROYALE SPELDJES AXEL Zaterdag was een bijzondere dag voor (vlnr.) Jack de Wolf (60), Herman Zegers (56), Bennie de Brouwer (57) en Marco Herman (48). Alle vier zijn ze ai minstens 25 jaar lid van de vrijwillige brandweer van Axel. Voor hun verdiensten zijn ze zaterdag in de brandweerkazerne van Axel door burgemeester Jan Lonink van Terneuzen be loond met een koninklijke onderscheiding. Daardoor zijn ze nu Lid in de Orde van Oranje-Nassau. fotocamileschelstraete AXEL Gezondheids centrum, 10.00 uur: Formulierenbrigade; Ingang gemeente huis, 14.00 uur: Wandeling met gids CLINGE Café Jo jo's, 20.00 uur: Bingo HEIKANT 't Heike, 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: Line- dance HOEK De Loven- hoek, 09.30 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Linedance HULST De Lieve, 09.00 uur: Vrij biljar ten; 13.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Jeu de boules; 19.30 uur: Samen Effect; 20.00 uur: 't Lawait; Grote Markt: Kermis KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 10.30 uur: Witte't Nog; 14.00 uur: Internetcafé, kaar ten; Café tommy's, 19.30 uur: Kaarten KUITAART B B de Kleine Vogel, 19.30 uur: Jaarvergade ring dorpsbelangen Rond De Kleine Vogel SAS VAN GENT St. Albert, 14.00 uur: Bieden, jokeren, bil jarten SINTJANSTEEN De Warande, 09.30 uur: Biljartles; 13.15 uur: Internetcafé TERNEUZEN De Veste, 08.45 uur: Yoga; 12.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren; De Trian gel, 10.00 uur: Zit- dans; De Kameleon, 19.00 uur: Line dance; Portaal van Vlaanderen aan Bin- nenvaartweg 9, 13.00 -17.00 uur: Rondleidingen over sluizencomplex en rondvaarten WESTDORPE De Kirke, 13.00 uur: Solo dans; 18.30 uur: Biljarten; 19.00 uur: Solo- en stijl dansen, latino dan sen; Café 't Oude Raedhuijs, 13.30 uur: Kaarten 'Koeke tiene' ZUIDDORPE 't Kaaike, 13.15 uur: Dansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63