Dieselen met blauwe Engel 18 Horeca zoekt oplossing tekort werknemers De horeca en toeristensector in Zee land hebben grote moeite om tij dens het seizoen aan voldoende personeel te komen. Een probleem dat steeds nijpender wordt. Ed Troost, recreatieondernemer en voorzitter Recron Schouwen- Duiveland ging de afgelopen dagen op bezoek bij collega's in Bloemen- daal aan Zee, Amsterdam en Texel om te kijken hoe zij aan personeel Je moet er rekening mee houden dat ze ook vrij willen komen. Zijn conclusie: het is overal een groot probleem. Een kant en klare oplossing is er niet, maar met 'goed gastheerschap' naar het perso neel toe kan je wel een verschil ma ken. „Dus we moeten daar nu mee aan de slag. Deze winter plannen maken voor het komend seizoen", zegt Troost. Een van de punten waar te win nen valt, is huisvesting. „Zeker als je mensen van verder weg haalt." Dus geen pop-up tentje op een achteraf- veldje, maar een plek waar ze goed kunnen verblijven en leven. Dat be tekent soms wel dat de ondernemer moet investeren en dat medewer king van de gemeente nodig is. Troost kan alleen spreken over de si tuatie op Schouwen-Duiveland, maar volgens hem wil het gemeen tebestuur daar wel meewerken. „Als het plan maar goed is." Een ander punt is goede afspra ken maken met het personeel. „We moeten betere afspraken maken. Er rekening mee houden dat ze af en toe vrij willen, ook in een weekend. Maar ook duidelijk zijn over bij voorbeeld werktijden. Als iemand ingeroosterd is van tien tot zes en het is niet zo druk, moet je deze per- Ronselenvan personeel kan niet en wil je niet. We moeten samenwerken soon niet om drie naar huis sturen. Daarvoor komen ze niet, ze willen geld verdienen." Goed gastheerschap geldt niet al leen voor het gewone personeel, maar ook voor stagiaires. „Zorgen voor goede begeleiding en goed be handelen anders willen ze straks niet meer aan het werk in de recrea tiesector." Ook moeten de onderne mers niet gaan proberen personeel bij elkaar weg te kapen. „Dat schiet niet op." Troost schetst de dagelijkse praktijk op Texel. Daar is op het ei land zelf geen schoonmaker te vin den. „Die halen ze uit de regio Am sterdam. Ze gaan in de bus op de boot, maar mogen er niet uit, want ronselaars proberen ze te lokken met vijf euro per uur meer. Dat kan niet, dat wil je niet. We moeten sa menwerken." Marit Jobse boft maar. Zij mag na haar rit met de 'Rode Duivel' even plaatsnemen in de cabine van de machinist. De zesjarige Kruiningse is er stil van. Conducteur Rob Snoek daarentegen heeft van alles te vertellen over de trein. „Ze noemen deze wel de Rode Duivel", aldus Snoek. „De trein is samen met de Blauwe Engel uit het Spoorwegmuseum naar hier geko men voor het dieselweekend. Dit is eigenlijk de opvolger van de honde- kop en wordt ook wel apekop ge noemd. Hij is gebouwd van i960 tot 1963. De hondekop van '56 tot '62." De twee klassieke dieseltreinen draaien twee dagen lang hun dien sten op het traject Goes-Hoede- kenskerke. Twee keer per dag rijden ze volgens het programma zelfs door naar Baarland. „De dieselmo tor van deze trein, van wel duizend pk, wekt stroom op voor elektro motoren", legt Snoek uit. „En die drijven dan weer de assen aan." Het zal Kruiningse Marit alle maal worst wezen. Zij wil verder, laat ze haar opa weten. En gelijk heeft ze. Want er is genoeg te zien. Bijvoorbeeld de miniatuurspoor baan van Machiel den Dekker en Marco van der Schoor. Zij hebben de oude stations van Kwaden- damme en 's-Gravenpolder minu tieus nagebouwd en tonen hun werk voor het eerst in de werk plaats van de Stoomtrein Goes-Bor sele. „Wij proberen zoveel mogelijk details te verwerken in onze baan", vertelt Den Dekker. „Kijk maar naar de twee paardenwagens. De ene is De dieselmotor van deze trein wekt stroom op voor elektromotoren een Walcherse en de andere een Bevelandse. Met achterop een au thentiek logo. Hetzelfde geldt voor de postzak." En wat rijdt er eigenlijk voor trein op hun baan? Komt die niet bekend voor? „Ja, dat klopt. Dat is de Blauwe Engel. Dat is één van de twee oude NS-diesels die hier twee dagen rij den." IN DE REGIO Piano spelen in bibliotheek Tablet Café Bibliotheek Inloopavond computerclub HCC OPSTAPPERS MIJN DORP, MIJN STAD Maandag maandag 2 oktober 2017 BB 'Nu beginnen met personeelsplan' Goed zorgen voor het personeel. Dat is belangrijk om in de zomer maanden voldoende personeel te hebben in de horeca en toeris tensector. Tot die conclusie komt Ed Troost, Recron Schouwen- Duiveland na een werkbezoek aan collega's elders in het land. Melita Lanting Renesse - Ed Troost, Recron - Ed Troost, Recron De Stoomtrein Goes-Borsele was voor één weekendje Diesel- trein Goes-Borsele. De klassieke NS-treinen 'Blauwe Engel' en 'Rode Duivel' reden zaterdag en zondag op het Bevelandse tra ject. Willem Adriaansens Goes - Conducteur Rob Snoek KAPELLE ledereen kan van maandag 2 tot en met vrijdag 13 okto ber piano spelen in de bibliotheek van Kapelle. Tijdens openings uren van de biblio theek is de piano van PianoHuurKoop vrij te bespelen. HEINKENSZAND De bibliotheken in Heinkenszand, Krui- ningen en 's-Gra venpolder houden in de maand okto ber een Tablet Café. In dit café kunnen mensen apps, tips, trucs en ervaringen met an deren delen. Deel name is gratis. Het Tablet Café wordt op maandag 2 ok tober gehouden bij Bibliotheek Hein kenszand en Biblio theek Kruiningen van 15.00 tot 16.30 uur en op vrijdag 6 oktober bij Biblio theek 's-Gravenpol- der van 18.00 tot 19.30 uur. 'S-GRAVENPOL- DER Computerclub HCC houdt morgen, dinsdag, een bij eenkomst in 's-Gra- venpolder over computeronder houd. De bijeen komst begint om 20.00 uur in dorps huis Ons Dorpsle ven en duurt tot 22.00 uur. Aanwezi gen krijgen infor matie over onder houd aan Windows- computers. Ook is er de mogelijkheid om vragen te stel len. ledereen is wel kom, toegang vrij. KAPELLE De vierde editie van de Truckrun Zuid-Beveland vond zaterdag plaats. Een stuk of zeventig vrachtwagens dieselden door de regen met aan boord één of meer gasten. De Truckrun is bedoeld voor mensen met een functiebeper king. Die genoten zichtbaar van de tocht. Tijdens de rit leek het of de trucks een wedstrijdje deden wie de meeste lam pen en de hardste toeter had. fotowillem adriaansens GOES Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, ochtend - Inloop voor koffie en thee; Erasmuspark, 09.30-11.30 uur- Digitaal Café; vanaf 13.00 uur - Activi teiten voor senio ren, waaronder handwerken, bridge, tafeltennis en schilderen; Res taurant Ter Valcke, Louise de Coligny- laan 2,14.00-16.00 uur - Workshop voor mantelzorgers 'tiltechnieken en transfers' HANSWEERT Dorpshuis Kaj Munk, Schoolstraat 5,13.00-17.00 uur - Kaarten en Biljarten voor senioren HEINKENSZAND Hoefbladstraat 1, 13.30-14.30 uur- Gratis sporten onder begeleiding in de Beweegtuin 'S-HEER ARENDS- KERKE Poelwijck, 10.00- 12.00 uur-Digitaal café KRABBENDIJKE Dorpshuis de Mei boom, Kerkpolder 30,14.00-16.00 uur - Sjoelen en Biljar ten voor senioren KRUININGEN Hof Cruninghe, Langeviele 41, 13.30-15.30 uur - Creatieve middag waarbij gehand werkt kan worden, o.a. breien en haken RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, 14.00- 16.30 uur - Kaarten voor senioren WAARDE Dorpshuis Meer waarde, 09.00- 10.00 uur - Allevo Lessen 'Bewegen voor 50+' WOLPHAARTSDIJK Meuleweie, 09.30- 11.30 uur - Digitaal Café YERSEKE Moerplein, 19.15 en 20.15 uur - Bewe gingsuur voor seni oren Marit Jobse (6) uit Kruiningen. foto johan van der heijden ISSICA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57