Zilver voor Bruse jeugdbrandweer Facebook helpt asieldieren om snel een nieuw thuis te vinden 19 Boeren uit Burghsluis helpen weidevogels te overleven S5?«P5 mm ll^sH Op de akkers rond Burghsluis verschijnen steeds meer randen en veldjes met bloeiende bloemen. Onderdeel van het internationale project Patridge. f I aterdagmiddag, aan de rand van de Schelphoek .bij Serooskerke. iHier start een excursie van Landschapsbe heer Zeeland langs een bij zonder project in Zeeland. Zonnebloemen, maar ook kaardenbollen, boekweit, rammenas of rode klaver groeien in stroken of op over-hoeken gebroederlijk naast akkers met bieten of aardappelen. Het meeste is wel uitgebloeid, maar de blauwe bloemen van de ci chorei steken nog fris af te gen het bruin van de kaar denbollen. „Dit is onderdeel van het internationale project Pa tridge", vertelt excursielei der Alex Wieland van stich ting Landschapsbeheer ter wijl hij aan de rand van een groot veld bloemmengsel staat. „De stand van de pa trijs is dramatisch afgeno men. Vroeger kwam de vo gel heel veel voor in Zee- land, hier zitten nu drie of vier paartjes", legt hij uit. „Oh hier, allemaal groen- lingen, putter en kneu", roept hij afgeleid terwijl een zwerm kleine vogeltjes opstijgt uit het veld. „Die komen echt op deze maat regelen af, die komen voor het zaad." Vrolijke akkerranden zijn geen nieuw verschijnsel in het gebied. Willem Smalle- gange (biologisch boer) We zijn er trots op. Er was best animo voor om mee te doen heeft al jaren brede stroken met bloemen langs zijn ak kers. Dat is te merken aan de vele vogels. Vooral de veldleeuwerik doet het goed en in de wintermaan den vertoeven daar veldui- len. Maar sinds dit jaar een internationaal project is ge start, doen veel collega's uit het gebied met hem mee. „We zijn er trots op", ver telt Wieland. „Er was best animo voor om mee te doen. Ik denk dat we op 70 procent zitten en we zijn nog in ge sprek met een paar." Wie land neemt de deelnemers mee naar een 'keverbank'. Een verhoogde rand die is ingezaaid met ruig gras om kevers te trekken die insec ten bestrijden in de gewas sen. „Dat is best een succes", zegt hij. „Kijk, deze zonne bloemen zijn al bijna hele maal leeggegeten, maar er is nog genoeg ander zaad." Dun gezaaid De ingezaaide gebieden zijn niet willekeurig vol ge strooid. De soorten bloemen zijn zorgvuldig uitgezocht en er wordt vrij 'dun' ge zaaid, dat wil zeggen dat er ruimte tussen de bloem stengels zit. „Dat is nodig voor bijvoorbeeld de patrij zen. Pasgeboren jongen eten de eerste dagen alleen insec ten en die vinden ze op kale grond." Er worden ook proe ven gedaan met het laten staan van stoppels na de oogst, om dieren plekken te geven om te schuilen. Het effect van de veldjes en randen wordt nauwlet tend in de gaten gehouden. Er worden regelmatig vogel tellingen gedaan, ook het aantal hazen wordt geteld omdat de hazenstand ook een goede graadmeter is voor de kwaliteit van het leefgebied. „En we hebben een referentiegebied. Een vergelijkbaar gebied, net zo groot, waar ook geteld wordt maar waar geen maatregelen genomen zijn." Ook is maandelijks over leg met coördinatoren van vergelijkbare projecten in andere landen. Het project in de polders bij Burghsluis loopt vier jaar. De wedstrijd voor de jeugdbrand weer werd in Houten gehouden. Daar namen tien jeugdploegen uit heel Nederland het tegen elkaar op. De teams moesten onder meer een gewonde bevrijden die achter een gesloten hek lag en een deur open rammen. „Een mooie opdracht die stond als een huis", zegt leider Bar- rie Capelle. Hij is trots op de jon gens. „Al was er bij de jongens na tuurlijk wel even een beetje teleur stelling dat we niet eerste zijn ge worden." Het team kreeg zaterdagavond bij thuiskomst een warm onthaal van de collega's van de jeugdbrandweer Zierikzee. „We kwamen het terrein oprijden en er waren allemaal licht jes, rook en blauwe zwaailichten. Heel bijzonder, dat vergeten we nooit weer." Het team uit Bruinisse is in deze klasse het enige Zeeuwse team dat de landelijke finales heeft gehaald. Bila laat luid en duidelijk weten dat ze er is. De wat oudere kat mauwt hard en trekt de aandacht zodra iemand het kattenverblijf binnenloopt. Ook blaffende Dobby is nadrukkelijk aanwezig. Een pechvogel. Onlangs voor de tweede keer in het asiel gekomen omdat het niet ging bij het adop tiegezin. En eerlijk is eerlijk, luis teren is op dit moment ook niet Dobby's sterkste kant. „Die moet nog veel leren", zegt Naïm El Felyani, assistent beheerder. „Maar dat kan nog wel, ze is nog jong." Lang niet alle hokken in het Zierikzeese asiel zijn vol en dat is een goed teken. „Het is ze ker wel eens drukker geweest", zegt El Felyani. Ook vandaag vertrekken weer twee katten naar een nieuwe stek. Manon de Heer komt Jinxy en Mora halen. „Twee kroelkatten, dat wilden we graag", vertelt ze terwijl Jinxy bij haar op schoot springt en Mora aan de andere kant van de deur vraagt om aan dacht. Veel asieldieren vinden tegen woordig vrij snel een nieuw thuis, al is het voor oudere katten soms nog wat lastig. Facebook speelt daarbij een belangrijke rol. „Dat werkt goed, heel positief. Als we een zwerfkat binnenkrijgen is het eerste wat we doen een foto op Facebook zetten." maandag 2 oktober 2017 S.P Bloemen en stoppels op de akkers W&aA" Melita Lanting ▲-4 Excursieleider Alex Wieland (r) vertelt over de patrijs en andere vogels in de akkerranden. Het project Patridge helpt weidevogels. FOTO MARIEKE MANDEMAKERS -Alex Wieland De aspiranten van de jeugd brandweer Bruinisse zijn tweede geworden in de landelijke finale hogedruk. Ze kwamen slechts tien punten tekort om de eerste plaats te bemachtigen. De ploeg uit Rheden werd landskampioen. Melita Lanting Bruinisse De herplaatsing van dieren gaat momenteel redelijk snel bij het dierenasiel Schouwen-Duive- land. Vooral kleine honden vin den rap een andere baas. Het gebruik van Facebook helpt daarbij. Melita Lanting Zierikzee Komende woensdag is het weer dierendag en daarom heeft het asiel dan open huis van 13.00 tot 16.00 uur. Deze akkerrand biedt voedsel, dekking en nestqelegenheid aan akkervogels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53