Bijtertje Liefting Petitie tegen sluiting poort in Zierikzee Tunnel verdeelt Terneuzen en provincie Tijger 16 ZE OKTOBER WOONMAAND! magazine T.W.V. €1.000,- Commentaar Het is wat al te gemakkelijk om de Terneuzense wethouder Cees Liefting als een Don Quichot neer te zetten in zijn niet aflatende pogingen om de Zeeuws-Vlamingen te verlossen van de tolgelden. Al veertien jaar klinkt het blieb-blieb bij het pas seren van de tolpoortjes als een vloek in zijn oren. Ondanks gefronste wenkbrauwen bij collega-wethouders, raads lieden en provinciale politici zet Liefting zijn kruistocht voort. En gelijk heeft hij. Twintig jaar geleden mag dan afgesproken zijn dat er tot 2033 tol wordt geheven, inmiddels zijn we twintig jaar wijzer. De omstandigheden zijn veranderd. De Belgen hebben inmiddels tol ingevoerd voor vrachtverkeer. Dit treft de Zeeuws-Vlaamse transporteurs extra, immers hun tolvrije ontsnappingsroute is nu afgesloten. Steeds meer instellingen en bedrijven hebben nog maar één Zeeuwse vestiging waardoor steeds steeds meer Zeeuwen - en lang niet alleen Zeeuws-Vlamingen - gedwongen worden door de tun nel te rijden. Het is dus niet zo gek dat de afspraken van twee de cennia geleden nog eens goed tegen het licht worden gehouden. Het ZB Planbureau doet een onderzoek naar het effect van de tol heffing op de Zeeuwse economie en samenleving. Met het resultaat in de hand wil Liefting naar Den Haag gaan. Het zou mooi zijn als hij de rest van Zeeland achter zich krijgt. Uiteindelijk gaat het om de principiële vraag of het redelijk is dat Zeeuwen tol moeten beta len om van het ene deel naar het andere deel van hun provincie te rijden. Financieel gezien kan Zeeland zelf een 'ja' zich niet veroor loven. Daarvoor zal Liefting met een Zeeuwse delegatie naar Den Haag moeten rijden. Dat gaat tegenwoordig lekker snel over de A4 via de gratis Benelux- en Ketheltunnel en Gaag-aquaduct in Zuid- Holland. Het is niet zo gek dat de afspraken van twee decennia geleden eens tegen het licht worden gehouden „Ik woon zelf vlak bij de Zuidha venpoort en normaal ben ik in vier, vijf minuten bij de Zeelandbrug en nu doe ik er 20 minuten over. Ik heb vanmiddag puur uit frustratie een bericht op Facebook gezet. Ik kreeg daar zoveel reacties op dat ik de pe titie heb opgezet", zegt Verkaart. De meeste ondertekenaars vin den dat de verkeerssituatie in Zie rikzee veel te chaotisch is gewor den. Ook veel mensen klagen over de grote drukte op de N59 bij Zie rikzee. Het is vaak langzaam rijden tussen de stoplichten en de ro tonde. Heel veel verkeer moet nu via de Laan van Sint Hilaire de stad uit omdat andere routes geblok keerd zijn door werkzaamheden. Volgens Verkaart had de ge meente er verstandig aan gedaan te wachten met de afsluiting tot de Nu doe ik er 20 minuten over om bij de Zeelandbrug te komen werkzaamheden bij Mondragon zijn afgerond en de Paardenstraat weer open is. Verantwoordelijk wethouder Van Burg liet vrijdag weten dat mensen nog moeten wennen aan de nieuwe route en daarom aan het zoeken zijn. ALMANAK Zij is een jaar en heet Io. Binnen is zij een schatje. Aan hankelijk en poeslief. Buiten is zij een killer. Na het oefenen op vliegen en vlinders stapelt de berg dode veldmui zen zich rap op. Ook een nest merels, jonkies en ouders, wordt genadeloos uitgeroeid. Een grote houtduif vergt een langere voorbereiding. Na we ken van intensieve observatie en tactisch manoeuvreren sneuvelt ook die vogel in een or gie van bloed en veren. De laat ste tijd zit zij opvallend vaak op de tuinmuur en kijkt strak naar het hondje van de buren. Woninginbrekers betrapt Brand in tuinhuis bij woning Man loopt rond met keukenmes KRUININGEN Werknemer gewond na val „Tot vervelens toe hebben wij bij de provincie aangedrongen op het snel ler tolvrij maken van de tunnel", vertelde wethouder Frank van Hulle (TOP/Gemeentebelangen) onlangs in een raadscommissie. „Ik krijg zelfs de indruk dat provinciebe stuurders ons daarom ontwijken op bijeenkomsten." In de raadscommissie stond het juridisch onderzoek naar de betaling van vijf miljoen euro door de tunnel aan het nieuwe kruispunt Sloeweg- Tunnelweg bij 's-Heerenhoek ter discussie. WD-fractievolger George Meij drong erop aan dit voort te zet ten. Onderzoek in opdracht van de gemeente Terneuzen had al uitge wezen dat de provincie hierin niets te verwijten valt. Meij wilde ook nog dat de rol van de Westerscheldetun nel NV wordt onderzocht. De Tunnelwet geeft aan, aldus Meij, dat de Westerscheldetunnel NV is opgericht voor het beheer van de tunnel en de direct aansluitende wegen. „Daar valt de nieuwe krui sing niet onder." De Terneuzense gemeenteraad reageerde hier ver deeld op. „De Tunnelwet regelt wat de NV moet doen en niet wat ze mag doen", stelde Sam Verhelst (SGP). „Mijn boerenverstand zegt daarom dat extra onderzoek zinloos is." Wethouder Van Hulle liet door schemeren het daarmee eens te zijn. Hij had er de eigen juridische afde ling over geraadpleegd. Toch wilde Van Hulle de kwestie nog bespreken in het college van B en W. „Want zo als u weet heb ik een collega die zich hierin wat meer vastgebeten heeft." Van Hulle doelde op Cees Liefting (PvdA). Hij was niet aanwezig in de raadscommissie. Het onderzoek is doorgezet. Volgende week worden de resultaten verwacht. „De VVD- fractie heeft ons gevraagd dit onder zoek te doen", legt Liefting de bal bij de gemeenteraad. Dat de provincie zo langzamerhand genoeg heeft van 'het gedram' van Terneuzen, brengt Liefting niet van zijn stuk. „Ik snap dat dit gevoelig ligt bij de provincie, maar wij voeren een opdracht van de raad uit." Opvallend was dat raadslid Rian de Feijter (TOP/Gemeentebelan gen) in de raadscommissie de pro vincie volgde in de redenering dat 'Terneuzen niet moet zeuren'. De Sluiskiltunnel is immers aangelegd met winst uit de Westerscheldetun nel. Liefting laat weten dat een drog reden te vinden. „Dat ligt heel an- Provincie- bestuurders ontwijken ons zelfs op bijeenkomsten ders. De Tweede Kamer heeft daar over besloten." De tunnel wordt officieel pas 2033 tolvrij. Terneuzen is hoe dan ook van plan de strijd voor het sneller tolvrij maken voort te zetten. Aan ZB Plan bureau in Middelburg is opdracht gegeven een onderzoek te doen naar effecten van de tolheffing op de Zeeuwse economie en samenleving. Zowel Van Hulle als Liefting geeft aan met de onderzoeksresultaten richting Den Haag te willen gaan. C\ MAAK KANS OP EEN INTERIEUR voL woon- CHEQUE iiwpirahtl maandag 2 oktober 2017 ii ZIERIKZEE De Zuidhavenpoort in Zierikzee moet weer open. Dat vindt Niels Verkaart uit Zie rikzee. Hij is een online petitie gestart om het gemeentebe stuur op andere gedachten te brengen. De petitie staat sinds zaterdagmiddag online en is al meer dan 650 keer getekend. -Niels Verkaart, initiatiefnemer Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Op de Amberboomstraat in Terneuzen zijn zater dagmorgen twee man nen aangehouden voor een inbraak in een wo ning aan de P.C. Hooft- straat. Een getuige had één van de verdachten door een tuin zien lopen en vertrouwde het tafe reel niet. Die tip leidde tot de aanhouding. De twee inwoners uit Terneuzen (20 en 32 jaar) zijn naar politiecellencomplex To- rentijd in Middelburg ge bracht. RITTHEM De brandweer en politie zijn zondagochtend uit gerukt voor een brand in een tuinhuis bij een wo ning aan de Zandweg in Ritthem. Omstanders zagen vanaf de snelweg A58 al een dikke rook pluim. Binnen enkele mi nuten rukten de brand- weervrijwilligers uit naar het brandadres. Omdat er weinig bluswater was kwam de waterwagen van de post Souburg ter plaatse. Met enkele stra len is de brand gedoofd. 'S-GRAVENPOLDER Een man uit 's-Graven- polder is zaterdagavond aangehouden nadat hij dreigend met een groot keukenmes over straat liep. Toen een agent hem onder schot hield, liet de man het mes snel vallen. Een buurtbewoner had rond 19.00 uur naar de politie gebeld omdat de man met het mes over straat liep. Uit een blaas- test bleek dat hij dronken was. Hij is meegenomen naar het bureau. Bij een loods van Onion Specialities Internatio nal aan de Nisseweg in Kruiningen is zaterdag ochtend een 39-jarige werknemer gewond ge raakt. Hij viel van een bovenverdieping enkele meters naar beneden en is per ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. De arbeidsin spectie doet onderzoek. Terneuzen wil zo snel mogelijk dat de Westerscheldetunnel tol vrij wordt, maar vraagt zich af of de provincie daarop steeds aan gesproken moet worden. Harmen van der Werf Terneuzen - Frank van Hulle, wethouder 5 Lees 14 oktober de bijlage Wonen Interieur in het &Magazine en win!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50