4 Catalonië likte gisteravond zijn wonden, maar toonde tegelijk zijn koppige trots. Terwijl de politie er alles aan deed het verboden referendum te verhinderen, brachten veel mensen toch hun stem uit. Geldig of niet. REFERENDUM KOPPIGE TROTS We hebben meer gewonnen dan we tot nu toe hebben. En de regering in Madrid heeft meer verloren Los van onze standpunten over onafhankelijkheid zouden we deze scènes moeten veroordelen Geweld kan nooit het antwoord zijn! Wij veroordelen alle vormen van geweld en herbevestigen e regio ontwaakte vreed zaam. In honderden scho- i len en overheidsgebou- I wen door heel Catalonië f wreven mensen de slaap uit hun ogen. Ze hadden een wake gehouden, om te voorkomen dat die gebouwen, 2.315 in totaal die aangewezen waren als stembureau voor het onafhankelijkheidsreferendum, door de politie verzegeld zouden worden. Het was 06.00 uur, de stembussen waren heimelijk gearriveerd en voor de deuren meldden zich ook al de eerste stemmers; heel veel oudere mensen uit de wijk, uit het dorp, drie uur voordat de stemlokalen zouden openen. Toen kwamen de eerste agenten, van de Mossos d'Esquadra, de Cata laanse politie. Met het bevel van de rechter de school te sluiten. Eén, hooguit twee patrouil les. Om vast te stellen dat er te veel mensen waren om Madrid het gebouw te ontruimen. Hun hoofdcommissaris had dat al laten weten: als de pu- S PA N J E blieke orde in gevaar kwam, zouden ze niet optreden. En ze vertrokken weer, onverrichter zake, overal. Ze wilden vooral niet te gen hun 'eigen' bevolking optreden, en daarmee tegen hun eigen regering. Justitie zal die 'nalatigheid' onderzoeken. 10.000 agenten Inmiddels verlieten honderden auto's en busjes van de Guardia Civil en de Policia Nacional, de twee Spaanse politiekorpsen, de havens van Barcelona en Tarragona. Daar hadden meer dan 10.000 agenten uit de rest van Spanje de laatste week overnacht. Ze rukten op met duidelijke instructies van de rechter, die de conservatieve regering in Madrid gelijk had gegeven in haar aan klacht: voorkomen dat het referendum zou plaatsvinden. De school Ramon Llull in Barcelona, een van de grootste stembureaus van de stad, was als eerste aan de beurt. Het was de ME van de nationale politie die zich er een weg baande tussen de duizenden stemmers. De wapenstok werd nog niet gebruikt. De mensen staken hun handen in de lucht. „We zijn vredelievend," riepen ze. En: „We zullen stemmen." Maar dat kon daar niet meer, nadat agenten de deuren hadden ge forceerd en de stembussen van de tafels hadden gerukt. Bij het terugtrekken ontstonden de eerste grote incidenten. Agenten schoten met rubberkogels op de woedende menigte. Een man werd in zijn oog geraakt en moest met spoed geopereerd. En toen was de toon ge zet. En stroomden de beelden uit heel Cata lonië binnen, vanuit dichtbevolkte volks wijken en piepkleine dorpen. Van burgers die door agenten van een trap in de school werden getrapt en aan hun haren naar bui ten werden gesleept. Van de wapenstokken die nu overal werden gebruikt. Van brand weerlieden die klappen kregen van agenten. Van het bebloede gelaat van een vrouw van 74 jaar. „Ik weeg maar 50 kilo," zei ze. „Zoveel kan ik niet doen." Averechts Het politieoptreden had een averechts effect. Weini gen vluchtten hun huis in. De rijen voor de stemloka len die niet gesloten waren, werden alleen maar langer, de wil om te stemmen gro ter. En uiteindelijk kon de po litie nog geen 400 van alle stem bureaus binnenvallen, veel daarvan in Barcelona. „We zijn niet bang", zei bur gemeester Ada Colau, die het politiegeweld en het beleid van de regering het hardst ver oordeelde. „Premier Rajoy is een lafaard door onze stad met agenten te overspoelen, door zich achter hen te verschuilen in plaats van naar oplossingen te zoeken. Hij moet aftreden." Zelf stemde Colau blanco. Niet dat haar stem een wettelijke geldig heid zou hebben, net zo min als de over grote meerderheid aan 'ja'-stemmen, noch het verwachte kleine aantal tegenstemmen, omdat die kiezers niet eens aan een illegaal referendum wilden meedoen. De stem ming zelf was een chaos. Maar daar ging het al die Catalanen uiteindelijk niet meer om. „We hebben meer gewonnen dan we tot nu toe hebben, en de regering in Madrid heeft meer verloren," zei de Catalaanse premier Carles Puigdemont, die bij een verwachte meerderheid van 'ja' eenzijdig de onafhan kelijkheid zal uitroepen. onze oproep voor een politieke dialoog maandag 2 oktober 2017 ME temt koppige Catalanen Een Catalaanse schreeuwt het uit nadat ze er in Barcelona in geslaagd is haar stem voor het referendum uit te brengen, fotoafp —Carles Puigdemont, premier van Catalonië De wedstrijd tussen Barcelona en Las Pal mas is in een leeg stadion Nou Camp ge speeld. Het werd 3-0. FOTO 'S EPA EN AP Nicoa Sturgeon, premier Schotland Edwin Winkels Barcelona Catalonië BarcelonaJ Belgische premier Charles Michel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4