Twee medailles voor roeisters op WK A 8 Vijf miljoen euro prijzengeld in Champions League-finale van paardensport :i->rinni 'IV i' 'j*'15"*—"""l>l jjl'Hf M1,r" Maar weinig Nederlandse top sporters hebben zo veel gewonnen en zijn toch zo onbekend bij het grote publiek als Adrie de Vries. De jockey heeft zeker 2.200 zeges op zijn naam staan, overal ter we reld. „Maar het kunnen er ook 2.300 zijn, ik weet het niet pre cies." Adrie de Vries werd 48 jaar gele den geboren in Zuid-Limburg. In zijn jeugd verhuisde hij naar Den Haag, al vroeg werd hij jockey. Op Duindigt reed hij op 15-jarige leef tijd zijn eerste 'winnaar'. Ach, Duindigt. Vroeger op zondag avond in Studio Sport, met com mentaar van Hans Eijsvogel. Nu in verval geraakt, net als het hele paardenrennen in Nederland. „Heel erg jammer. Niet voor mij, ik hoef niet elke dag in de spot lights, maar voor de sport", vindt De Vries. Hij had snel in de gaten dat het in Nederland achteruitging en verkaste naar Duitsland. Hij reed er voor diverse stallen en vliegt in de winter al jaren naar het Mid den-Oosten om daar te koersen als het seizoen in Europa stilligt. Zo blijft hij het hele jaar door in het wedstrijdritme, en vooral: fit. „Want de grootste kunst is om op gewicht te blijven, in mijn geval betekent dat maximaal 56 kilo." Op zijn erelijst staat onder meer een zege op het befaamde Royal Ascot, met de Britse Queen op de tribunes. Maar het hoogtepunt uit zijn carrière volgde gistermiddag in Chantilly, net boven Parijs. De De grootste kunst is om op gewicht te blijven, in mijn geval maximaal 56 kilo Prix de l'Arc de Triomphe is de Champions League-finale van het paardenrennen. „Gezien de histo rie, het deelnemersveld, het prij zengeld", legt De Vries uit. De eer ste 'Are' dateert uit 1920 en heeft inmiddels - met dank aan hoofd sponsor Qatar - een prijzenpot met niet minder dan 5 miljoen euro. „Dit is het hoogst haalbare, hier ga je de boeken in." De Vries reed in Chantilly al eens in het bijprogramma, maar heeft dit jaar met Dschingis Secret een toppaard tot zijn beschikking. De 4-jarige hengst, Hongkongs ei gendom, wordt getraind bij de Duitse stal Gestüt Röttgen waar De Vries in dienst is. Hij won een paar weken geleden een voorbe- reidingskoers op dezelfde baan. Geen antwoord Maar dat er in de 96ste editie van de koers geen maat staat op de Britse merrie 'Enable' en zijn Itali aanse berijder Frankie Dettori, hadden de gokkantoren al voor speld. Tienduizenden fans op de tribune zien dat de 17 combinaties geen antwoord hebben op de machtige eindsprint van Enable. Debutant De Vries wordt knap zesde. De regen in Frankrijk van de afgelopen dagen kwam hem goed uit, soepel gras heeft Dschin gis Secret graag onder zijn hoeven. „Verder is het een kwestie van een goede raceopbouw. De race is 2.400 meter, dat is voor ons een stayersafstand. Ie moet krachten bewaren voor de eindsprint, goed positie kiezen en het hoofd koel houden." Dat lukt De Vries prima. Deel name aan de 'Arc' is een kroon op zijn carrière. „Ik heb altijd gezegd dat ik op mijn 50ste niet meer wil rijden. Dus dat ik hier heb mogen rijden, was echt een eer." De successen van de vrouwen dub- belvier (goud op zaterdag) en Ma rieke Keijser (zilver op vrijdag in de lichte skiff) kregen gisteren op de slotdag geen gewenst vervolg. De Holland Acht (vierde) en de vrou wen acht (zesde) grepen naast een medaille en ook Lisa Scheenaard (vijfde in de skiff) haalde het po dium niet. Daardoor bleef de WK- oogst in Sarasota achter bij de olympische score van Oranje vorig jaar in Rio (goud, zilver, brons). De vrouwen dubbelvier, bij Rio 2016 al goed voor zilver, zorgde voor het Nederlandse hoogtepunt. Oli via van Rooijen, Inge Janssen, So phie Souwer en Nicole Beukers pas seerden in een enerverende finale de leidende Poolse boot ongeveer 150 meter voor de finish. De voor sprong gaf het kwartet van Oranje daarna niet meer uit handen. Janssen, die met Beukers ook tij- De Holland Acht kwam een fractie van een seconde tekort voor een medaille dens Rio 2016 in deze boot zat, kon het WK-goud eerst nog niet bevat ten. „We wilden dit zo graag. We hebben het ook uitgesproken, maar het dan doen is een tweede." Ook Beukers kon haar geluk niet op. „Ik dacht na 1500 meter even dat het niet meer ging lukken. We kwamen niet echt dichterbij voor mijn gevoel. We wisten dat we Po len onder druk moesten houden en dat ze dan zouden breken. In de laatste 500 meter hebben we alles eruit geperst. Ik dacht tijdens de race aan de Spelen en dat heeft mis schien wel het laatste zetje gegeven. Dit is zo gaaf. Na al die tweede en derde plaatsen zijn we nu de beste van de wereld." De Holland Acht miste door een matige start de kans op een WK-medaille. Het brons van Italië bleef net buiten bereik: 5.29,23 tegen 5.28,90. maandag 2 oktober 2017 GO De finish van de Prix de lArc de Triomphe, met De Vries (omcirkeld) als zesde, fotoyoutube De 'Are' als kroon op carrière Jockey Adrie de Vries was giste ren de eerste Nederlander ooit in de Prix de l'Arc de Triomphe, de meeste prestigieuze paar denrace ter wereld. Hij werd zesde. Rik Spekenbrink Chantilly Adrie de Vries op archiefbeeld, na één van zijn ruim 2.200 zeges. -Adrie de Vries (48) SARASOTA De WK roeien in Florida hebben voor de Neder landse ploeg twee medailles op geleverd. De vrouwen dubbelvier won de wereldtitel. V.l.n.r. Beukers, Souwer, Janssen en Van Rooijen. fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36