naen Cartooning Syria laat de rauwe werkelijkheid zien Gratis jodiumpillen binnenkort in de bus 2 MARLEEN BLOMMAERT BRIL Column Gisteren was er een referen dum in Catalonië. Of ei genlijk niet, want het mocht niet van het moederland. Madrid zei nee, want Madrid be paalt wat Spanje is. Een boel agres sie, boosheid en gewonden volg den. Beetje vreemd is dat wel, landen en hun grenzen. Want wie bepaalt het land, wie bepaalt de grens? Het eenvoudige antwoord is: de demo cratie. Maar als je geen referendum mag organiseren, is dat dan ook democratie? Wie de kaartjes door de eeuwen heen bekijkt, ziet zel den continuïteit. Als sponsachtige lichamen zie je voortdurend be wegingen in landen en hun gren zen door de tijd heen. Een kennis zei laatst tegen mij dat hij niks had met Europa, hij voelde er niks bij. Ik zei dat hij misschien eens Afrika moest pro beren dan. Maar dat bedoelde hij niet. Hij wilde af van Europa. Ik antwoordde dat je weinig kunt doen aan je geografische ligging. Europa is Europa, Afrika is Afrika en alleen ernstige verschuivingen in de tektonische platen of gruwe lijke komeetinslagen kunnen daar wat aan veranderen. Na nog wat heen en weer praten, begreep ik dat hij wilde stoppen met de Europese Unie. Hij wilde dat Nederland dat zou doen. Het was te groot, hij had er niks mee. Hij voelde zich niet verwant met een Italiaan of een Bulgaar. Ik echter wel. Soms voel ik me zelfs meer verwant met een Franse vrouw dan met mijn Haagse man. Maar de kennis verwoordt het ge voel van velen die weg willen van het grote verband en terug willen naar het kleinere verband. Ik be grijp hem ook, maar ben het niet met hem eens. Ik denk dat de kracht ligt in de kleinere structu ren en verbanden waar alles be gint. Daarna volgen de verbindin gen die maken dat we samen com plexe dingen kunnen aanpakken. In grote stukken van Europa be paalde de natiestaat de afgelopen anderhalve eeuw centraal wat de taal, de cultuur en de religie moest zijn. Met stokken, schaamte en vernedering werd dat geregeld. Dat deed pijn. En dat soort pijn zien we nu af en toe weer boven komen in allerlei vormen. Begrij pelijk maar ook zorgelijk in deze tijden. Maar als je geen referendum mag organiseren, is dal dan ook democratie? DESTELLING Vandaag: Optreden politie in Catalonië is gerechtvaardigd Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters .FUCKIN6...JANT MAX ■Wr' Zaken doen over de grens Dubbel pech voor treinreizigers Goede test noodstroom ADRZ DE MEERN Zeeuwse prijs voor onderwaterfoto Mohamad Abo Zarraa (47) vluchtte twee jaar geleden vanuit Aleppo naar Nederland en woont sinds een jaar in Grijpskerke. Met zijn vrouw en vier kinderen. Hij is een van de 35 Syrische cartoonisten in de ten toonstelling Cartooning Syria die zondag is geopend in de Wandel- kerk en Koorgangen van de Abdij in Middelburg. Indrukwekkend werk, hartver scheurend vaak. De cartoonisten tekenden Syrië zoals zij het voelen en beleven. Genadeloos: Een man met die zijn hersenen aan zijn kin heeft hangen en zijn baard in de hersenholte; twee blote voeten uit de koellade in een mortuarium ge labeld Like 7368 Mohamad neemt in zijn werk geen politiek standpunt in. Zijn te keningen, in Grijpskerke gemaakt, zijn een protest tegen oorlog. In zwart-wit. Een menselijk potlood dat met een sardonische grijns een kogelhuls onthoofd. Een klok waar van de wijzers in de vorm van een zeis achter een man in een rolstoel aanjagen. Die stoel keert vaker te rug in zijn werk. Hij kreeg als kind polio en is afhankelijk van een rol stoel. „Ik begon als 12-jarige jongen te tekenen omdat ik niet kon buiten spelen. Ik ben mijn leven in Syrië en wat daar gebeurt, gaan tekenen." Van dat werk is niets over. Zijn huis in Aleppo werd vernield door een raketaanval. „Daar kon ik niet Ik ben hier gelukkig. Ik voel me goed, ik heel hier langer blijven. Ik wilde veiligheid en rust voor mijn gezin, de kinde ren weer naar school. Ik ben per boot gevlucht. Gebroken en ziek kwam ik in Nederland. Mijn gezin kwam later. Hier teken ik nu veel, heel veel. Over mijn leven in Syrië, mijn vlucht en de mensen hier. Ik ben gelukkig ja. Ik voel me goed, ik heel hier. De mensen zijn lief. Het is veilig." De rijksoverheid verspreidt vanaf 9 oktober gratis jodiumpillen in Zee land voor het geval een kernramp zich voordoet. De overheid heeft het versprei dingsgebied voor de pillen fors uit gebreid. Het doosje met tien pillen wordt verstrekt aan alle jongeren tot 18 jaar, zwangere vrouwen en aan mensen tot 40 jaar die binnen 20 kilometer van een kerncentrale wonen. Met de uitbreiding loopt Nederland in lijn met Duitsland en België. De tabletten verzadigen de schildklier met jodium. Daardoor is de kans kleiner dat bij een kern ramp radioactief jodium in de schildklier terechtkomt. De over heid verspreidde in 2013 ook al jodi umpillen per post in Zeeland. Zon der veel succes. Mensen dachten dat het pakketje reclame was, omdat het niet op naam stond en gooiden de pillen weg. In 2010 konden men sen de pillen ophalen bij het ge meentehuis, wat maar weinigen deden. De jodiumtabletten die in oktober worden thuisbezorgd, zul len wel op naam worden verspreid. De week voor de bezorging van de doosjes krijgen de ontvangers een vooraankondiging per post. maandag 2 oktober 2017 Reageer op pzc.nl Zaterdag: Axelse strijder is een terrorist 1774 reacties O JEE... WAT HEEFT IE NU WEER TERNEUZEN Zeeland West-Brabant Business houdt dinsdag 10 oktober voor de tweede keer een cross border netwerkevent voor ondernemers in Zeeland, West-Brabant en Vlaan deren. Het programma speelt zich af in het Bio Base Europe Training Center in Terneuzen. Daar vinden ondernemers onder meer een kennis markt, waar ze informatie kunnen halen over zaken doen over de grens. GOES De proef met het open houden van voor elke rij richting één rijstrook tij dens werkzaamheden heeft niet kunnen voor komen dat zaterdag lange files ontstonden op de A58 bij Goes. Daar werd aan de nieuwe aan sluiting gewerkt. Treinrei zigers hadden dubbel pech. Tussen Vlissingen en Kruiningen-Yerseke reden geen treinen. De bussen die werden inge zet kwamen in de file te recht. Zondag was het een stuk minder druk. GOES De test van de nood- stroomvoorziening bij het ADRZ in Goes is zater dag zonder problemen verlopen. Er hebben zich geen onverwachte zaken voor gedaan, niet tijdens de overschakeling naar de noodstroom en niet tijdens het terug schake len naar de normale elek triciteitsvoorziening. Pa tiënten en bezoekers hebben weinig van de test gemerkt, aldus het ziekenhuis. René Lesterade uit Nijme gen heeft het Zeeuws Kampioenschap onderwa terfotografie gewonnen. De prijs is voor foto's die zijn gemaakt in de Zeeuwse wateren. De wed strijd wordt jaarlijks geor ganiseerd door de Neder landse Onderwatersport bond (NOB). Raymond Wennekes uit Roosendaal werd algemeen Neder lands Kampioen. De foto's zijn te zien op de Face- bookpagina van de NOB. „Ik ben een gebroken man, maar ik lach nog. Terugkijken wil ik niet meer. Ik zie nu alleen de toekomst. En die is mooi en vei lig", vertelt Syriër Mohamad Abo Zarraa. Annemarie Zevenbergen Middelburg - Mohamad Abo Zarraa De Syrische cartoonist Mohamad Abo Zarraa met een van zijn te keningen in de kloostergangen, foto ruben oreel Theo Giele Borssele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2