ZEELAND GEBOEKT Verhalen uit de kerk P Met de hand gedrukt Morbleu, madame lii ZEELAND 21 Dinie Sophie Fintelman uit Groede publiceert haar tweede poëziebundel: 'Aan de roekelozen Want: „Om te overleven moetje een beetje roekeloos zijn." Of ze blij is met haar tweede poë ziebundel? Dinie Sophie Fintel man aarzelt. Enerzijds, ander zijds. Natuurlijk is ze blij dat haar bundel 'Aan de roekelozen' kan worden gepresenteerd. Maar ook: „Eigenlijk ben ik nooit tevreden over mijn poëzie. Ach teraf denk ik altijd dat het toch wel beter had gekund." Dinie Sophie Fintelman is dichter in Groede. Ze is in 1951 geboren in Appeltern. Inmiddels heeft ze al vele Zeeuwse jaren achter de rug. Eerst in Oostburg, van 1981 tot 1997, daarna in de Molenstraat in Groede. Ze studeerde Nederlands aan de Nutsacade- mie in Middelburg. „Die achtergrond als neer landicus speelt een rol", zegt ze. „Eigenlijk ben ik een lezer. Er is zo veel goeds geschreven, dat het nooit in me is opgekomen om zelf te gaan schrijven. Geen proza, en ook geen poëzie." Meer een lezer. Waar komen dan de poëzie bundels vandaan? Ze weet de eerste aanzet: „Ik ben een enorme vogelliefhebber. Bij Scherpbier tussen Oostburg en Groede heb je in het na tuurgebied De Blikken een vogelkijkhut. Een jaar of acht geleden, het was 4 uur 's ochtends, we waren op weg naar Schiphol voor een va kantie op Curasao. Toen zag ik dat de kijkhut in de fik stond. Tegen mijn man Hans zei ik: stop, ik moet even wat opschrijven. Even later stond er een gedicht." Er volgden meer vanuit 'de emotie' geschre ven gedichten, zoals over de grote windmolens bij Hoofdplaat. Dat zond ze in voor de Poemtata Poëziewedstrijd in Ertvelde. Ze werd tweede. „Tot mijn grote verbazing", zegt de dichteres. „Alles overkomt me, zo lijkt het. Daarna stuurde ik zonder al te hoge verwachtingen een aantal gedichten op naar Uitgeverij Liverse. Ze waren meteen enthousiast." Dat enthousiasme resulteerde in de in 2014 in de Bordeauxreeks verschenen bundel 'Bots'. De titel van haar nieuwe boek, 'Aan de roeke lozen', heeft alles te maken met hoe mensen in het leven staan. Dinie Sophie Fintelman: „Het leven is niet zo vanzelfsprekend. Om te overle ven moet je een beetje roekeloos zijn. Het heeft iets moois, iets spannends. Zelfben ik mis schien te braaf, ik zou wat roekelozer moeten zijn." 1 c-T De zee verschijnt met enige regelmaat in en tussen de regels. „Fascinerend, die geur, die ho rizon, het verdwijnpunt waarop je de vinger niet kunt leggen. Waar ik leef moet je ook een beetje bang zijn voor het water. Net als in het rivierengebied, waar ik vandaan kom." Op de cover van haar nieuwe boek staat een werk van de Vlaamse kunstenaar Eric Vande Pitte: schaatsende kinderen. Zelf bindt Dinie Sophie Fintelman de ijzers niet meer onder., ze is een keer hard gevallen. Wel zegt ze: „Als je schaatst ervaar je een enorm gevoel van vrij heid. Je zweeft bijna. Ik heb herinneringen aan een kind dat schaatst. Een kind dat een beetje roekeloos is." iet Karman uit 's-Heer Arendskerke is weer in de pen geklommen. De titel van zijn nieuwe boek is 'Kerk volk - Verhalen uit de kerk'. Za terdag 7 oktober wordt het gepre senteerd in Middelburg. Karman (82) staat bekend als bakker, dirigent, organist en dich ter. Over zijn bakkersleven schreef hij 'Mee smaek verteld', een bundel die in 2011 verscheen. Nu richt hij zich op verhalen over het kerkvolk, zoals hij dat ont moette: „Zeg maar Levieten, wa terdragers en houthakkers, fari- zeeën en schriftgeleerden, overge stapt uit de Bijbel naar dit boek. Alleen geven we ze nu andere na- Kerkvolk men. Domi nees, kosters en orga nisten en kerk volk." Hij vertelt ook ei gen erva ringen, voortko mend uit zijn vijftig jaren als organist en kerkkoordirigent. De uit Hulst afkomstige Mi- scha van Broekhoven (1972) publiceerde afgelo pen jaren twee jeugdboeken: 'Sleutelhart'en 'Het meisje en de kersenboom'. Nu meldt ze zich met een bibliofiele uitgave: 'Maanvlinder'. Het is een bundel waarin ze vier seizoenshaiku's heeft geschreven. De handge- stempelde tekst en illustraties zijn van kunstenaar Geert van der Pol. Hij werkte oorspronke lijk op grote bladen papier en maakte gebruik van onder an dere biljetletters, bladeren en ba tikstempels. Van der Pol maakte ook de originele houtsnede voor het omslag, dat door Dick Ron- ner van de ambachtelijke uitge verij Triona Pers/Vliedorp met de hand is gedrukt. Zeeuwse schrijvers Het is een en al achttiende eeuw in de Zeeuwse ro mans van S. Greup-Rolda- nus (1893-1984). De personages doorspekken hun zinnen met pruikentijdproza als 'Morbleu, madame'. Toch herken je 300 jaar later nog goed de straten te Mid delburg, bijvoorbeeld de Span jaardstraat, aldus getekend aan het begin van 'De humeuren in de straat der weduwen' (1953): 'Flauw glooiend en met een zwakke kromming leek de keienrijweg de droge bedding van een beekje. Die rijweg was zo smal, dat een bui kige karos de hele breedte in be slag nam.' De schrijfster was zelf nog maar net weduwe geworden. Ze ver werkte stellig eigen ondervindin gen in de vrouwelijke hoofdperso nen, 'alle S.Greup-Roldanus vier nog jesvers in die weduw staat.' Ook haar avontu ren als ex-Mid del burgse kwamen van pas, tussen haar tijd en de tijd van de vier weduwen was er wei nig aan de provinciestad veran derd. Af en toe raast de 'zeestorm over eiland, over stad.' Toch krijg je vooral een kroniek te lezen over in de kleine plaats sterk uit vergroot lief en leed. Voor een deel speelt ook 'Le vensgevaarlijke mannen' (1965) in Zeeland. Greup-Roldanus neemt ons mee naar het Goes van lang geleden, waar je moet waden door de dichtste mistnevelen aller tij den: 'Er was niet twee, drie ellen zicht.' Des te meer valt er te ruiken rondom de Grote Markt: 'water, brak water en de laatste minuten, of waren het kwarturen, een on dragelijke visstank.' Het is het re laas van twee mannen, in hun be roepsleven grappig precies ge volgd, notaris Kaplaken en apothe ker Quartel. Ze trouwen allebei met een juffrouw Meeuwese uit Goes. De apotheker komt de com plete 'Walcherse papaverbollen- oogst van dit jaar 1751' opkopen. Inderdaad, drugs, drugs en nog eens drugs. Het zou moeder Meeuwese niet verbazen als 'het hele Hollandse Zuiderkwartier door die Zeeuwse rustebollen in de diepste slaap van vergetelheid kon gedompeld worden'. Er zijn aardige scènes, maar he laas hebben de romans van S. Greup-Roldanus hetzelfde effect als de rustebollen. Morbleu, ma dame, zo slaapverwekkend. maandag 2 oktober 2017 PC Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Met de deur op scherp Jan van Damme >•- 'J Um 2> V' Vj Dinie Sophie Fintelman. foto peter nicolai Roekeloos Voor mijn deur is het stil Woorden ketsen af Morgen zal ik de deur op scherp zetten en overmorgen weer een waanzinnige japon dragen een groteske hoed en mezelf beloven niet te stuntelen op die belachelijke balletschoenen Schaatsen uit de decembermaand verdwenen en de weervrouw voorspelt geen vorst maar regen Ik zit in 't gat van 't zolderluik en zie mijn schaatsen liggen gebutst, gepoetst en ingevet Ik weet dat ze aan mijn fietsstuur hingen en tussen spaken werden klem gezet Dinie Sophie Fintelman: Aan de roekelozen - Bordeauxreeks nr. 42, Uitgeverij Liverse, 54 pagina's, 15,95 euro. Presentatie: zaterdag 7 oktober om 15.30 uur in Eeterij Sjiek aan de Markt in Groede. vehiiaij:n 111 i)i ki Kk Pikter Karman 'Kerkvolk' wordt uitgegeven door BoekScout, telt 164 pagina's en kost 18,99 euro. De uitgave telt twintig bladzijden (31 x 22,5 cm.) in een oplage van 110 genummerde exemplaren. Het boek kost 10 euro, exclusief verzendkosten. Bestellen: Uitge verij Vliedorp in Houwerzijl. Mario Molegraaf Levensgevaarlijke mannen tamelijk- Levensgevaarlijke mannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21