II 17 Zaterdag was het Euro Birdwatch 2017. In 35 landen stonden duizenden vogelaars paraat om de trekvogels te tellen. Ook in Breskens. OP DE UITKIJK VOGELTELLING 1 - De vogelgids wordt er bij gepakt. Is het wel een smelleken die de man nen, en één vrouw, over de polder hebben zien scheren? Het is maar een kleine roofVogel, de kleinste val kensoort. De gemaakte foto wordt maximaal uitvergroot op het schermpje van de camera. „Ja hoor, zeker weten. Schrijf maar op: een smelleken", zegt Eric Marteijn. In het dagelijks leven houdt hij zich voor Rijkswaterstaat bezig met de bouw van de nieuwe zeesluis in Terneuzen. Van huis uit is hij bioloog en al vanaf zijn acht ste jaar geboeid door vogels. „Ik doe dit dus inderdaad al vijftig jaar." Met andere leden van de vogel werkgroep van natuurvereniging 't Duumpje is hij voor dag en dauw naar de telpost bij Breskens geko men. Het is Euro Birdwatch 2017, de dag waarop in heel Europa trekvo gels worden geteld. In Zeeland zijn zaterdag ook onder meer in Vlis- singen, Westkapelle, Terneuzen, De Banjaard en Westenschouwen tellers actief. De vogelaars hebben hun tele scopen opgesteld op de speciaal ingerichte telpost bij de vuurto ren. Verrekijkers hangen om hun nek en een van hen heeft een ca mera met een indrukwekkende toeter van een lens in de aan slag. Prachtige apparatuur waar mee je bij wijze van spreken vanaf Breskens de meeuwen op de Vlissingse boulevard kunt zien zitten. Knappe trekvogel die aan hun aandacht ontsnapt. De kijker van Marcel Capello staat gericht op een prachtige kleine zilverreiger die in een, door de zee achtergelaten poeltje, zijn kostje bij elkaar scharrelt. „Witter dan deze vogel krijg je het niet." Achter de reiger steken twee zeehonden vlak voor de vloedlijn nieuwsgierig hun kop boven water. Ze zwemmen een eindje op met een vroege strand - naar de uitkijkpost bij de vuurto ren. In het najaar is er minder te zien. De vogels komen dan uit de omge keerde richting en kiezen niet altijd de route langs Breskens om naar hun overwinteringsgebied te trek ken. De westenwind en de regen bevorderen het vliegverkeer ook niet echt. „De vogels hebben hier het liefst oostenwind", zegt Mar teijn. In plaats van tientallen zijn er vandaag slechts een handjevol tel lers op de dijk. Jimmy Pijcke uit Aardenburg is secretaris van de vogelwerkgroep van 't Duumpje. Als coördinator van de Vogelbescherming Vlaande ren houdt hij zich ook beroepsma tig bezig met onze gevederde vrienden. Pijcke wijst op het belang van de tellingen door al die vrijwil ligers. Er is nood aan jonge aanwas, want het legioen vogelaars ver grijst. 't Duumpje heeft laatst nog een cursus gegeven. Van de veertig cursisten is slechts een enkeling doorgegaan. „De meeste mensen vinden het toch te moeilijk en dur ven dan niet te gaan tellen. Maar het is perfect mogelijk om eerst met gemakkelijk te onderscheiden vogels te beginnen, zoals de gan zen." „Die kleintjes hoog in de lucht herken je aan hun geluid", legt Eric Marteijn uit, als hij een vogeltje di rect als graspieper bestempelt. Vo gels tellen doe je dus niet alleen met je ogen, maar ook met je oren. Piet du Burck, die vandaag notulist is, zet een streepje achter de soort naam. Even later kan hij drie lepe laars noteren. „Jonge dieren nog", zeggen de vogelaars. De meest getelde vogel van de dag is de brandgans. Een kleine duizend exemplaren zijn vanaf de Hoge Platen naar Waterdunen ge vlogen om daar te foerageren. De spreeuw met zo'n 550 exemplaren komt daarna. In totaal worden za terdag 49 soorten waargenomen, waaronder de groenling, zwarte zee-eend, kneu en boomvalk. Over een halfjaartje keren ze weder. ganger die zijn hond uitlaat. In het voorjaar is Breskens dé hotspot voor vogeltellers. Ko mend vanuit het zuiden volgen de vogels de kustlijn om vanaf Breskens de Westerschelde over De kleine vogels hoog in de lucht herken je aan hun geluid te steken om vervolgens over land uit te waaieren in noordelijke richting. Vele tientallen vogelaars van heinde en verre komen dan maandag 2 oktober 2017 Vogeltellers op hun post op de vogelspotplek bij de Panoramaweg. T Eric Marteijn tijdens de vogeltelling, foto scamileschelstraete Vogels tel je ook met j e oren Theo Giele - Eric Marteijn, vogelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17