De Rolling Stones v zijneen reizend museum Rik:'Het ging eigenlijk nergens echt mis!' 13 VINCENT LUISTERT RADIO la naar pzc.nl/blijdorp isterochtend vermengde zich op Radio 1 het heden met het verleden. Toen en nu gingen hand in hand bij VPRO's OVT. De Spaanse overheid greep keihard in om te voorko men dat het referendum in Catalonië doorgang zou vinden. We waren er live bij, correspondent Rop Zoutberg stond bij een stemlokaal in Barce lona. In Maleisië gebeurde intussen het ongelofelijke. Max Verstappen botste nergens tegenaan, zijn auto hield er niet mee op, de internationale pechhulp van de ANWB hoefde niet in actie te komen. Max, zaterdag 20 geworden, scheurde naar de overwin ning in de Grand Prix. Louis Dekker deed er ver slag van op een toon van: Hé, zie ik dat nou goed, jaaaaa, ik zie het goed, het is echt waar! In Arnhem werd tegelijkertijd live de Maand Van de Geschiedenis geopend in het Openluchtmu seum, waar eigenlijk alle Nederlandse schoolkin deren verplicht heen zouden moeten. Neem dat maar eens op in het regeerakkoord, kabinet. Het Rijks is leuk, maar het Openlucht lijkt me leerza mer om mee te beginnen. Het thema van de Maand is dit jaar 'geluk'. Zelfs presentatrice Migal Citroen - volgens mij geen sportbeest in hart en nieren - voelde zich, nadat Max gierend de Maleisische finish was gepasseerd, gelukkig. „Dat mag", riep neerlandicus Herman Pleij blij. Hij zat aan tafel omdat hij het essay schreef dat bij de Maand van de Geschiedenis hoort. „Autoracen", zei hij, „is eigenlijk precies hetzelfde als wat in de middeleeuwen de toernooien waren. Coureurs zijn de ridders van deze tijd." Het essay behandelt vragen als: kan geluk zonder ongeluk? Hebben we diepe dalen nodig om tot ge- lukspieken te komen? Ik dacht na over die vraag terwijl de Amsterdamse rapper Mizztamizzo rapte over de Bijlmerramp, deze week 25 jaar geleden. De rap is onderdeel van een herdenkingscon cert dat componist en bigbandleider Konrad Ko- selleck samen met muzikanten uit de Bijlmer maakte. Tussen Mizztamizzo's teksten door horen we de piloot in zijn boordradio 'going down, going down' roepen terwijl het vliegtuig neerstort op de flats. Nee, zo'n ongeluk hebben we niet nodig om gelukkig te zijn, maar stilstaan bij de geschiedenis en herdenken wel. Het concert vindt op 7 oktober plaats in het Bijlmertheater in Amsterdam. AFVALLER HEEL HOLLAND BAKT Vier keer zo veel kijkers Het is de vraag die zowel een zwaard van Damocles als de beste verkoopstrategie ter we reld is: is dit dan echt de laatste keer dat we de Rolling Stones live kunnen zien? Naarmate de jaren klimmen naar in de rock-'n-roll nooit eer der vertoonde hoogten (de vier Stones zijn samen 293 jaar oud), krijgen de concerten vooraf al het aura van een aangekondigd wereldwonder. Wie vol geloof in dat mirakel afreisde naar de Am sterdam Arena, moet het 38ste optreden van de groep in ons land enigszins zijn tegengeval len. Want gedegen was het en bij vlagen hartverwarmend, maar legendarisch geen moment. De Stones hebben in de zo veelste herfst van hun loopbaan een comfortabele groef gevon den: korte tournees met pauzes van minstens drie dagen tussen de concerten. Met vervoer per privéjet en logement in vijfster renhotels is het tourleven goed voor de vier rockers op leeftijd. Desalniettemin blijft het ver bijsterend te zien hoeveel kracht Mick Jagger (74) nog uitstraalt als hoofdman van het kwartet. Keith Richards, Ron Wood en Charlie Watts spelen functio ned, maar echt begeesterd of virtuoos is hun optreden nog maar weinig. Neemt niet weg dat het een genot is die markante koppen met daarop hun in rimpels ver taalde levensverhaal te beloeren. Zie Richards - zweetband, oor ring en die lach van oor tot oor - zijn feestliedje Happy aankondi gen en je ziet ineens weer die baldadige piraat van vroeger. Zingen blijkt vervolgens een an der verhaal. De Stones leken af gelopen jaar het oude vuur te hebben herontdekt met een gloedvol album vol covers van stokoude bluessongs. Ze meld den hongerig als vroeger te zijn om ze live te spelen. Het bleef in de Amsterdam Arena bij twee stuks. Jammer, want we hadden Jagger graag va ker zo lekker horen knauwen als op Just Your Fooi. Nu werd de show weer de ver trouwde jukebox vol bekend hit materiaal. En dat is qua klanten binding natuurlijk logisch. Vind maar eens songs met meer goud glans dan Paint it Black, Jumpin' Jack Flash of Gimme Shelter. De band is zo een reizend mu seum geworden. Met kunst werkjes die nergens anders te zien zijn en die iedere muziek liefhebber eens in zijn leven van dichtbij móét bekijken. Ook als het eenvoudigste veldkaartje 100 euro kost. Alleen al daarom moe ten de Stones blijven spelen. Het museum moet open blijven zo lang het kan. „Ik vond dat ik eigenlijk best goed had gebak ken. Moest ik hiervoor afvallen?" Licht teleur gesteld, maar met opgeheven hoofd kijkt Rik (40) terug op zijn fuoco di Napoli ('te veel gela tine, maar wel heel mooi'), de Friese oranjekoe ken ('de vijfjes ontbreken, maar je proeft hier tenminste sinaasappelsnippers') en de feeste lijke champagnetaart ('perzik uit blik, maar ruim op tijd klaar'). „Dus als je me vraagt waar het is misgegaan? Nergens eigenlijk. Al zag ik het ook nooit als een wedstrijd", voegt de goed lachse Gelderlander daaraan toe. Voor hem was dit geen 'Heel Holland Beukt', zoals André van Duin deze jubileumaflevering in het begin om schreef. „Ik wilde gewoon heel veel leren." Toen Rik zijn collega's - hij runt samen met zijn echtgenoot een luxe schrijfwarenzaak- vertelde over zijn mislukte rozentaart uit afle vering 1, werd het werkrooster aangepast. „'Waag het niet nog eens met zoiets aan te ko men', riepen ze. Dus ging ik vanaf dat moment vroeger van de zaak weg om elke dag thuis te oefenen." Zijn baksels werden inderdaad steeds wat beter, maar na enkele weken viel dan toch het doek. „Er zit een aantal héél goede bakkers tussen, die ging ik toch nooit overtref fen." Als je hem vraagt naar een hoogtepunt, vertelt Rik een anekdote die zich afspeelde buiten het zicht van de camera's. „Ik was mijn portemon nee vergeten. André bracht me in dat bekende golfkarretje terug. Toen had ik echt zo'n be- wustzijnsmoment. Ik zit hier gewoon naast dé André van Duin, de man die ik altijd op televi sie zag, naar wie een straat is vernoemd! En nu begint ineens het ge wone leven weer." maandag 2 oktober 2017 OVT Reageren? vincent@persgroep.nl De krant praat elke week met de afvaller van Heel Holland Bakt. Deze week: Rik. GOUDEN KALF Ivo Niehe is erin geslaagd de kijkcijfers van het normaal matig bekeken Gala van de Ne derlandse Film te verviervoudi gen. Deze editie trok 833.000 kijkers naar de beeldbuis. Hoofdman Mick Jagger (74) steelt nog altijd de show. foto marcel wagenaar De Rolling Stones bleken zaterdagavond in de met 65.000 toeschouwers uitver kochte Amsterdam Arena prima curatoren van hun eigen evergreenmuseum. Stefan Raatgever Rolling Stones - No Filter Tour HOLUJO -Gudo Tienhooven Meer over Rik in Smaakt Naar Meer, woens dag om 21.25 uur op NPO 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13