II 9 Geef jezelf niet de schuld. Het ligt nóóit aan de vrouw, altijd aan de tumor 30 procent van de borst verwijderd moet worden, zoals nu, opereren de chirurg-oncoloog en plastisch chi rurg samen. Zo krijgt de patiënt di rect een reconstructie en ondergaat ze niet twee keer een zware operatie. Dat gebeurt zo'n 35 keer per jaar. Het is opvallend rustig in Ok 13. Waar in televisieseries de patiënt vaak liters bloed verliest en de gaasjes niet aan te slepen zijn, vloeit er in het Eindhovense ziekenhuis nauwelijks bloed. Van Riet gebruikt een elek trisch mes dat - als ze op het blauwe knopje drukt - direct kapotte bloed vaatjes dichtschroeit. De geur van verbrand vlees dringt in de neusgaten. De aanwezigen rui ken het niet meer. Gewenning, zeg gen ze. Al is iedereen in het begin van zijn carrière weieens flauwgevallen in de operatiekamer. De truc is af en toe even weg te kijken van de patiënt. Als je te lang naar een wond als deze staart - borstweefsel bestaat uit gele, flubberige vetmassa en melkkliertjes - gaat het mis. Met het multifunctionele mes snijdt Van Riet het weefsel rondom het jodiumzaadje weg. Als een goud zoeker controleert ze steeds opnieuw of ze het juiste gebied te pakken heeft. De detector stoot enthousiast geluidjes uit. Angst Ondertussen wordt Richard, Eveli nes man, gebeld door familie op Cu rasao die ondanks de afstand van mi nuut tot minuut meeleeft. Vriendin Roberta doodt de tijd in het nabijge legen winkelcentrum. Ze koopt niks. De twee zijn gespannen. Vanoch tend, vlak voordat Eveline onder het mes ging, probeerden ze haar even af te leiden. Die borstverkleining, bij voorbeeld, zou nog weieens een zege kunnen zijn, grapte Roberta. „Als je ouder wordt doet de zwaartekracht helaas zijn werk, maar die van jou kijkt straks naar de sterren." Het ge schater was op de gang te horen. Terug naar Ok 13. Het gaat er niet bepaald zachtzinnig aan toe. De borst wordt met driepootjes (die lijken op een vork) uit elkaar getrokken, zodat de chirurg een stuk weefsel van 7 centimeter dik kan wegsnijden. Dat is meer dan Van Riet aanvankelijk van plan was. „Ik voelde een verdik king en moest ter plekke een ander besluit nemen." Het weefsel verdwijnt in een em mertje, dat direct naar het lab wordt gestuurd. Evenals een paar lymfeklie ren. Als de tumor wil uitzaaien, voert hij zijn cellen af via deze zoge noemde poortwachtersklieren. Ook al lieten de echo's tot nu toe geen uitzaaiingen zien: dat blijft het enige waar Eveline echt bang voor is. „Allebei mijn ouders zijn overleden aan kanker. Ik heb dus nooit gedacht: waarom ik? Maar ben wel bezorgd dat de kanker zich verder verspreidt." Voor het eerst spreekt de Antilli aanse openlijk over haar ziekte. „Thuis was het onderwerp taboe. Mijn ouders spraken over het 'k- woord'. Maar ik weet nu dat praten helpt bij de verwerking. Die bood schap wil ik meegeven aan vrouwen die hetzelfde meemaken." Ze slikt de tranen weg. „Mijn ouders zouden trots op mij zijn geweest." Bij Eveline werd de tumor ontdekt tijdens een jaarlijkse controle, in een goed te behandelen stadium. „Zon der die controle was ik misschien wel te laat geweest", denkt ze. Dat is moeilijk te zeggen, meent Van Riet. De oncoloog heeft geregeld vrouwen op haar spreekuur die zich schuldig voelen. „Hoe kunnen ze dat knobbeltje nou gemist hebben, vra gen ze dan. Maar borstweefsel is hob belig van zichzelf. Bovendien is de tumor soms een knobbel, soms een vlek. Geef jezelf niet de schuld. Het ligt nóóit aan de vrouw, altijd aan de tumor." Inmiddels is Van Riet van plaats gewisseld met haar collega en plas tisch chirurg Maarten Hoogbergen. „Nu komt het leukste deel van de operatie", vindt hij zelf. „Als de chi rurg een defect maakt, maken wij het weer heel." Maar een leuk aangezicht is het beslist niet. De ronde vrouwe lijke vorm is compleet verdwenen. Dit is een krater. „Nu denk je mis schien: komt dit óóit nog goed? Let maar op", belooft Hoogbergen. Hij wijst op de groene viltstiftlijnen op de huid. Die heeft hij niet voor niets getekend. Dat is het patroon waar mee hij stapje voor stapje een sym metrische - weliswaar kleinere - borst opbouwt. Tevreden Hoogbergen - ook wel bekend als de chirurg die mensen met overtollig vel weer een strak lijf geeft - gebruikt dezelfde technieken als bij een borst verkleining. Het weefsel dat hij nor maal gesproken onderaan de borst weghaalt omdat de patiënt te zware borsten heeft, duwt hij nu richting de leemte. Daarmee is de klus nog niet geklaard. Als de plastisch chirurg de borst nu zou sluiten, zou de tepel te laag zitten. Daarom moet de tepel bijna in zijn geheel worden losgesne den en naar boven worden ver plaatst. Soms komt het voor dat de tepel afsterft tijdens de operatie. Maar vandaag niet. Hoogbergen snijdt, duwt en vouwt. Een origamipatroon is er niks bij. Met nietjes brengt hij de huid weer samen. Later zal hij dit nog eens fijntjes overdoen met hechtdraad, maar eerst houdt hij even stil om het resultaat te beoordelen. De chirurg knikt tevreden. Dit is voor collega Van Riet het seintje om Evelines echtgenoot te bellen. Het is 16.10, twee uur en ne gen minuten later. Richard hoort maar vier woorden: 'Alles is goed ge gaan.' Zeeuws Veilinghuis Gevraagd INDISCHE SCHILDERIJEN Adolfs, Affandi, Bonnet, Dooyewaard, Gunawan, Hofker, Imandt, Israëls, Le Mayeur de Merprès, Lee Man Fong, Locatelli, Meier, Ohl, R.Saleh,-Salm, Snel, Sonnega, Spies, S.Sudjojono, etc. www.zeeuwsve zaterdag 30 september 2017 —Yvonne van Riet, oncoloog Eveline werd geopereerd aan de tumor in haar borst. Haar beste vriendin (foto linksboven) en haar man (tweede foto van links) gingen met haar mee. FOTO'S SHODY OAREMAN Voor aanstaande Indische veiling Recent gerealiseerde hamerprijzen: Hofker 600.000, Le Mayeur de Merprès 470.000, Bonnet 380.000, Dooyewaard 220.000, Lee Man Fong 450.000. Taxateurs in Middelburg en Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9