II 8 'Slecht nieuws, u heeft borstkanker.' Elke dag krijgen 47 vrouwen deze klap te verwerken. Vanwege de Borstkankermaand volgde deze krant Eveline. In de ok wordt een kwaadaardige knobbel uit haar borst gehaald. BORSTKANKERMAAND KIJKJE IN DE OK Zonder die controle was ik misschien wel te laat geweest... et een groene markeerstift en een liniaal tekent Maarten Hoog bergen, plastisch chirurg, strakke lijnen op de lin kerborst van Eveline Semper (52). Er hebben inmiddels zoveel artsen naar haar naakte lijf gekeken dat de pa tiënte geen krimp geeft. Haar blik dwaalt naar het kruisje, links boven haar tepel. Daar zit de tumor. Daar gaan de artsen straks snijden. Vannacht, toen ze niet kon slapen, knielde Eveline bij haar bedrand. Ze vroeg God of hij de artsen wilde be geleiden. 'Geef mij vertrouwen dat dit goed komt', bad ze. Het is één minuut over twee. Ok 13 in het Catharina Ziekenhuis in Eind hoven is gereed voor de laatste opera tie die dag. Eveline is onder narcose gebracht en ligt onder een tentje van groene lakens. Alleen haar borsten - een volle cup C - zijn zichtbaar. Het is druk aan haar bed: vier chi rurgen (oncoloog, plastisch en twee in opleiding), twee operatieassisten ten en een anesthesist. Yvonne van Riet, chirurg-oncoloog, is vandaag de baas in deze ok. Met haar hand drukt ze op de linkerborst. En nog eens. De tumor die een halfjaar geleden nog bijna 4 centimeter was, is door de chemo's geslonken naar minder dan 1 centimeter. Het knobbeltje is niet eens meer te voelen. Zelfs op de scans lijkt de kanker verdwenen. Toch moet Eveline geopereerd worden, om er zeker van te zijn dat er geen kwaadaardige cellen achterblijven. Buiten het ziekenhuis staat een doodzenuwachtige echtgenoot. Hij rookt meer sigaretjes dan hij later aan zijn vrouw zal opbiechten. Vlak na de diagnose, een halfjaar geleden, had Eveline hem gevraagd of hij een am putatie van haar borst erg zou vin den. 'Je blijft tenslotte een man.' Maar Richard had haar het beste antwoord gegeven dat een vrouw zich kon wensen: 'Als dat nodig is om langer samen te kunnen zijn...' De borst hoeft er niet af, verzekert chirurg Van Riet in de ok. „De in zichten zijn veranderd. Tien jaar ge leden hadden we zeker een amputa tie uitgevoerd. Nu weten we dat een borstbesparende operatie evenveel overlevingskansen biedt." Niettemin is de ingreep van vandaag groot. Ze zal straks een flink stuk van de lin kerkant moeten verwijderen, waar door de borst kleiner wordt. Maar waar moet een chirurg begin nen als de tumor met het blote oog niet meer te vinden is? Een jodium- zaadje dat al maanden geleden met een holle naald in Evelines borst is geplaatst, biedt soelaas. Het staafje, ter grootte van een hagelslagkorrel, markeert exact de plek waar de kan ker is ontstaan en geeft lichte radio actieve straling af. Een geigerteller (stralingsdetector) weet het zaadje feilloos op te sporen. Het Catharina Ziekenhuis was het eerste ziekenhuis in het land dat in 2003 met deze tech niek begon. Ok 13 vult zich met gezoem dat steeds luider en hoger wordt. De gei gerteller slaat alarm, vlak bij dat groene kruisje aan de linkerkant. Van Riet weet genoeg en zet de eerste snee. Met vaste hand, en recht boven de tepel. Voorzichtig snijdt ze de huid los van het borstweefsel en flapt het vel opzij als een envelop. Ze probeert zo veel mogelijk huid te sparen, zodat de plastisch chirurg straks voldoende heeft om een mooie reconstructie te maken. In het Catharina Ziekenhuis vin den jaarlijks zo'n 300 borstkanker- operaties plaats. Wanneer meer dan zaterdag 30 september 2017 Haar borst is nu kleiner, haar leven langer Hanneke van Houwelingen Eindhoven Foto van Evelines borst. Het witte vlekje is de tumor. —Eveline Semper, patiënt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8