LAAT fiB ook BUN lp AP.' in zijn praktijk is het drukker dan ooit. Misschien wel omdat mensen wel érg begripvol met hun Rakker of Fikkie omgaan. In hondenland woedt al langer een discussie over de manier van opvoeden van viervoeters, kort gezegd van laissez- faire (positief coachend) tot dwingend/- directief. Van Straten is voorstander van 'duidelijk'. „Mens en dier verschillen niet zo veel van elkaar, in beide gevallen maakt 'nee' deel uit van de opvoeding." En waar veel ouders tegenwoordig moei lijk 'nee' kunnen zeggen tegen hun kind, durven sommige hondenbezitters ook niets meer te verbieden, merkt Van Straten in de praktijk. De hondentrainer weet echter dat je pratend niet alles kunt oplossen. „Een hond voed je op met korte, duidelijke instructies. Simpel zijn in je denken en handelen en vooral niet te veel tekst gebruiken. Dus niet: 'Wil je alsjeblieft even mooi gaan zitten voor het vrouwtje?', maar 'Zit!' Dat klinkt mis schien onaardig, maar is het juist niet: een lange zin bevat te veel klanken voor een hond, dat snapt-ie gewoon niet." En zoals het niet handig is je kind de hele dag door Redbull te geven, geef je je hond ook niet onbeperkt hondenbonbons. Van Straten: „Corrigeren, bij een hond met een rukje aan de lijn, en belonen - een goedkeurende aai of een snoepje, dat snapt een hond. Maar er is wel een groot verschil tussen een hond en een kind: een kind gaat langzamerhand begrijpen waarom het iets niet mag, een hond niet. Een hond leert alleen door ervaren." „Ik ben zeker geen voorstander van je hond een schop geven. Maar weer even die vergelijking met een kind: het ene jochie luistert al als je iets op een normale manier zegt, het volgende kind moet je even bij de bovenarm vastpakken. Cor rigeren moét soms gewoon. En voor de volledigheid: corrigeren is niet hetzelfde als afstraffen. Als een hond in de knieën van je 7-jarige buurmeisje hangt, vraag je toch ook niet netjes aan dat beest of hij daar alsjeblieft even mee wil stoppen? Dan grijp je snel in." Geurlijn Mens en hond verschillen dus wel degelijk van elkaar, maar in het straat beeld worden de verschillen kleiner. Zo gaan de chihuahua's mee naar de stad in een kinderwagen (pardon: pet stroller) - anders worden ze misschien moe. Een maal in de stad krijgen de beestjes, net als het baasje, een ijsje - anders is het oneerlijk. En omdat niet elk hondje even proper ruikt, is er ook al een honden geurlijn ontwikkeld. Van Straten ziet dat soort hondengetrut los van waar het werkelijk om draait. „Parfum voor hon den lijkt me niet goed. Maar ik ken ge noeg mensen die gezellig hun Mechelse herder in bed toelaten en toch op een prima manier met hun hond omgaan. Het gaat erom dat je op een respectvolle, nuchtere manier met je dier omgaat." Dat laatste onderschrijft filosoof Erno Eskens, ook auteur van Een beestachtige geschiedenis van de filosofie. Wie de rol en positie van de hond in de loop der eeuwen bekijkt, ziet dat er veel is veran derd. En dan moeten we beslist niet al te stoer doen over onze huidige omgang met dieren als 'gelijkwaardig wezen'. „Als je nu een Middeleeuwer in onze tijd zou neerzetten en hij zou zien dat we beren- en hondenknuffels in wiegjes neerleggen, dan zou hij zich helemaal suf lachen. Maar ik weet ook bijna zeker dat wij op termijn met grote verwondering terugkijken op wat wij dieren vandaag de dag nog aandoen." En over verwondering gesproken: nu vind ik het best vreemd dat Wodan vroeger in de schuur moest slapen. Ik hoop dat Wodan me vanuit de honden- hemel - want daar zit-ie - vergeeft. En dat hij zich tevreden omdraait in zijn warme, steigerhouten honden- ledikantje. 41 magazine 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 86