Meidenklassieker Dubbel verhaal De dode journalist Lees mee met de boekenredactie Norton accepteert op den duur ook de onnozele pup Meh in OP HET NACHTKASTJE recensies 'li tl Niet zo subtiel als Pride and Prejudice van Jane Austen, wel grappig en romantisch. De dagboeken van Cassandra Mortmain van Dodie Smith (uit 1949) zijn in het Neder lands vertaald. (Karmijn, €24,95). Ook hier twee arme, knappe, karakter volle Britse zusters, een excentrieke vader en een hysterische moeder. En ook twee aanbiddelijke, rijke buurjongens. Austen komt in naam voorbij, net als Henry James, die de Oude (Europese) Wereld tegenover de Nieuwe stelde. Decor: een vervallen kasteel en decadent Londen. Iets te karikaturaal om lang na te klinken, maar fijn ver maak voor 14 jaar en veel ouder. EstherWils Weet je nog? (De Boekerij, €15) bevat twee verha len, geschreven door Nora Roberts en haar alter ego J.D. Robb. Een gedeeltelijk opgeloste diamantroof uit 2003 krijgt 56 jaar later een ver volg. Romantiek en futu ristische spanning in twee verhalen vol gehei men, verraad en bedrog, met ieder een geheel eigen sfeer. Daarbij wint het tweede verhaal het duidelijk van het eerste. Robb verbindt de losse eindjes die Roberts achterlaat. Leuke thriller met interessante persona ges, maar met te veel cli chés en een te mager plot om echt te kunnen over tuigen. —Joop Liefaard Als Mink van 16 zijn hondje uit laat, ziet hij een man drijven in de rivier. Mink gaat meteen het water in, maar de man is dood. Het is de oom van Minks vriendin Jools, en zij gelooft niet in een onge luk. Mink en Jools gaan de gangen na van oom Herman, een journalist, en raken steeds dieper verwikkeld in schimmige zaken. Het wordt zelfs echt gevaarlijk! Mirjam Mous schreef diverse jeugd thrillers, waaronder het verfilmde Boy 7. Met HetEos-project (12+, Het Spectrum, €29) schuifje vanzelf naar het puntje van je stoel. Een hond die zijn memoires op papier zet, dat kan voor meligheid zorgen. Maar als een van de beste eigentijdse misdaadauteurs van Scandinavië achter zon boek zit, dan maakt dat nieuwsgierig. akan Nesser (Zweden 1950) is de succesauteur van onder meer tien crimi's over inspec teur Van Veeteren en vijf over inspecteur Barbarotti. Honden spelen vaker een rol in zijn werk. Het eerste deel van de Barbarotti-teeks heette De man zonder hond. En in De stilte na Sarah (2009) komt een hond voor die Empire State Building heet. Hij heeft een kleine maar belang rijke rol in het verhaal. Norton, een Rhodesian ridgeback, wordt geboren in Zweden. Hij komt als pup bij de schrijver en diens vrouw te recht en hij begint zijn verhaal gerust stellend nuchter. 'Ik ben geen filosoof. Ik ben een hond.' Het zijn de anderen die een denker in hem ontwaren. Mensen dus. Norton is een pacifist. 'Zelfs toen mijn langbenige verzorgers met een kat, Nelson, kwamen aanzetten, bleef ik kalm'. Er zijn ook twee kinderen in het gezin. 'Een kleinere jonge vrouw en iemand die Johannes heette, van wie ik lange tijd niet wist of hij een mens of een hond was'. De schrijver/hoofdpersoon is vooral dol op zijn vertrouwde leren bank en op gehaktballetjes. Voor zijn baasje, dat bij het uitlaten de neiging heeft nogal dom mig te verdwalen, is hij tolerant. 'Je hoeft hem niet te gaan zoeken, zelfs niet als hij eenzaam staat te roepen; anders leert hij het nooit, en ik wil hem niet verwennen.' Dat honden een neus hebben voor mensen met verdriet en dat ze gedachten kunnen lezen, weet iedere liefhebber. Zo komt Norton bij het wandelen een magere man met grijs haar tegen. 'Hij staarde leeg voor zich uit over de prach tige heide, en pas toen ik 2 meter bij hem vandaan was, merkte hij me op Ik bleef staan, keek weg en draaide mijn lezen Ruud Roodhorst: Het achtste leven (voor Brilka) van Nino Haratischwili. Ellen den Hollander: Ik lees hetzelfde boek - interessant om onze leeservaring te vergelijken. IbODIE smith' De dagboeken van Cassan dra Mortmain Roman ROBERTS J.D.R0BB Weet je nog? Thriller Het Eos- project Jeugd -Annet de Groot Alle begrip Tekst INGE VAN DEN BLINK Illustratie KARIN HAGEN 181 zaterdag 30 september 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 81