WE ZIEN ALLEBEI ZO'N GROTE GROENE BOL VOOR ONS Column 1 David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. hoort woorden als 'helicopterview', 'implementeren', 'synergie', 'de klant centraal stellen','een stukje pro-activi teit'. Het zijn woorden die ervoor zorgen dat je niet eerlijk hoeft te zijn over wat er echt aan de hand is - omdat niemand het helemaal snapt. Hoor je jezelf dat soort woorden gebruiken? Check dan eens wat je eigen lijk niet wilt zeggen. Een alternatiefis 'watermeloenen-taal'. Het mooie van een watermeloen is dat wij, nu we dit woord schrijven, precies De Chinese muur is zo ver schrikkelijk groot dat je 'm kunt zien vanuit de ruimte. Als je overlijdt, groeien je haren en je nagels nog een tijdje door. En Eskimo's hebben meer dan 23 woorden voor sneeuw. Wist ik al, zeg je waarschijnlijk. Maar hoe weten we dat allemaal? Hebben we dit op school geleerd? Nee. Is het relevant voor ons dagelijks bestaan? Nee. Hoe komt het dan dat iedereen deze verhalen kent? De Amerikaanse broers Dan en Chip Heath onderzochten het fenomeen 'plak- factor': waarom blijven sommige verha len en boodschappen als een post-it aan de binnenkant van je hoofd plakken, ongeacht of je er iets aan hebt en - nog wonderlijker - ongeacht of ze waar zijn. En waarom onthoud je andere dingen niet terwijl je daar misschien wél iets aan zou kunnen hebben? Allereerst hoe het niet moet. De volgende quote komt van een web site van de overheid - eerlijk waar, niet verzonnen: 'Ombuiging passend onder wijs en langstudeerders getemporiseerd. De vertraging wordt gedekt uit inciden tele ruimte op de OCW-begroting, mid delen voor de prijsbijstelling en een korting op de middelen voor uniforme toetsing, maatschappelijke stage en pres tatiebeloning.' Wie begrijpt wat hier staat, mag het zeggen. We gebruiken soms zoveel moei lijke en verschillend te interpreteren woorden, dat niemand meer helemaal zeker weet wat er wordt gezegd. Mensen gebruiken zulke taal om de werkelijkheid te verhullen in plaats van te verhelderen. Luister eens naar een gemiddelde presen tatie in een gemiddelde vergaderzaal; je hetzelfde plaatje in ons hoofd hebben als jij, die nu deze zin leest. We zien allebei zo'n grote groene bol voor ons, met van die golvende, groene lijnen over de schil. Als we 'm opensnijden, zien we allebei die rozerode, natsappige binnenkant met bruinzwarte pitjes. De watermeloen in ons hoofd is vrijwel identiek aan de watermeloen in jouw hoofd. Zo is taal niet langer een vermomming. Alle taal zou watermeloenen-taal moeten zijn: helder, duidelijk, ook als de waarheid ongemakkelijk is. Trouwens, de Chinese muur kun je niet zien vanuit de ruimte, Eskimo's heb ben geen 23 woorden voor sneeuw en je nagels en haren groeien na je dood niet door; onze huid droogt wat in en daarom lijkt het zo. Onzinverhalen, die je ont houdt omdat het zulke watermeloenen lijken: je ziet het meteen voor je. 41 Zeg nou eens watje eigenlijk bedoelt 161 zaterdag 30 september 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 79