'Ik word warm van zo'n naast mijn man' 'SAMEN EEN DAGJE WEG IS AL EEN LOGISTIEKE PUZZEL' Die van mij De man vanTirza (33), Dex (45), is bezeten van hun twee gigantische honden. Hij wordt zelfs 'hondenfluisteraar' genoemd inde buurt. Grote honden, daar houdt Dex van. Er moet echt iets naast hem lopen. Een robuuste hond met karakter. Liefst twee, minstens één reu, want teefjes zijn hem te volgzaam. Daar heeft hij minder binding mee. Dex is een echte man en bij een echte man horen echte honden, geen kleine keffertjes. Dus hebben we twee bakbees ten, Rhodesian ridgebacks, in ons kleine arbeidershuisje. Nikki is het vrouwtje, Knox het mannetje. En hoewel ik ook zielsveel van ze hou, is Dex de eindbaas. Hij 'doet' de honden. Hij heeft ze volledig onder controle: als hij één keer zegt dat ze op hun plek moeten blijven, doen ze dat de hele avond. Dat natuurlijke overwicht heb ik niet; ik moet zo'n commando zes keer herhalen. Maar omdat Dex ze verzorgt, heb ik vooral de lusten. Niets gezelligers dan op de drie zitsbank hangen met aan weerszijden een grote hond. Knox is nog maar negen maanden, maar hij weegt 55 kilo en zijn rug komt nu al tot de rand van de keukentafel. Omdat hij pup is, barst hij van de energie. Zelfs als Dex uren met hem heeft gewan deld, bijt hij nog de bank stuk, vermoordt hij je schoenen of verscheurt hij alle Sus- kes en Wiskes. Ik vind het vermoeiend dat-ie zo druk is en altijd aandacht wil, maar Dex heeft daar totaal geen last van. Die neemt hem overal mee naartoe: lopen, fietsen, een biertje drinken met vrienden, samen avonturen beleven. Als hij Knox niet bij zich heeft, vragen men sen waar hij is. Honden zijn een verleng stuk van hemzelf, Dex is gewoon kaal zonder. En ze volgen hem altijd op de voet, ook als hij ze los laat lopen. Zo'n krachtige hond strak naast je vent - ik kan daar wel warm van worden. Ook heeft hij een uitgesproken visie op de opvoeding. De honden mogen dan onze gezinsleden zijn, het zijn wel dié- ren. En zéker niet onze kinderen. Hij dicht geen menselijke eigenschappen aan ze toe, zal nooit zeggen dat ze 'verdrietig' zijn of dat ze ons gaan 'missen'. Een hond is een beest dat gewoon moet luisteren naar z'n baas, ook voor zijn eigen welzijn. Dat leiderschap past Dex als een handschoen. Onder zijn strakke regie voelen Nikki en Knox zich veilig en zijn ze nooit onzeker over wat ze moeten doen. De 'hondenfluiste raar' wordt hij bij ons in de buurt wel genoemd. Als mensen een probleem hebben met hun hond, komen ze naar hem toe. Dominant gedrag? Dat krijgt hij eruit. Soms blijft zo'n hond zelfs een paar dagen logeren: bij dokter Dex in therapie. Hoewel het eigenlijk de baas is die bij scholing nodig heeft, zegt hij er altijd bij. Er kleven wel nadelen aan twee van die joekels. Zo kosten ze ons zeker 150 euro per maand. We moeten voortdurend stofzuigen om de boel haarvrij te houden. Als ik uit mijn werk kom, trek ik meteen iets anders aan om mijn mooie kleren niet te bederven. In elk stopcontact zit een luchtverfrisser tegen de hondengeur. En samen een dagje weg is een logistieke puzzel, met zo'n pup die nergens kan lo geren omdat hij de boel afbreekt. Ik vraag soms: 'Hij kan toch wel even naar een kennel?', maar Dex heeft het laatste woord. Vindt hij dat we de honden niet kunnen scheiden of dat Knox te jong voor is voor een nachtje pension, dan gaat het feest niet door. Als ik alleen zou wonen, had ik waar schijnlijk geen hond gehad, of misschien een kleintje. Maar als het aan Dex ligt, nemen we er gewoon nog een Rhodesian bij. Hij kickt erop - zo'n prachtig beest, één brok kracht. En ik ben ook blij dat ik Nikki en Knox in mijn leven heb. Maar als er een derde ter sprake komt, denk ik: 'O nee, niet nog meer hond!"' <1 magazine 15 sterk beest Tekst PAM VAN DER VEEN ES Ook geïnterviewd worden over die van jou? magazine@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 78