'DIE TOERISTEN LOPEN ALLEMAAL VOOR MIJN HUIS LANGS, ONDERWEG NAARDEJORDAAN. ROLKOFFERTERREUR!' Wat moet je ermee? Als de hond keurig in de goot kakt, ga ik het niet opruimen. Maar dat krijg je dan ook direct te horen. Ach, ik zeg weinig terug." Ederveens moeder woont nog altijd op de Utrechtse Heuvelrug, waar Maggy in haar jonge jaren door de bossen zwierf voordat ze werd opgenomen in een asiel. „In Friesland, waar ik ook een huis heb, bijt ze de konijnen dood. Hier in Amster dam pakt ze de muizen en de ratten van de straat. Die pak ik van haar af, maar dan is het al te laat. Ze is echt een professio nal. Dan stop ik mijn hand in een poep- zak, pak de rat bij de staart en gooi 'm in de vuilnisbak. Niet leuk, echt heel verve lend! Maar straffen heeft geen zin. Ze is alleen maar trots en blij dat ze dat kan. „Als je goed kijkt, zie je dat de rat eigenlijk een prachtig knaagdier is. Met een mooie, glanzende vacht." „Ik denk dat ik daar uiteindelijk toch ongelukkig was geworden, omdat ik een mens ben en om moet gaan met mijn soortgenoten. We zijn toch kuddedieren. Als je je daar tegen verzet, word je een heel erg zonderling figuur, dan maak je het jezelf wel erg moeilijk. „Nee, natuurlijk niet. Dat zijn zaken waar je achter komt als je ouder wordt; hoe je in elkaar zit. Je moet ontdekken waar je kracht ligt. Iedereen wordt geboren met een talent en een kracht. En leren om gaan met je handicaps en proberen daar iets positiefs van te maken. Dat moet je leren. Ik heb altijd de ambitie gehad om toneel te spelen. Ik heb ontzettend veel verschillende dingen gedaan. Moeilijke kunstfilms, megamusicals, heel commer ciële kinderfilms, heel kleine, artistieke producties." Schreeuwend: „Omdat ik het zo leuk vond! En ik heb het allemaal zelf opgetypt en geschreven. Best knap voor iemand die dyslectisch is. Ik heb altijd het gevoel dat ik er harder voor heb moeten werken." Romeoen Julia voor honden Misschien daarom ook wil hij nog maar halve jaren werken. En niet meer op tour nee. De wintermaanden brengt hij met Howie door in India, waar ze wandelen, zwemmen, lekker eten, yogaën, Netflixen. Of zoals Ederveen dat noemt, in zijn on navolgbare vocabulaire: pensionatoën. „Ik ben nu bezig met de reprise van de Woef Side Story (zie kader) en dat vind ik geweldig. Ik speel zelf niet meer mee, ben er alleen nog bij betrokken als schrijver. Ik trek het niet meer, geestelijk. Ik heb geen zin meer om een halfjaar achter elkaar toneel te spelen en in die toerbus te zitten, het maakt me ongelukkig. „Heen ging ik al nooit met de bus, omdat je dan extra vroeg moet vertrek ken vanwege de filé-Overflakkee. In de trein is het ook veel fijner. Ik reis altijd tweede klas, omdat je dan veel leukere mensen ziet. De eerste klas is toch een beetje saai." „O ja, ik vind het heerlijk om naar men sen te kijken. Op vakantie ook: ik ga lie ver naar een park of een markt dan naar een oud gebouw." Ederveen begrijpt ook goed dat de monu menten in de Amsterdamse binnenstad hordes toeristen trekken. „Maar ze lopen allemaal voor mijn huis langs, van het Centraal Station naar de Jordaan. Rolkof- ferterreur!" „Klopt. Maar ik heb dus ook dat huis in Friesland, ik heb het geluk dat ik hier een tuin heb en met tien minuten sta ik op het Centraal Station en rij ik de stad uit. Maar het is hier wel heel druk, door alle toeristen. Dat is echt een probleem." „Ik merk zelf niet dat het meer is dan vroeger, ik word gediscrimineerd op sommige momenten. Als ik fiets of over straat loop, hoor ik vaak 'vuile homo'. Een bepaald soort mensen roept dat." „Het zijn meestel Ma - eh, eh - hoe noem je ze, randgroepjongeren, mensen die er anders over denken. Ik ga het niet zeggen ook." „Ja, maar dat is zo makkelijk. Ik ga het niet doen. Maar het gebeurt, het wordt tegen me gezegd en ik weet niet of het meer wordt. „Ik vond wel heel opvallend dat bij de laatste Gay Pride het hele gay-gedeelte een beetje leek weggedrongen. Het is meer een beetje een carnavalachtige feestdag, er vaart zelfs een hele hetero boot mee. Niks mis mee, maar het is nogal een verschuiving van die hele BLSO-gemeenschap. Of hoe zeg je dat ook alweer?" De LGBT-gemeenschap, waar lesbiennes, homoseksuelen, biseksuelen en trans- genders ondervallen. Grijnzend: „Ik noem het altijd de BLT-gemeenschap, vanwege dat broodje, weet je wel. Maar die mensen hebben jarenlang voor erken ning gevochten en die Gay Pride is echt hun ding. Dat het zo wegschuift bij het originele idee, dat vind ik vreemd." „Ik weet niet of het goed is, of slecht. Het valt me gewoon op." Lachend: „Pas op hoor!" Ederveen leest het artikel voor publicatie en heeft als enige opmerking: 'leuk stukje geworden!' 41 Heeft u nooit overwogen de stad uit te gaan? U had ook boswachter in Drenthe kunnen worden. Had u deze heel concrete gedachten al toen u een studie koos? In Woef Side Story staan rashonden tegenover straat honden. Twee honden zijn ver liefd, andere ras sen ruziën. Dat betekent veel bloed, zweet en hondentranen. Woef Side Story (8+) speelt zich af in de wonderlijke wereld van dog shows, honden kapsalons en uitlaatstroken. Woef Side Story won in 2013 vijf Musical Awards, waaronder die voor beste kleine musical en beste mannelijke hoofd rol. Tussen 14 de cember en 15 april is het stuk weer in het hele land te zien. Zie voor meer informatie: rotheater.nl. Maar dan bent u dus wel graag onder de mensen? Het is toch uw eigen keuze geweest hier te gaan wonen? Is dat het enige probleem? Je hoort steeds vaker dat Amsterdam allang niet meer de homovriendelijke stad is die het ooit was. Wie dan? U was op weg om het woord Marok kanen te gebruiken. Dat is bijna een mening. magazine 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76