'MAGGY WAS DE HOND VAN MIJN MOEDER. ALS IK HAAR OPZOEK, NEEM IK DE HONDEN ALTIJD MEE. DAT VINDT ZE PRACHTIG' „Ik heb het allemaal gezien. En gedaan." Dit was het plan: voor deze hondenspecial zouden we met Arjan Ederveen (61) en zijn honden Blaf en Maggy wandelen tijdens het interview en praten over de beesten, de liefde van Ederveen voor honden en zijn verdere leven en werk. Dit is de realiteit: al een uur lang zitten we aan Ederveens Amsterdamse keuken tafel en niemand maakt aanstalten om naar buiten te gaan. Ederveen niet, Blaf en Maggy nog minder. Ze liggen met de hoofden op de schoot van hun baas. Het is hondenweer. Het stormt; fietsen, scooters, zelfs motoren waaien om op de gracht waar de auteur/acteur woont. Ederveen: „Dan willen ze eigenlijk ge woon niet naar buiten. Ja, vijf minuten, om het hoognodige te doen. En dan weer lekker naar binnen." „Een hond geeft ritme in mijn bestaan. Ze is mijn beste vriend, ik deel er alles mee. En ik vind het fijn om te zorgen. We hebben geen kinderen, hè. Mijn vriend en ik hebben het er wel over gehad, maar het was niet belangrijk genoeg voor ons. „Ik ben een dierenmens en planten- mens. Meer dan een mensenmens. Het zal een afwijking in mijn hoofd zijn. Mensen hebben altijd hun mening klaar, daar ben ik niet goed in. Een hond is on voorwaardelijk trouw. Het is heel duide lijk; ik ben de baas. Als ik nee zeg, is het nee. Als ik tegen jou nee zeg, vraag je waarom ik dat doe. En dan moet ik een goede reden hebben, of een slechte reden. Er is in ieder geval gedoe. Dat heb je met een hond niet." „Het is vooral dat honden geen vragen stellen." Beslist: „Nee en daarom wordt er ook niet vaker dan één keer per maand geïnter viewd." Gulle lach. Dan: „Nee hoor, ik vind dit niet vervelend. Echt niet. Maar al dat ge praat, al dat gereutel, ik hou er niet van. Daarom heb ik de televisie ook de deur uitgegooid. Hou op, wat een onzin, doe 'm weg! Je frustreert jezelf alleen maar door die overvloed aan informatie die je binnenkrijgt en waar je niets mee kunt. Het is genoeg! Pak een stoel, ga voor het raam zitten, kijk naar buiten!" Daarna dwaalt het gesprek ver van de honden af. Ederveen zet een nieuwe kop 'kinderkoffie' ('oploskoffie met warme melk, zo drink ik 'm het liefst') en praat over het begin van zijn relatie met Howie, de Amerikaan die al 27 jaar zijn partner is. „Ik heb hem ontmoet in de Roxy, in het uitgaansleven dus. Het was meteen bal. Ik zag hem op de dansvloer op en neer springen en dacht: bingo!" „Nee, maar nog wel wat hij droeg: een roze T-shirt zonder mouwen met glitters." „Nee, ik was niet zo van de bling-bling. Hij meer, nog steeds. Ik vind het nooit zo belangrijk wat ik draag. Ik trek het liefst onopvallende kleren aan. Ik heb ook niets met al die feesten waarbij je je moet ver kleden; dat je naar een leerfeest moet, of een fetisjfeest, een discofeest. Vreselijk. Als er een dresscode is, ga ik niet. „Terwijl, als ik toneelspeel, is het uiter lijk natuurlijk extreem belangrijk bij het neerzetten van het karakter. Maar ik ga me dus niet in mijn vrije tijd ook nog eens verkleden. Vroeger wel, hoor." „Toen ik ouder werd vond ik het niet meer zo leuk." „We zijn nooit samen uit geweest, nee. Dat leek ons niet zo verstandig." Z'n telefoon gaat; video-oproep van een vriend vanaf Schiphol, waar de storm het vluchtschema flink in de war schopt. Ederveen beantwoordt de oproep met de woorden: „Ik zit in een interview- situatiegesprek." De vriend: „Ik zit in een vertragingssituatie." Een kort gesprek volgt. Daarna staat Ederveen op. „Even plassen." Terug aan tafel: „Dat het mooi is geweest. Ik moet zo ook nog naar de fotograaf." „Nee, ik vind alleen dat ik al heel goede dingen heb gezegd." „Dat is niet leuk. Wij hebben een vrije relatie, zijn niet monogaam in onze seksuele belevenissen. Dat vind ik heel fijn en prettig. Maar ik ben niet van: we halen er eentje bij en doen het met z'n drieën. Ik hoef ook niet te weten wat hij uitspookt. Dan komt er allemaal jaloezie naar boven en dat is geen prettige emotie." „Nee, dat heeft daar niets mee te maken." Ook die feesten met leer en fetisj als thema? Waarom houdt u zo van honden? Zit het 'm vooral in trouw? Ah, dan vindt u zo'n vraaggesprek als dit waarschijnlijk niet fijn. 101 zaterdag 30 september 2017 Weet u nog welke muziek er werd gedraaid? Droeg u zulke kleding zelf ook? Wanneer bent u daarmee gestopt? Vanaf het moment dat u een relatie kreeg met uw huidige vriend? Wat bedoelt u daar eigenlijk mee? Vindt u het vervelend dat het ge sprek over persoonlijke zaken gaat? Ik wil zo graag nog weten wat u be doelde met dat het u en uw vriend onverstandig leek samen uit te gaan. Is dat ook de reden waarom hij apart woont? Weliswaar op de verdieping boven u, maar toch?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73